החרדים דרשו - וקיבלו: קצבאות 
הילדים יועלו החל בחודש הבא

יהדות התורה והליכוד סיכמו אמש את טיוטת ההסכם ביניהן, ובה נקבע כי התשלום עבור הקצבאות יבוצע רטרואקטיבית, לאחר אישור תקציב המדינה ■ לפי דרישת ליצמן, יונהגו בהדרגה מינואר 2016 טיפולי שיניים חינם לילדים עד גיל 18 ■ העלות השנתית של דרישות החרדים: 5 מיליארד שקל

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה

קצבאות הילדים יוגדלו החל במאי 2015 — כך סיכמו אמש צוותי המשא ומתן של הליכוד ויהדות התורה. עלות העלאת הקצבאות מחודש זה ועד סוף 2015 נאמדת ב–1.5 מיליארד שקל. בהמשך, הגדלת קצבאות הילדים תעלה כ–2.6 מיליארד שקל בשנה. העלות הכוללת של דרישות החרדים, יהדות התורה וש"ס — כ–5 מיליארד שקל בשנה.

ההעלאה תבוצע רטרואקטיבית לאחר אישור תקציב המדינה ל–2015, ככל הנראה באוקטובר. יו"ר כולנו, ח"כ משה כחלון, נועד אמש עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, במגמה להסדיר את חתימת ההסכם הקואליציוני בין כולנו לליכוד.

צוותי הליכוד ויהדות התורה סיכמו אתמול את טיוטת ההסכמים הקואליציוניים. יהדות התורה הודיעה שלפני החתימה על ההסכמים תפנה לקבלת אישור ממועצת גדולי התורה. ההסכם הקואליציוני בין שתי המפלגות צפוי להיחתם היום. נתניהו קיבל בשבוע שעבר ארכה מהנשיא ראובן ריבלין להציג את ממשלתו החדשה עד יום רביעי הבא.

לפי הסיכום בין הליכוד ליהדות התורה, הקיצוץ בתקציבי הקצבאות שבוצע באוגוסט 2013 יבוטל. כך, הקצבה לילד הראשון (שנולד אחרי 31 במאי 2003) תהיה 175 שקל בחודש. הקצבה לילד השני השלישי והרביעי תהיה 263 שקל בחודש.

בנימין נתניהו ומשה גפני צילום: אמיל סלמן

אתמול בבוקר פרץ עימות בין יהדות התורה לליכוד, לאחר שביהדות התורה תבעו להעלות את הקצבאות רטרוקאטיבית מתחילת 2015 ואילו בליכוד ביקשו להחיל את ההעלאה החל ממועד אישור התקציב, כלומר לפי המסתמן, באוקטובר 2015. לאחר הפיצוץ נפגש צוות המשא ומתן עם נתניהו, ולבסוף הושגה הפשרה.

עוד הוסכם על גידול של כחצי מיליארד שקל בתקציב מוסדות החינוך החרדיים, שמתווסף לגידול של כחצי מיליארד שקל שלדבריהם כבר נכלל בתקציב המקורי שהוגש לכנסת.

לפי דרישתו של סגן שר הבריאות המיועד, ח"כ יעקב ליצמן מיהדות התורה, הוסכם על העלאה הדרגתית של הענקת טיפולי שיניים חינם לילדים באמצעות סל הבריאות עד גיל 18, במקום עד גיל 12 כיום. לפי הסיכום, החל ב–1 בינואר 2016 יינתן טיפול שיניים חינם במסגרת סל הבריאות לילדים בני 12–14; מ–1 בינואר 2017 יורחב הטיפול חינם עד גיל 15; ומ–1 בינואר 2018 — עד גיל 16 והלאה. כמו כן, לפי תביעת ליצמן סוכם על הנהגת רפורמה בביטוח הסיעודי, והדבר ייקבע בדיון בין משרדי הבריאות והאוצר.

בין התביעות של יהדות התורה, שכבר התקבלו על ידי הליכוד, נמצא מינויו של ליצמן לסגן שר הבריאות עם מעמד של שר. כמו כן, הוסכם על מינויו של ח"כ משה גפני ליו"ר ועדת הכספים ומינויו של ח"כ מאיר פרוש לסגן שר החינוך. כמו כן, הוסכם שח"כ אורי מקלב יהיה יו"ר ועדת המדע של הכנסת לחצי קדנציה ובמחצית השנייה של הקדנציה ימונה ח"כ ישראל אייכלר כסגן יו"ר הכנסת.

