דו"ח המבקר

מזון בכ-20 מיליארד ש' אובד בשנה - והממשלה מתעלמת

מבקר המדינה כותב כי "בישראל, הסובלת משיעורים גבוהים של עוני וחוסר ביטחון תזונתי, הטיפול בבעיית אבדן המזון עשוי לחולל שינוי משמעותי" ■ בין הסיבות לאבדן מזון - סימון תאריך תפוגה מטעה, כשרות וחסמים משפטיים לתרומות

אורה קורן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מבקר המדינה קובע כי "אבדן מזון לא זכה להתייחסות ממשלתית כוללת, ולא הוכנה תוכנית פעולה מערכתית להתמודד עם התופעה". המבקר לא פירט את היקף המזון שנזרק או מושמד, מכיוון שאין גורם שמחזיק בנתונים אלה, אך ציין שני נתונים. האחד הוא שעל פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, צריכת המזון בישראל הסתכמה ב–2012 ב–88 מיליארד שקל. הנתון השני הוא שלפי ארגונים בינלאומיים, אבדן או השמדה של מזון נאמדים בממוצע ב–30%–50% מהצריכה במדינות העולם. על פי נתונים אלה ואחרים ניתן להסיק כי בישראל מושמד מזון בהיקף של לפחות 20 מיליארד שקל בשנה.

לפי המבקר, "אבדן מזון הוא בעיה כלל עולמית, שהשלכותיה על החברה, על הסביבה ועל הכלכלה מרחיקות לכת. בישראל, הסובלת ממחסור מתמיד במשאבים, משיעורי עוני וחוסר ביטחון תזונתי גבוהים ומשיעורי הטמנת פסולת מהגבוהים במדינות המפותחות - הטיפול בבעיה עשוי לחולל שינוי משמעותי בהיבטים רבים וחשובים".

המבקר מצא ליקויים בפעילות הגורמים הממשלתיים בנושא אבדן מזון ובזבוזו. בין השאר, נמצא כי במשרד החקלאות אין תוכנית לוויסות גידולים, צמצום עודפים והטיפול בהם. עוד נמצא כי משרד החקלאות ומועצת הצמחים אינם מיישמים את החוק בדבר השמדת עודפים, מה שמוביל להשמדת אלפי טונות מזון בשנה. בנוסף, דרישות כשרות מובילות להשמדה של כ–1%–2% מכלל התוצרת של פירות וירקות מדי יום, וגם פיקוח לקוי של משרד הבריאות על אכיפת תקן סימון תפוגת מוצרים ושימוש שעושים יצרנים בסימון מטעה המעודד השמדת מזון ראוי למאכל תורמים להיקף התופעה.

כשלים נוספים נמצאו בהיעדר איסוף נתונים במשרדי הממשלה על אבדן מזון בשרשרת האספקה - מהחקלאי לצרכן; בהיעדר חינוך והסברה לציבור, המבזבז 14% מהמזון שהוא רוכש; באחסון לקוי של המזון ברשתות ובבתים; בהיעדר טיפול הולם במשרד הרווחה להצלת מזון לטובת הנזקקים; בהיעדר סדר עדיפויות ממשלתי לטיפול בעודפי המזון; ובחסמים משפטיים לתרומות מזון, שמטילים אחריות פלילית על התורם במקרה שהמזון נמצא לא תקין.

צילום: אילן אסייג

לפי המבקר, מועצת הצמחים ומשרד החקלאות אינם מקיימים את הסעיף המחייב את אישור שר החקלאות להשמדת יבולים כדי לשמור על מחיר גבוה לחקלאי "באופן מתמשך לאורך שנים", והמועצה אינה פועלת די למיצוי האפשרות לשימוש מועיל בעודפים.

בנוסף, כותב המבקר כי "מוצרים רבים הנמכרים ברשתות השיווק אינם מסומנים בהתאם לתקן הישראלי המחייב בכל הנוגע לתאריך התפוגה, והצרכנים אינם מבינים תמיד נכונה את משמעות התאריך", ולא נמצא הסבר המופנה לצרכנים לגבי משמעות המושגים "לשימוש עד", "עדיף להשתמש לפני" או "לשיווק עד" — "לא על גבי אריזות המזון, לא ברשתות השיווק ולא בפרסומי משרד הבריאות, למעט הסבר קצר באתר האינטרנט של משרד הבריאות".

המבקר הציע לגורמים הממשלתיים לפעול, כל אחד בתחומו, לתיקון הליקויים. בנוסף, ממליץ המבקר לגבש תוכנית לאומית לצמצום אבדן המזון, שתכלול מדידת אבדן והצבת יעדים לצמצומו; הסברה לציבור; הסרת חסמים וקביעת תמריצים לתרומת מזון; צמצום נזקים הנובעים מדרישות כשרות; הגברת הפיקוח על סימון תאריכי תפוגה; פיקוח על עודפי מזון במוסדות גדולים; והסדרת נושא השמדת יבולים והעברתם לנזקקים.

מנכ"ל ארגון לתת ערן וינטרוב אמר בתגובה לדו"ח: "במדינת ישראל יש 1.4 מיליארד שקל שווי מזון שמושמד על ידי תעשיית המזון. הקמת מיזם לאומי לביטחון תזונתי כפי שאנחנו דורשים ממשלת ישראל מזה עשר שנים, תוך שימוש במשאבים קיימים, תביא להצלת מזון בשווי מאות מיליוני שקלים ולסיוע לעשרות אלפי משפחות באי ביטחון תזונתי".

ממשרד החקלאות נמסר בתגובה: "השוק הינו שוק חופשי והמחירים מאזנים בין היצע לביקוש, ואין בכוונת המשרד להתערב מעבר לאספקת מידע שוטף ושקוף, הזמין לכל דורש באתר המשרד, על שווקים וסקירות מחירים בשוק סיטוני. לעניין השמדת עודפים שלא כחוק, המשרד מודע שהייתה בעיה נקודתית ואי בהירות של המועצה בנדון, ולפני מספר שנים, במקרים בודדים בלבד בוצעה השמדה ללא קבלת היתר מהשר כחוק. המשרד הבהיר למועצה כי פעלה באופן לא תקין ובניגוד לחוק. במקביל המשרד בשיתוף המועצה מגבשים נוהל להגשת בקשה לקבלת היתר להשמדה מהשר. הנוהל יכלול מתי ובאילו מקרים המועצה תפנה לקבלת אישור השר להשמדה. וכן מה סדר הפעולות הנדרש לביצוע על ידי המועצה בטרם יפנו בבקשה לאישור השמדה.

"הנוהל יכלול סדרי עדיפויות לטיפול בעודפי תוצרת חקלאית. בכל מקרה ינקטו פעולות על ידי החקלאים והמועצה לצמצום עודפים מראש. לעניין השמדות עצמאיות על ידי חקלאים, המשרד בדעה שאין מקום להתערבותו בנושא. בכל מקרה ינקטו פעולות על ידי החקלאים והמועצה למניעת וצמצום עודפים מראש. לעניין קידום פעולות ופתיחת ערוצי תקשורת לעמותות, מועצת הצמחים תגיש למשרד, במסגרת הנוהל, ערוצים קבועים לעדכון העמותות השונות. המשרד יעקוב אחרי פעילות המועצה לשיפור הנושא".


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker