האם עבריין מורשע ימנה שופטים בישראל?

בעוד מינוי שופטים הוא מקצועי מאוד, הרי שבחירת נציג הציבור פתוחה בפני קהל רחב יותר של מועמדים, ואינה עוברת את אותה ביקורת קפדנית שמינוי שופטים עובר - מה שמותיר לשר הממונה שיקול דעת רחב

טלי חרותי-סובר
טלי חרותי-סובר

האפשרות שאריה דרעי יהיה שר הכלכלה עולה לא פעם לשולחן הדיונים. מי שמעלה את האפשרות שיקבל את התיק לא מביא בחשבון בעיה לא פשוטה: על פי חוק, שופטים בישראל ממונים בוועדה לבחירת שופטים. כשמדובר בבתי הדין לעבודה, קובע תיקון 10 לחוק מ-1984 "יהיו חברי הממשלה בוועדת הבחירה שר המשפטים ושר התעשייה המסחר והתעסוקה", או בשמו החדש - שר הכלכלה.

כך נוצר מצב שהעבריין המורשע דרעי, שישב בכלא, יהיה האיש שיישב בוועדה למינוי שופטים ונשיאי בית הדין לעבודה. אם יישב בוועדה, הוא יפגוש בה עוד משתתפת מרכזית - נשיאת בית המשפט העליון, השופטת מרים נאור, שהרשיעה אותו בדין ושלחה אותו לכלא בכהונתה כשופטת בית המשפט המחוזי.

כשר הכלכלה דרעי יהיה גם זה שימנה את שני נציגי הציבור שיושבים לצדו של כל שופט בבית הדין לעבודה. בעוד מינוי שופטים הוא מקצועי מאוד, הרי שבחירת נציג הציבור פתוחה בפני קהל רחב יותר של מועמדים, ואינה עוברת את אותה ביקורת קפדנית שמינוי שופטים עובר, מה שמותיר לשר הממונה שיקול דעת רחב. תיאורטית כמובן, מדובר בכר נרחב למינוי אנשים שהשר חפץ בייקרם. דרעי עצמו לא יכול היה להתמנות לנציג ציבור בבית הדין לעבודה - תיקון 43 מ-2014 קובע כי נציג ציבור לא יהיה אדם שהורשע בעבירה פלילית חמורה.

אריה דרעי בכנס פעילי ש"ס במערכת הבחירות האחרונהצילום: דודו בכר

גורמים במשרד המשפטים אישרו את הפרטים, אך סירבו להגיב. מקורבים אמרו כי אם דרעי יקבל את התפקיד, היועץ המשפטי לממשלה ייאלץ לתת חוות דעת בשאלה אם יוכל למנות שופטים ונציגי ציבור.

לדברי עו"ד תומר נאור מהתנועה לאיכות השלטון, "נראה כי לא די בכך שמינויו של עבריין מורשע אשר מעולם לא הביע חרטה פומבית על מעשיו לתפקיד שר הוא לא סביר באופן קיצוני כשלעצמו, ייתכן ואותו אדם אשר הוביל מסע השמצה חסר תקדים בהיקפו ועוצמתו כנגד רשויות אכיפת החוק בישראל - ובהן הרשות השופטת - יהיה עכשיו גם זה שיקבע מי יתמנה לשופט במדינת ישראל. התנועה לאיכות השלטון קוראת לראש הממשלה לחשוב היטב על ההשלכות הרוחביות ועל תגובת השרשרת ההרסנית של אמון הציבור במערכות השלטון והשפיטה, במידה וימנה את אריה דרעי לתפקיד שר בכלל, ושר הכלכלה בפרט".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