המפלגה העלתה שורה של תביעות נוספות, ובהן העברת 150 מיליון שקל למוסדות חינוך חרדיים. בנוסף, ביקשה יהדות התורה להחזיר את תשלום קצבת הבטחת הכנסה לאברכים בשיעור של כ–1,000 שקל בחודש, ובעלות של כ–130 מיליון שקל בשנה. בג"ץ פסל את תשלום הקצבה הזאת, והמדינה הפסיקה לשלמה מתחילת 2015.

ש"ס ויהדות התורה תבעו את החזרת חוק נהרי, המחייב רשויות מקומיות לממן מוסדות חינוך חרדיים גם אם אינם מלמדים לימודי ליבה, בנוסף לתקציב משרד החינוך. עלות החזרת החוק מוערכת בכ–200 מיליון שקל.

כמו כן, הועלתה תביעה להחזרת היקפי התקציבים למוסדות החרדיים בדומה לרמתם ב–2012, לפני שקוצצו על ידי שר האוצר הקודם, יאיר לפיד. החרדים דורשים כי הכספים יוחזרו לתקציב 2015 לפני אישור תקציב המדינה, וכן לשמור על עצמאותו של החינוך החרדי — לרבות שעות תמרוץ וטיפוח, כפי שהיה ב–2012.

עם זאת, ביהדות התורה זעמו אתמול על הקמת ועדת רפורמות בכנסת בראשות נציג כולנו, שתרוקן את סמכויותיו של יו"ר ועדת הכספים המיועד גפני. בראשות ועדת הרפורמות, שתתבקש לקצר הליכים באישור הרפורמות של שר האוצר המיועד, כחלון, יעמוד ח"כ אלי כהן מכולנו.

ביהדות התורה גם זעמו על כך שלש"ס הובטח מינוי של סגן שר במשרד החינוך, ח"כ משולם נהרי, לצד מינויו של פרוש באותו המשרד.

ש"ס: "מחויבים 
ל–2 מיליון שקופים"

יו"ר ש"ס, ח"כ אריה דרעי, כינס אמש ישיבה מיוחדת של סיעתו לנוכח הנתק ששרר בימים האחרונים בינה לבין הליכוד. דרעי דרש את משרד התחבורה וכן את המשרד לפיתוח הנגב והגליל, אך דרישה זו לא התקבלה. כמו כן הוא מבקש את תיקי הכלכלה והרווחה, וזאת בעקבות הקיצוץ בתיק הפנים לנוכח העברתו של מינהל התכנון לכחלון. דרעי גם תובע את תיק הדתות.

ש"ס מתנגדת לנטייה של נתניהו לא להפחית את המע"מ ל–1% על מוצרי מזון מפוקחים. עלות צעד כזה מוערכת במיליארד שקל בשנה.

דרעי הודיע השבוע כי מפלגתו לא תיכנס לקואליציה אם לא יוטל מע"מ 0% או מע"מ מופחת על מוצרי יסוד. באוצר, במשרד ראש הממשלה ובבנק ישראל, וגם בכולנו, מתנגדים לכך ואומרים שניתן לפצות את הנזקקים באמצעות הרחבת מס הכנסה שלילי והעלאת קצבאות לאמהות חד הוריות ולקשישים. עוד טענו במשרדים הכלכליים כי לא רצוי להנהיג מע"מ דיפרנציאלי.

דרעי אמר אתמול בישיבת סיעתו כי "ש"ס נשאה במערכת הבחירות את הדגל החברתי למען 2 מיליון האנשים השקופים. ללא הנהגת מע"מ 0% על מוצרי יסוד וקבלת משרדים שיהווה ארגז כלים חברתי במטרה ליישם את המדיניות החברתית שעליה התחייבנו, לא נחזור לשולחן הדיונים".

בש"ס גם דורשים הקצאה של 5% לדיור ציבורי בכל הקצאת קרקעות על ידי רשות מקרקעי ישראל. במשרד האוצר ובכולנו מתנגדים לכך. בכולנו מעדיפים לרכוש יחידות דיור ציבורי לנזקקים, ולסייע בשכר דירה לזכאים הממתינים בתור לקבלת יחידת דיור ציבורי.

סיעת הבית היהודי החליטה אתמול פה אחד כי המשא ומתן יימשך רק לאחר שינתנו תשובות בנושאים השנויים במחלוקת בתחומי חוקי המשילות מול מערכת המשפט, הבנייה בירושלים, הרכב וחלוקת התיקים בממשלה ושירותי הדת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker