החטיבה להתיישבות תמשיך לקבל תקציב מוגבל מהמדינה עד 2019

הלחץ במשרד המשפטים לנתק את החטיבה להתיישבות מהממשלה לא צלח בינתיים, אבל הממשלה מנסה למצוא פתרון להתנתקות הדרגתית ■ את האחריות על החטיבה צפוי לקבל משרד החקלאות - שבראשו יעמוד ככל הנראה ח"כ אורי אריאל מהבית היהודי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, פירסמה הוראות נוספות לגבי תהליך ההתנתקות של הממשלה מהחטיבה להתיישבות - זרוע ההתיישבות הכפרית של הממשלה ב-40 השנים האחרונות, שהיא למעשה חברה פרטית המופעלת בידי ההסתדרות הציונית. זילבר ממשיכה לדחוף את תהליך הניתוק של הממשלה מהחטיבה, למרות לחצים עזים מצד אנשי החטיבה להתיישבות וגורמי ימין.

החטיבה להתיישבות היא כיום הגורם העיקרי בממשלה המטפל בהתיישבות הכפרית בנגב, בגליל ובעיקר בשטחים. מרכזיותה מצריכה התנתקות הדרגתית, עד לניתוק מלא של החטיבה מהממשלה - משמע, הסעיף בתקציב שמכוחו מתוקצבת החטיבה להתיישבות יבוטל.

דיון על תקציב החטיבה להתיישבות בוועדה לביקורת המדינהצילום: מיכל פתאל

ההוראה שפירסמה זילבר שלשום נועדה להסביר את תהליכי ההתנתקות, ויש בה ריכוך מסוים של העמדה הראשונית של משרד המשפטים, שלפיה כבר בתקציב 2016 החטיבה תנותק. משרד המשפטים עומד עדיין על ביטולו של הסעיף התקציבי של החטיבה להתיישבות, אבל מותיר חלק מהתקצוב לפחות עד 2019.

מדובר בסעיף של תשלום שכר לעובדי החטיבה - וזאת בשל טענת החטיבה כי היא לא יכולה למצוא חלופת שכר לכל עובדיה בטווח הזמן הנתון. לפיכך, משרד המשפטים מאשר להמשיך לשלם הוצאות שכר ומטה לחטיבה להתיישבות, במתווה פוחת, עד ל–2019. עם זאת, מדובר ברכיב שכר נמוך בלבד, ככל הנראה כ–30 מיליון שקל, בהשוואה לתקציב של כ–500 מיליון שקל שקיבלה החטיבה להתיישבות מדי שנה.

החטיבה תהפוך 
לזרוע ביצועית

זילבר הבהירה סעיפים נוספים בנוגע לתקופת המעבר של ההתנתקות מהחטיבה: כל התקציבים שהחטיבה התחייבה להם, אבל עדיין לא בוצעו, יועברו לניהול חיצוני של חשבים של המדינה ושל נציגי החטיבה. כך יובטח שהדברים ייעשו תחת בקרה תקציבית מלאה של המדינה.

החלטות הממשלה שמסמיכות את החטיבה להתיישבות לבצע פעולות עבור המדינה יבוטלו. החטיבה תחדל לחלק כספי תמיכות בשם המדינה. גם גביית החובות תועבר מהחטיבה לסמכות המדינה. בנוסף, משרד המשפטים מציע כי משרד הבינוי יתקשר עם החטיבה להתיישבות בהתקשרות חדשה, כחברה משכנת. משמע, החטיבה להתיישבות תקבל מעמד דומה לזה של עמידר או עמיגור, הפועלת עבור המדינה. זה כנראה אחד הפתרונות המוצעים להבטחת המשך עתידה של החטיבה, וגם להמשך עבודתה עבור המדינה, אבל כזרוע ביצוע בלבד. זאת מאחר שהמדינה מתקשה להיכנס בנעלי החטיבה, ולקחת על עצמה את כל הפעולות שביצעה כמנהלת בפועל את מדיניות ההתיישבות הכפרית של ישראל מזה עשרות שנים.

בסיום מכתב ההבהרות מדגישה זילבר כי ההחלטה הסופית לגבי מעמד החטיבה להתיישבות צריכה להתקבל על ידי הממשלה הנבחרת, כאשר החלופות שמשרד המשפטים מעמיד כאפשריות לממשלה הן הלאמת החטיבה להתיישבות על ידי המדינה או השארתה כחברה בת של ההסתדרות הציונית, והמשך ההתקשרות של הממשלה אתה רק כקבלן ביצוע, ודרך מכרזים.

גורמי ימין חולקים על עמדה של זילבר, וסבורים כי אין זה מסמכותו של משרד המשפטים להגביל את הממשלה בחלופות שעומדות בפניה בנוגע להתקשרות עם החטיבה. גורמי ימין טוענים גם כי מבנה הפעילות של החטיבה להתיישבות - גוף פרטי שקובע מדיניות במקום המדינה, בתקציבי מדינה ועם פיקוח מועט בלבד - אינו חריג, וכי חלק גדול מההפרטות של המדינה מנוהלות כך.

האחריות תופקד בידי סלומינסקי ואריאל

עוד נודע כי האחריות על החטיבה להתיישבות תופקד בממשלה החדשה בידי משרד החקלאות, שבראשו יעמוד ככל הנראה אורי אריאל (הבית היהודי). בנוסף, הסמכות להנהיג שקיפות בחטיבה להתיישבות תהיה נתונה בידי יו"ר ועדת החוקה של הכנסת, שצפוי להיות ח"כ מהבית היהודי. למשרת יו"ר ועדת החוקה מוזכר ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי). סלומינסקי מוזכר גם כמועמד לכהן כסגן שר.

בקדנציה הקודמת הדפו היו"ר דאז של הוועדה ח"כ דוד רותם (הבית היהודי) וח"כ שולי מועלם (הבית היהודי) את יוזמותיהן של שרת המשפטים דאז, ציפי לבני, ויו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, להחיל שקיפות בחטיבה להתיישבות ובתקציבה. נשאלת השאלה האם בקדנציה הנוכחית תבלום הבית היהודי ניקוי אורוות והחלת שקיפות בחטיבה להתיישבות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker