ההודעה המרתיחה של נתניהו - כולל הטוטו, כולל מע"מ

ראש הממשלה פירסם הודעה שכל כולה אומרת: אדון בנט, אם תיתן לי להישאר על הכסא עוד קדנציה, תוכל לפטם את חבריך ומקורביך כמו שמעולם לא חלמת

רותם שטרקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותם שטרקמן

דקה אחרי שהוציא הודעה מחבקת לציבור יוצאי אתיופיה עם הבנה לטעויות "שעשינו", הבטחות לשינוי ואפילו עם מינוי עצמי לראשות ועדת שרים כלשהי שאמורה לטפל במצוקות שלהם (עוד נראה אם תוקם), חזר ראש הממשלה בנימין נתניהו עשר משבצות לאחור והוציא את אחת ההודעות המגזריות, המפלות וגם המרתיחות שקראנו. הודעה שמרמזת ליוצאי אתיופיה, שמכוניותיהם רק עזבו את החניה במשרד רה"מ, שמלבד אמפתיה - ועוד באיחור של שבוע ורק כאשר המחאה שלהם מגיעה לפריים-טיים בערוץ 2 - הם לא יקבלו ממנו דבר. אז מי כן יקבל? אותם מקורבים ותיקים שנקראים על ידו "השותפים הטבעיים".

לעוד כתבות ב-TheMarker

ההודעה המרתיחה של נתניהו - כולל הטוטו, כולל מע"מ

הנתונים של קופיקס נחשפים: הכנסות של 50 מיליון שקל. והאם היא רווחית?

אלו הערים הבאות שיקבלו סיב אופטי עד הבית

היי-טק וחברת החשמל: אלה 100 החברות שהכי כדאי לעבוד בהן בישראל

כך נכתב בהודעת הליכוד:

"עכשיו האחריות להקמת ממשלה לאומית מוטלת על כתפיו של נפתלי בנט. ראש הממשלה נתניהו הציע למפלגת הבית היהודי הצעה חסרת תקדים כדי שיצטרפו לממשלה לאומית בראשותו. משרד החינוך, משרד התפוצות וחברות בקבינט ליו"ר הבית היהודי. משרד החקלאות והחטיבה להתיישבות. משרד התרבות והספורט כולל הטוטו. סגן שר ביטחון שיהיה אחראי על המינהל האזרחי ביהודה ושומרון, ויו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט בכנסת. בנוסף, יוגדל משמעותית תקציב משרד החינוך ומאות מיליוני שקלים יוקצו למוסדות החינוך של הציונות הדתית ולשורה של פעילויות שיבצע שר החינוך המיועד".

בנימין נתניהו ונפתלי בנט בכנסת
נתניהו ובנט בכנסת, 2014צילום: אמיל סלמן

אחרי שכבש את לבו של אריה מכלוף דרעי עם הבטחה מטופשת למע"מ אפס על מוצרי מזון בסיסיים - כאשר לנגד עינינו מתהווה תחרות מצוינת בשוק החלב ללא צורך בהורדת מע"מ - הוציא נתניהו הודעה שכל כולה אומרת: אדון בנט, אם תיתן לי להישאר על הכסא עוד קדנציה, תוכל לפטם את חבריך ומקורביך כמו שמעולם לא חלמת. הודעה המזלזלת בתוכנית היועץ המשפטי לממשלה לסגור את החטיבה להתיישבות שהתקצוב שלה התברר כאינו חוקי ואינו צודק. הודעה שאומרת שכל מה שהיה רע במדינה יימשך גם בקדנציה הבאה.

כאילו לא עברנו רק לפני חצי שנה חשיפה מצמררת על האופן המפלה והנכלולי שבו מחולקים כספי הציבור תחת אחריותו הישירה של נתניהו. במקום שראש הממשלה יפנה לדרך נקיה וחדשה בחלוקת תקציבים, הוא נראה כמו מי שלא היה כאן בשנתיים האחרונות, או לפחות כמי שכללי מינהל וטיפול הוגן וצודק בכספי ציבור חשובים לו כקליפת השום. וזה מרתיח גם בגלל מצבו האישי של נתניהו שניקיון כפיו נמצא תחת בדיקה.

אם בנט מנהיג אמיתי, כמו שהוכיח אתמול כאשר היה השר היחידי שירד לשטח הסוער בכיכר רבין, הוא צריך לדחות בבוז את ההצעה הזאת. כלומר הוא כמובן יצטרף לממשלה אבל במקביל הוא יכול להודיע שזה נעשה בגלל עקרונות ובגלל הדרך ולא בשביל המיליונים למקורבים והקריצה המושחתת של נתניהו לתקציבים המגזריים.

צילום: תומר אפלבאום

הערב, זמן קצר אחרי ההודעה של אביגדור ליברמן שלא יצטרף לקואליציה, יצאו מקורבי נתניהו עם טפטופי לכלוכים נגדו. אפשר להבין את הכעס אבל גם לתמוה כיצד נתניהו מעולם לא יצא נגד השחיתות של שר החוץ שלו ושל מפלגתו, גם לא בשיא פרשת ישראל ביתנו, גם לא כאשר ליברמן עמד למשפט, וגם לא כאשר פורסם דו"ח חמור מאין כמוהו על ידי היועץ המשפטי לממשלה. רק כאשר ליברמן נוטש את הספינה שלו, נתניהו מרשה לעצמו לשלח בו את מקורביו. שוב אותה תופעה של הישרדות אישית חשובה יותר מכל.  

נתניהו הוכיח חוסר מנהיגות בהובלת הממשלה הקודמת כאשר לא ידע לעבוד בצוות עם ראשי המפלגות שהרכיבו את ממשלתו ורק ביקש להכשילם. באותו חוסר מנהיגות הוא גם ניהל את מערכת הבחירות, תופעה שנמשכה גם במהלך המגעים להרכבת הקואליציה.

נתניהו ביטל גם את כל השינויים המעטים שהוביל בקדנציה הקודמת, תוך שהוא מתעלם מהפליק-לאק הזה כאילו הדברים אינם נוגעים לו. מקואליציה שאפשר להקים בכמה ימים אחרי ניצחון אדיר בקלפי, הצליח נתניהו להסתכסך כמעט עם כולם ולהקים ממשלה של פגועים - בליכוד ובמפלגות שמצטרפות לקואליציה.

נתניהו יגיע בשבוע הבא לנשיא שגם בו פגע לא מעט עם ממשלה קטנה ומפולגת, ללא שום תחושת חגיגיות או שליחות ואחדות בין מרכיביה. ממשלה שממש כמו הקודמת תפעל בכמה ראשים וללא שיתוף פעולה ותתקשה לעבוד.

צחוק הגורל: נתניהו הלך לבחירות כסוג של הימור בהפתעה ושנתיים לפני הזמן כדי להקים קואליציה יציבה יותר וקלה לניהול. הוא מגיע לקו הסיום עם קואליציה מצומקת שתלויה בכל אחד מ-61 חבריה. כולל איש הקזינו אורן חזן מקום 30 בליכוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker