צפו: השוטרים מתנפלים על צעיר שעמד בצד בהפגנת יוצאי אתיופיה

בסרטון שהופץ אמש בפייסבוק וזכה למאות שיתופים, נראים כעשרה שוטרים כשהם תוקפים מפגין שככל הנראה עמד במקום "הלא נכון" ברגע בו רדפו כוחות משטרה אחר אדם אחר שהתפרע

TheMarker Online
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
TheMarker Online

בין מבול הסרטונים שעלו אמש (א') לרשת על הפגנת יוצאי אתיופיה בתל אביב, יש סרטון אחד שמציג באופו בולט יותר את תלונותיהם של המפגינים על התגובות האלימות של כוחות המשטרה שנכחו במקום. בסרטון ניתן לראות כעשרה שוטרים מתנפלים על צעיר (בחולצה הלבנה, החל מדקה 0:20), ככל הנראה בטעות, לאחר שניסו לרדוף אחר אדם אחר שהתפרע. אותם שוטרים מפילים את הצעיר לרצפה.

לקראת סופו של הסרטון הקצר שעלה בעמוד הפייסבוק של חגי גוטמן, וזכה למאות שיתופים, נראה הבחור שרוע על הרצפה, מה שמעלה את השאלה אם תגובתה של המשטרה אכן תאמה את ההתפרעויות בשטח.

עם זאת, ראוי לציין, כפי שניסח זאת כתב "הארץ" יניב קובוביץ', כי לפני שהעימותים הידרדרו לשימוש באמצעים חריפים ובהם רימוני הלם וגז מדמיע, הציגה אתמול משטרת תל אביב איפוק במשך שעות, שבאמת לא נראה הרבה זמן בהפגנות. השוטרים ספגו וספגו ובכל זאת איפשרו את ההפגנה, אבל המפגינים ביקשו להחריף את העימות כדי להעצים את הזעקה שלהם ולצרוב את האירוע בתודעה של החברה הישראלית והשוטרים.

מהמשטרה נמסר כי "מדובר בניסיון נלוז להכפיש את אנשי המשטרה שביצעו תפקידם בסמכות ועל פי חוק בפיזור מחאה לא חוקית, אותם אנשי משטרה העושים לילות כימים למען ביטחונם של תושבי העיר ואורחיה. משטרת ישראל מכבדת את זכותו של כל אזרח מכל מגזר למחות ולהפגין אך זאת במגבלות החוק בלבד. מעצרם של החשודים החל לאחר איפוק של למעלה מ-5 שעות בו ניתן למפגינים להביע מחאתם ורק כאשר החלו לזרוק אבנים וחלקי מתכות לעבר השוטרים, פצעו סוסים והפכו ניידות לא היה מן הנמנע להכריז על הפסקת המחאה האלימה ולעצור כל זאת בשימוש אמצעים לפיזור הפגנות.

"לאחר מאמץ גדול לשמור על איפוק והכלה אל מול המחאה החלו עשרות המפגינים, בניגוד לחוק, לנהוג בוונדליזם ואלימות קשה, פצעו 56 שוטרים וחסמו נתיבי תנועה מרכזיים בעיר ת"א ובכך שיבשו את תנועתם אל עשרות אלפי נהגים.

"כאמור, משטרת ישראל תאפשר מחאה לגיטימית תחת רישיון כנדרש בחוק. נמשיך ונבצע אכיפה נחושה ומחמירה כלפי מי שינקוט באלימות כלפי שוטרים ואזרחים או יפגע בסדר הציבורי ונמצה עמו את הדין".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker