מבקר המדינה על הכאוס בנמל אשדוד: "התנהלות כושלת" - כללי - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
דו"ח המבקר

מבקר המדינה על הכאוס בנמל אשדוד: "התנהלות כושלת"

באיחור של שנתיים פירסם המבקר סקירה חוזרת על המינויים הפוליטיים, ההתערבות במכרזים והקטטות בין יו"ר הדירקטוריון לשעבר, גדעון סיטרמן, לבין המנכ"ל לשעבר שוקי סגיס - והגדיר את ניהול הנמל: "כישלון" ■ עם זאת, המבקר לא הטיל אחריות אישית על המעורבים

6תגובות

שנתיים וחצי לאחר פרוץ הסכסוך הפנימי הקשה בחברת נמל אשדוד, ושנה לאחר המעצרים שביצעה המשטרה בנמל - פירסם משרד מבקר המדינה את דו"ח הביקורת על הכאוס שהתחולל בשנים האחרונות בנמל הממשלתי.

הדו"ח, שפורסם לאחר כמה דחיות, לא הוסיף על פרסומי העבר בכלי התקשורת - ואף חסר כמה מהפרשיות שנחשפו. זאת, כשהמעורבים מקרב צמרת החברה כבר עזבו את תפקידם בשנתיים האחרונות מיוזמתם, או לאחר התערבות רשות החברות הממשלתיות.

כמו כן, המבקר נמנע מהטלת אחריות אישית על צמרת הנמל בגין המחדלים המתוארים, בין היתר, בטענה כי אלה נחקרים על ידי משטרת ישראל. אלא שמאחריות אישית חמקו גם אנשי רשות החברות הממשלתיות, ושרי התחבורה והאוצר שאמונים על הנעשה בחברה הממשלתית.

אייל טואג

בדיקת מבקר המדינה מתחילה בהאשמות ההדדיות שהפנו מנכ"ל הנמל דאז, שוקי סגיס, ויו"ר הדירקטוריון לשעבר, גדעון סיטרמן. מדובר במכתב התלונה שהגיש סגיס לדירקטוריון, ושנחשף בינואר 2013 ב–TheMarker.

במכתב טען סגיס כי סיטרמן ניסה למנות שורת מקורבים פוליטיים לתפקידים שונים בנמל ואף התערב במכרזי הרכש של הנמל. מבקר המדינה בדק גם את הטענה הנגדית של סיטרמן נגד סגיס, שלפיה התערבותו נדרשה לאחר שסגיס לא עמד בתוכניות העבודה של הנמל, ולא שעה להוראות הדירקטוריון.

בסיכומה של הבדיקה, אישש המבקר את מרבית האשמות שני הצדדים. "הביקורת לא עסקה בהכרעה בהבדלי הגרסאות בין הצדדים, אלא בליקויים שבפעולות החברה ובפעולות מנהליה הבכירים", נכתב בדו"ח הביקורת.

בנו של ראש המטה ברשימת מומלצים

במכתבו, טען סגיס כי סיטרמן הגיש לידיו רשימה של שישה מועמדים לתפקיד סוורים בנמל, באמצע המכרז שניהל הנמל לתפקיד, ושאותם תיאר כ"חשובים לשר התחבורה, ישראל כ"ץ" (שהכחיש את הדברים). על השישה נמנה בנו של ראש מטה לשכת היו"ר, פעיל הליכוד דני חלפין. מבקר המדינה העיר במקרה זה דווקא לחלפין, וציין כי הוא "רואה בחומרה את העברתה של רשימת שמות הכוללת את שם בנו, שכן יש בפעולה זו התערבות פסולה בהליכי מכרז".

אילן אסייג

סגיס טען עוד כי יו"ר הנמל ביקש ממנו להביא למינויה של חברת מרכז ליכוד לתפקיד חדש במרכז המבקרים של הנמל. אותה עובדת שימשה בעבר כראש ענף פניות ציבור במשרד ראש הממשלה וכיועצת לשר התחבורה. "ראש מטה היו"ר הגדיל לעשות והסביר לי שחשוב כי היא תקבל שכר של 20 אלף שקל ורכב", כתב סגיס במכתב.

סגיס טען כי סיטרמן ביקש ממנו להיפגש בנושא אישית עם יו"ר ועד עובדי הנמל, אלון חסן, לאחר שסירב לבקשה. מינויה של האישה לא יצא לבסוף לפועל, כך נטען, בעקבת סכסוך בין סיטרמן לחסן סביב שכרה, שבסופו הטיח סיטרמן בפני השניים: "אסתדר לבד, ואתם עוד תשמעו ממני".

חסן, מנגד, טען כי הסכים לקלוט את העובדת באופן זמני, בשכר רגיל, דרך חברת כוח אדם. בתשובתו למבקר הכחיש סיטרמן את מעורבותו בניסיון התפירה לכאורה - וטען כי פגישתו אצל חסן עסקה בנושאי הפרטת הנמל. מבקר המדינה העיר להנהלת החברה על התפירה המלאכותית של המשרה הלא נחוצה, שעדיין לא אוישה - אך נמנע מלנקוב בביקורת אישית.

