כחלון: המטרה שלנו היא להזיז את משקיעי הדירות מהשוק. מס רכישה של 20% - גבוה מדי

שר האוצר בראיון ל"פגוש את העיתונות" בערוץ 2: "בשנה הראשונה לממשלה נעצור את מחירי הדיור. נשאף לפתוח בנקים חדשים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר האוצר המיועד משה כחלון אומר כי העלאת מס הרכישה על השקעה בדירה תיבחן על מנת להזיז משקיעים מהשוק ולפנות את השוק לזוגות צעירים חלשים. כחלון עדיין לא קיבל החלטה סופית בעניין.

בהופיעו בתוכנית "פגוש את העיתונות" הערב (שבת) סירב כחלון להתייחס לשיעורי העלאת מס הרכישה על משקיעים ואמר כי "נכון שהכנסנו סעיף בהסכם הקואליציוני שיש לבחון את העלאת מס הרכישה על משקיעים, אבל זה לא יהיה 20% כי זה גבוה. אנו נשמור על אמינות וודאות. הכל יהיה ברור. לא נמוטט את השוק ולא נגרום להפרת האיזון בין הרוכשים לבין שוק השוכרים. שוק השוכרים חשוב לא פחות משוק הרוכשים".

לנוכח הפרסומים על ההצעה להעלות את מס הרכישה על משקיעים ל-20% אמר כחלון כי "הדברים יצאו מפרופורציות, כל מספר זוכה. יש שני שווקים - שוק רוכשים ושוק שוכרים. מס רכישה גבוה יכול לעזור לשוק הרוכשים כי ירחיק משקיעים. 25% מהרוכשים דירות שניות הם משקיעים שאותם צריך לפנות. מצד שני זה יפגע בשוק השוכרים".

יו"ר כולנו, ח"כ משה כחלוןצילום: אמיל סלמן

בתשובה לשאלה אם הוא ממליץ לזוגות צעירים לרכןש דירות אמר כחלון כי כדאי שהם ימתינו בסבלנות. "נבחן את הדברים, נשב עם אנשי המקצוע והכלכלנים ונקבל החלטה. אני ממליץ להמשיך את החיים באופן רגיל, לא הולכות להיות דרמות. לאחר שנבלום את עליית מחירי הדיור תהיה ירידה במחירי הדיור".

בהתייחס לתוכניותיו להגברת התחרות בבנקים אמר כחלון: "אי אפשר להשאיר את הבנקים בשוק הריכוזי הזה, נשאף לפתוח בנקים חדשים. אני אשכנע את בנק ישראל לפתוח את שוק הבנקאות לתחרות. שלושה בנקים מחזיקים ביותר מ-60% מהשוק, זה מצב בלתי אפשרי".

כחלון לא מצדד בהעלאת שיעורי מס ההכנסה ואמר כי "זה לא נכון להעלות את המס על העבודה. יהיה מס על ההון, אולי עשירים יצטרכו לשלם יותר. נבחן גם הטלת מס ירושה. מס ירושה הוא נכון, ערכי ומוסרי, על ירושות של יותר מ-12-10 מיליון שקל. יש לנו משימות יותר חשובות לטפל בהן, כמו דיור ובנקאות".

אשר להנהגת מע"מ אפס על מוצרי מזון בסיסיים אמר כחלון כי "כל מה שיוזיל לשכבות החלשות צריך לעשות בשום שכל. יקום צוות בהשתתפותי והשר המיועד אריה דרעי שיבחן את הנושא ובמהלך שנת 2016 יהיה יישום. יהיה ביטול מע"מ אם יסתבר שזה הדבר נכון. יש בעיות משפטיות במע"מ אפס על מוצרי מזון".

בעניין ההתחייבות של השותפים הקואליציוניים לתמוך ברפורמות התקשורת של רה"מ בנימין נתניהו ושר התקשורת המיועד, אמר כחלון: "אני לא חושב שרה"מ הולך להצר את צעדיה של התקשורת. אני תומך בתקשורת חופשית. הוא ביקש את האחריות על התקשורת, בואו נראה את הרפורמות. התחייבנו לרה"מ לבצע רפורמה בבנקאות. זה היה חשוב לו. הוא תומך ברפורמה בבנקים. השותפות צריכה להיות כזו שכל אחד תורם את החלק שלו. אני לא מאושר מכל ההסכמים הקואליציוניים".

בעניין ההסכמים עם החרדים שלפיהם יוגדלו קצבאות הילדים והתקציבים למוסדות חרדיים אמר שר האוצר המיועד כי "הכסף הגדול הוא בקצבאות הילדים. הן אוניברסליות ועוזרות גם לזוגות צעירים עם  2-3 ילדים. מעולם לא הייתי נגד קצבאות ילדים. יש לי בעיה עם קצבאות שמונעות יציאה לעבודה. יש 500 מיליון שקלים שנוספו לאבטחת הכנסה".

לגבי הגדלת הממשלה אמר "גם מספר השרים בממשלה הקודמת היה 22 שרים. ניסיתי לעצור את הגדלת השרים בממשלה החדשה ולא הצלחתי".

על היחסים עם נתניהו אמר כחלון: "אנו נכניס את החמלה והרגישות החברתית לשולחן הממשלה. הנושאים שלא טופלו (בממשלה הקודמת) הולכים להיות מטופלים. כל זמן שנוכל לעבוד ולקדם נעשה. לא נעשה חשבונות. נתניהו הבטיח שותפות ואני מאמין לו והכל ייבחן".

בעניין תחבורה ציבורית בשבת אמר כי "זה הוא עניין חברתי. אי אפשר לומר למי שאין לו כסף - תיסע בשבת במונית".

על תפקידו כשר האוצר אמר כי "זהו  תפקיד מאתגר מעניין. אנו הולכים לטפל בדברים שהתחייבנו: דיור, בנקאות, דיור וצמצום פערים. אלה הדברים שנעשה. אני עובד מרגע שסיכמתי עם ראש הממשלה על התפקיד. התחייבנו וצריך לקיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker