דו"ח המבקר

מנכ"ל אורט ישראל השתלט על אורט בראודה - והמל"ג התעלמה

צבי פלג התערב שוב ושוב בניהולה של אורט בראודה, שהוקמה כמכללה עצמאית, והוא עומד מאחורי העברות כספים בין שני המוסדות

טלי חרותי-סובר

מלחמת עולם שררה בשנה החולפת בין הות"ת - הוועדה לתכנון ותקצוב של המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג), לבין צבי פלג, מנכ"ל אורט ישראל - כפי שנחשף בסדרת כתבות ב-TheMarker. פלג, כך קובע מבקר המדינה, השתלט גם על ניהול אורט בראודה, אותה הקימה הרשת ב-1999, אך מאז השנים הראשונות היא מתוקצבת לחלוטין על ידי המדינה.

דו"ח המבקר מעלה כמה וכמה ממצאים חמורים. בעוד שבראודה אמורה היתה להיות מכללה עצמאית המנוהלת על פי כללי המל"ג, בפועל היה זה פלג שהתערב שוב ושוב בניהולה, למרות שסבל מניגוד עניינים חריף. כך למשל, כמה נציגים חיצוניים במוסדות המנהלים של ההנהלה היו בעלי זיקה ברורה לאורט ישראל, ובעצם שימשו בובות של פלג; הוא עצמו כיהן כיו"ר חבר הנאמנים וכן כחבר הועד המנהל של המכללה, בעודו משמש מנכ"ל אורט ישראל. בנוסף, מורשי החתימה של המכללה להוצאות גדולות היו אנשי אורט ישראל, ועל המכללה נאסר לגייס תרומות ללא אישור אורט ישראל.

הממצא החמור ביותר מכל קובע כי במהלך השנים נעשו העברות כספים תמוהות בין אורט ישראל ובראודה - על פי דרישת פלג עצמו, בשני כובעיו. כך למשל, נקבע ב-2004 כי אורט ישראל תשלם לאורט בראודה 4,000 שקל בשנה עבור כל תלמיד אורט ישראל שילמד בבית הספר להנדסאים שהיא מפעילה בחצרה של אורט בראודה. ההסכם נקבע אחרי שנים של העברות כספים שלא על פי חוזה ברור. ב-2004 העבירה אורט ישראל 5.6 מיליון שקל לבראודה, כשהסכום שנקבע על ידי רואה חשבון מוסכם היה 8.3 מיליון שקל. כך נגרעו מחשבון המכללה 2.7 מיליון שקל בשנה.

סטף ורטהיימר וצבי פלגצילום: רונן טופלברג

גם ות"ת לא יוצאת נקייה מדו"ח המבקר, הקובע כי במשך שנים ידעה על המתרחש באורט, אך התעלמה "ולא פעלה בנחרצות כדי לשנותו". ב-2014 נחתם תקנון חדש על פי דרישת המל"ג, ופלג עזב את תפקידו באורט בראודה, אחרי מלחמה קשה ואיומים בפנייה לבתי משפט. כמו כן, שונה הרכב המוסדות המנהלים כדי שאלה יהיו עצמאיים יותר, ובראודה הורשתה לגייס תרומות ככל יכולתה.

עם זאת, קובע הדו"ח כי ספק אם התקנון וההסכמים החדשים שנחתמו על פי דרישת המל"ג "מתיישבים עם כלל הנורמות שנקבעו על ידה בנושא". המבקר ממליץ כי מל"ג־ות"ת "תבחן את האפשרות להרחיב ולשכלל את כלי האכיפה העומדים לרשותה מול מוסדות אקדמיים שאינם עומדים בנורמות שקבעה, ובהן אלה הנוגעות למוסדות המנהלים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker