פערים ואי אחידות בעבודת אגף החשב הכללי באוצר - כללי - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
דו"ח המבקר

פערים ואי אחידות בעבודת אגף החשב הכללי באוצר

לפי המבקר, המעקב שקיים אגף החשכ"ל אחר השימוש במאגר רואי חשבון שהקים, לצורך בחירת רואה חשבון לבניית הדו"חות של משרדי הממשלה ולביצוע בקרה עליהם, לוקה בחסר

דו"ח מבקר המדינה על ביצוע העבודה החשבונאית באגף החשב הכללי (החשכ"ל) שבמשרד האוצר קובע כי עדיין יש פערים ואי־אחידות באופן אימוצה ויישומה של התקינה החשבונאית הבינלאומית בדו"חות החשב הכללי, ובמעבר לבסיס מצטבר בדו"חות משרדי הממשלה ובדו"חות המאוחדים - מה שפוגע ביכולת להשיג את מטרותיו של הדיווח הכספי.

לדעת המבקר, ראוי שאגף החשכ"ל באוצר יגביר את היקף מעורבותו בפעילות הדיווח של משרדי הממשלה ומשרדי רואי החשבון החיצוניים הנותנים להם סיוע בעריכת הדו"חות הכספיים, כדי להשיג את מטרות הדיווח הכספי.

המבקר מציין כי בארבע השנים האחרונות נמנע רואה החשבון האחראי על הביקורת של משרד החינוך מלחוות דעתו על נכונות הנתונים הפיננסיים המובאים בדו"חות המשרד. זאת, בשל חוסר בראיות ביקורת מספיקות להתאמה בין המערכות הייעודיות שמשרד החינוך משתמש בהן — לרבות מערכת שכר המורים, מערכת תשלומים מרכזית ומערכת מרכז הבדיקה לבחינות (מרב"ד) — ובין הנתונים הכספיים. למרות זאת, ממלאי תפקיד המנכ"ל באותן שנים, החתומים על הדו"חות, אגף החשכ"ל והנהלת המשרד, לא עשו די כדי שפעילות המשרד המבוטאת בדו"חות תבוא לידי ביטוי באופן שעולה בקנה אחד עם כללי החשבונאות המקובלים.

לפי המבקר, המעקב שקיים אגף החשכ"ל אחר השימוש במאגר רואי חשבון שהקים, לצורך בחירת רואה חשבון לבניית הדו"חות של משרדי הממשלה ולביצוע בקרה עליהם, לוקה בחסר — אין בידי החשכ"ל רשימת ציוות של רואי חשבון במשרדי הממשלה ואין בידיו מידע בדבר השימוש של המשרדים ברואי חשבון שנבחרו שלא באמצעות המאגר.

עופר וקנין

המבקר מציין עוד כי אין אחידות בהצגת הנתונים של פרויקטים המבוצעים בשיתוף המגזר הפרטי, אין אחידות בכל הנוגע לבניית דו"חות כספיים, ואין גם אחידות ביישום המדיניות החשבונאית שנקבעה בנושא מלאי. תהליך ניהולו, רישומו וסיווגו באופן שוטף של המלאי — הן בדו"חות הכספיים והן בדו"חות כספיים משרדיים — לוקה בחסר, ואינו מאפשר להציגו באופן נאות ובהתאם לכללי החשבונאות המקובלים.

במשרד המבקר ממליצים להגביר את הבקרה על גופי החשבות במשרדי הממשלה, כדי להנהיג אחידות בהצגה ובדיווח על מצבם הכספי. עוד ממליצים לאגףל לאפיין את מתכונתו, היקפו ותוכנו של דו"ח הליקויים המפורט שעל רו"ח להגיש לו, וכן לבצע מעקב אחר ממצאי הדו"חות — ובמידת הצורך לתת למשרדים הנחיות מקצועיות כדי לתקן את הליקויים שנמצאו. מן הראוי, גם שהחשכ"ל ידווח לציבור על הליקויים שנמצאו.

לדעת מבקר המדינה, קיימת חשיבות יתרה לתיקון הליקויים שנתגלו בעניין משרד החינוך, לנוכח ההיקף התקציבי הגדול של המשרד. המבקר טוען כי אין להשלים עם מצב שבו רו"ח מבקר נאלץ להימנע או להסתייג בחוות דעתו מהדו"חות כספיים של משרד ממשלתי, בשל חוסר תקינות בבקרה הכספית. לדבריו, על מנכ"לית משרד החינוך, החתומה על הדו"חות הכספיים של המשרד, החשבת הכללית וחטיבת החשבונאות, לחזק את הביקורות הפנימיות במערכות העזר שבהן משתמש המשרד.

בתשובת אגף החשכ"ל נמסר כי המעקב אחר העסקת רואי חשבון דרך המאגר חלקי, מכיוון שרוב רואי החשבון המבקרים נבחרים בהליך מכרזי פומבי ולא דרך המאגר.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#