מה אריה דרעי צפוי לעשות במשרד הכלכלה? - כללי - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מה אריה דרעי צפוי לעשות במשרד הכלכלה?

"דרעי ינסה למנות אנשים שלו, בעיקר בדרגים בכירים בשירות התעסוקה, או לפחות לקדם את ענייני המגזר שממנו בא"

52תגובות

מינויו הצפוי של יו"ר ש"ס, ח"כ אריה דרעי, לשר הכלכלה יחולל מפנה בפעילות המשרד - שמרכז חלק ניכר מפעילות המשק בתחומי התעשייה, המסחר והתעסוקה. בניגוד לשר היוצא, נפתלי בנט, שהכריז כי הוא אינו שר התעשיינים אלא שר הצרכנים, ופעל להסרת חסמים שמונעים תחרות, דרעי צפוי להיות בראש ובראשונה שר העבודה, ולהתמקד בשירות התעסוקה לצד פעילות להורדת מחירי המזון - כך העריכו אתמול מקורות בענף המזון ומקורבים למשרד הכלכלה.

בתנאים כאלה, התעשיינים יוכלו לנשום לרווחה. העימות המתמשך בינם לבין בנט יסתיים עם עזיבתו את המשרד, והם יוכלו לפתוח דף חדש מול משרד הכלכלה, שבעבר היה בראש ובראשונה משרד התעשייה, וייצג בעיקר את האינטרסים של התעשיינים. סביר להניח שהתעשיינים ידגישו בפני השר הנכנס כי צמיחת התעשייה תייצר מקומות עבודה בשכר גבוה משכר המינימום, ולכן ראוי שיתמוך בדרישותיהם להקלות רגולטוריות; להגנה מפני הקלות ליבואנים לישראל שלא כחלק מהסכם שמקל על יצואנים ישראלים; ולתוספת תקציב למחקר ופיתוח ולהשקעות.

כחלק מההתמקדות בשירות התעסוקה, מעריך מקורב למשרד הכלכלה כי "דרעי ינסה למנות אנשים שלו, בעיקר בדרגים בכירים בשירות התעסוקה, או לפחות לקדם את ענייני המגזר שממנו בא בכל הקשור להעדפה בהכשרה מקצועית". לדבריו, "גם אלי ישי, כשכיהן כשר במשרד (ישי היה שר התמ"ת; א"ק, צ"ז), התעמק בעיקר במה שמעניין את המגזר שלו. הוא התמקד בתוכנית ויסקונסין להכשרה מקצועית (שבינתיים התבטלה; א"ק, צ"ז), והמהלך החריג ביותר שעשה היה כשסירב להעלות את מחיר הלחם בפיקוח".

ישי אכן קידם את ענייני השכבות החלשות בימיו במשרד, אולם הוא העניק חופש פעולה מלא לגורמים המקצועיים כשאלה עסקו בתחומים שלא היו קרובים ללבו, כלומר למנהלי אגף סחר חוץ, לשכת המדען הראשי ומרכז השקעות - ולא פגע בתוכניותיהם.

דרעי כבר הבהיר כי בכוונתו להיות שר של כולם, ולא רק של בוחרי ש"ס, ובמו"מ הקואליציוני אף עמד על עקרונות שישרתו את כלל הציבור. עם זאת, יש לחכות לפרטים שמאחורי הכותרות שפיזר כדי להסיק אם המהלכים שעליהם הכריז אכן יהיו שוויוניים לכל.

דרעי רצה אמנם את תיק הפנים, כדי "לסגור מעגל" ולחזור למשרד שבו כיהן בעבר, אבל בסופו של דבר התרצה לקבל שלל נאה של תיקים: כלכלה, דתות ופיתוח הנגב והגליל. מבחינתו, התיקים שקיבל עדיפים על תיק פנים מקוצץ, לאחר שהובטח להעביר את מינהל התכנון למשרד האוצר בראשות משה כחלון. עם זאת, דרעי קיבל הבטחה כי על מינהל התכנון יופקד ח"כ יצחק כהן מש"ס, שיתמנה כשר במשרד האוצר.

בשבוע שעבר הודיע דרעי כי הוא מסרב לחדש את המו"מ עם הליכוד לפני שיקבל התחייבות לקביעת מע"מ 0% על מוצרי מזון. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נכנע לדרישה - ולאחר מכן חודש המו"מ, שהסתיים ביום שני בערב בחתימה על ההסכם הקוקליציוני של ש"ס עם הליכוד. בטקס החתימה, שנערך בנוכחות נתניהו, התגאה דרעי ואמר כי "אנו המפלגה היחידה שאמרה שיש לה כללי ברזל. עמדנו בכל מה שהבטחנו בבחירות. הדגלים שהבטחנו לפני הבחירות היו: הנהגת מע"מ 0% על מוצרי יסוד, רפורמת הדיור הציבורי והעלאת שכר המינימום".