"למועמדת אין השכלה קודמת או ניסיון בתחום התקשורת, ומכאן שההמלצה לקבלה לתפקיד נבעה לכאורה משיקולים זרים", נכתב בדו"ח. "משרד מבקר המדינה מעיר כי המנכ"ל וסמנכ"ל משאבים מצד אחד, והיו"ר מן הצד האחר, מציגים גרסאות סותרות, עובדה המעוררת תמיהה ותחושה קשה אשר לדרך התנהלות החברה", הוסיף המבקר.

אלון חסן הוא יו"ר ועד העובדים בנמל אשדוד
איליה מלניקוב

יו"ר הנמל הציע לעבודה מכרה שלו

באשר לטענותיו של סיטרמן כלפי סגיס, אישר המבקר כי ביצוע ההשקעות בנמל נעשה באופן חלקי, שנע בין 35%–58%, בעוד שהנהלת החברה לא הוציאה לפועל פרויקטים גדולים - אף שהדירקטוריון אישר לבצעם. "הנהלת החברה כשלה בתפקודה להכנת תקציב השקעות ריאלי וביכולתה לבצע יעדים", כתב המבקר.

ככלל, פירט מבקר המדינה מסכת של התנגשויות בין דירקטוריון הנמל להנהלה, באופן שהביא את הנמל לכדי שיתוק. בין היתר, ציין המבקר כי הנמל נמנע מלרכוש גוררת חדשה מזה ארבע שנים - חרף הפגיעה התפעולית בנמל, ולמרות החלטת דירקטוריון בנושא. "התנהלות המנכ"ל וסמנכ"ל התפעול, אלדד וקסמן (גם הוא פרש כבר מתפקידו; א"ב), היתה כושלת" – קבע המבקר.

עוד ציין המבקר את הליך רכש "לא ממוקד ומסורבל" של סימולטור מנופים, והתמהמהות בהסבת רציף 21 למכולות. בנוסף, טען המבקר להתנהלות לקויה בבחירת יועצים אסטרטגיים - במה שנראה כמאמצי סיכול הדדים בין הנהלת החברה לדירקטוריון.

באשר לטענות סגיס, אישר המבקר כי סיטרמן הפנה לבכירים בחברה ספקים פוטנציאליים באמצע הליכי הרכש, באופן "לא ראוי". מדובר בחברות ספרדיות שהתעניינו באספקת הגוררת או בהסבת הרציף החדש. כך למשל, גם כשפנה אל העובדת הסוציאלית בנמל כדי שתטלפן למכרה שלו העוסקת בסדנאות פרישה לעובדים, לצורך הנחיית סדנאות בנמל.

מבקר המדינה אישר גם את טענת רשות החברות, שלפיה דירקטוריון נמל אשדוד "קבר" דו"ח ביקורת פנים שהוזמן על עסקיו הפרטיים של חסן בנמל - כשמבקר הפנים של הנמל, אילן אבוקרט, נתן ידו לטיפול הלקוי בדו"ח. אחייניתו של אבוקרט נשואה לעורך דינו של חסן - אך מבקר הפנים הודיע על כך רק לאחר הגשת הדו"ח.

טענה זו כלפי הדירקטוריון היתה אחת העילות לדרישת רשות החברות לפטר בהליך תקדימי את סיטרמן ושני דירקטורים נוספים בנמל.

עוד העיר המבקר על העדרם של יועץ משפטי וסמנכ"ל כספים קבועים בנמל בתקופה של כשנתיים, ועל איוש החסר של הדירקטוריון - אך גם כאן נמנע מהצבעה אישית על אחראים למחדל.

נמל אשדוד מסר בתגובה: "עם קבלת טיוטת דו"ח ביקורת המדינה בנושאים שבנדון, החלה החברה לפעול לתיקון הליקויים שהועלו. חלק מהנושאים כבר יושמו בחברה והאחרים נמצאים בטיפול אינטנסיבי".

לשכת שר התחבורה: השר כ״ץ לא מתערב, ולא היה מעורב בשום דרך בניסיון למנות אדם כלשהו לעבודה בנמל אשדוד, כפי שמצוין גם בתגובתו בדו״ח מבקר המדינה, וכל טענותיו של אלון חסן בנושא חסרות בסיס וברור על איזה רקע נאמרו. גם יו״ר דירקטוריון הנמל דאז, גדעון סיטרמן, שכלפיו נטען שהשתמש בשמו של השר, הכחיש את הדברים מכל וכל.

"משרד התחבורה והעומד בראשו העבירו מבעוד מועד את רשימת המועמדים לדירקטוריון, אולם לצערנו במשך תקופה ארוכה, לא התקבל ממשרד האוצר אישור לכשירותם, כמתבקש", נמסר.
 תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#