אמיל סלמן

הורדת המע"מ על מוצרי מזון - בספק

בהסכם הקואליציוני נקבע כי שר האוצר המיועד, כחלון, ושר הכלכלה המיועד, דרעי, יקבעו מע"מ חדש ונמוך יותר על מוצרי מזון. ואולם, הדרגים המקצועיים במשרד האוצר ובבנק ישראל מתנגדים לכך, ובכנסת ובמשרדי הממשלה מביעים ספק שהסעיף הזה יצא לפועל. כחלון עצמו סבור שעדיף לסייע לנזקקים באמצעות העלאת קצבאות הזקנה, את הקצבאות לאמהות החד־הוריות והגדלת מס הכנסה שלילי - במקום להנהיג מע"מ דיפרנציאלי.

גם במינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה, שבראשו צפוי לעמוד דרעי, סבורים כי אם מפחיתים את המע"מ על מוצרי מזון מתוצרת מקומית, אזי יש לעשות כך גם למוצרי מזון דומים מיובאים. מנגד, במשרד האוצר סבורים כי העלות של הפחתת המע"מ על מוצרי יסוד מקומיים ומיובאים תגרום לעלות גבוהה מדי לתקציב המדינה.

היוזמה להעלאת שכר המינימום החלה בממשלה הקודמת, ובש"ס מבקשים להמשיך בהעלאתו בהדרגה עד לרמה של 30 שקל לשעה. התאחדות התעשיינים וההסתדרות חתמו על הסכם ביניהן להעלות את שכר המינימום מעבר לסיכום עם הממשלה, בכלל זה תוך הצמדת תוספת השכר לשיפור הפריון בתעשייה. שני הגופים מצפים שהממשלה תצטרף להסכם, ותרחיב אותו לכלל המשק.

דרעי, שביסס את קמפיין הבחירות שלו על ההבטחה להילחם למען "השקופים", הכריז השבוע כי "הדרישות שלנו הן לטובת כלל ישראל. החיוך חזר לשקופים. הם רואים שיש להם תקווה. אין פתרונות מיידיים, אבל סוף סוף מתייחסים לישראל השנייה. יש ממשלה שמתייחסת אליהם".

דרעי עשוי לעכב חלק מהרפורמות של בנט

משרד הכלכלה בראשות בנט - לצד בכירים במשרדי האוצר, הבריאות, ראש הממשלה, המשפטים וברשות ההגבלים העסקיים - הוביל כמה רפורמות מהפכניות ביבוא, במכון התקנים ובתחרותיות במשק, ובכלל זה בשיווק החקלאי ובענף המלט. הרפורמות נועדו לקדם תחרות ולהוריד מחירים, אך יש בהן גם חלקים מאתגרים, שלא כל התעשייניים והיבואנים הישראלים מעוניינים להתמודד עמם. לדוגמה, אישור יבוא מקביל, הכרה בתקינה בינלאומית והסרת תקנים שהגנו על התעשייה הישראלית מיבוא מתחרה.

דרעי יודע שעליו להביא הישגים לציבור הבוחרים שלו, והוא יעשה זאת דרך משרדי הכלכלה, הנגב והגליל והדתות - אך סביר שכשר כלכלה דרעי לא יתעניין במיוחד ברפורמות שיזם קודמו בתפקיד, אלא אם יתברר כי הן משרתות את ציבור הבוחרים שלו. אך לאור ההסכם הקואליציוני בין מפלגות הליכוד וכולנו, ייתכן כי לפחות חלק מהרפורמות יקודמו גם אם לא יהיו בראש מעייניו של דרעי.

מצד שני, דרעי עשוי לעכב חלק מהרפורמות, במקרים שבהם התעשיינים ישכנעו אותו לעשות כך, למשל בטיעון כי הרפורמות פוגעות בצמיחת התעשייה הישראלית ובפוטנציאל התעסוקה שלה. מעניין יהיה לראות כיצד יגיב דרעי לנושאים הבוערים הללו בתעשייה ובמשק, ואיך ייראו יחסי העבודה בינו לבין שר האוצר המיועד, משה כחלון, שיתחרה מולו על המשבצת החברתית.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#