ראיון

חמי פרס והטעויות: איך התגלגל שמעון פרס לעבוד בשביל בנק הפועלים

חמי פרס מסביר את פרשת הייעוץ של שמעון פרס לבנק הפועלים: "זו היתה טעות שלי, שמעון פרס לא מייחס ערך לכסף"

סמי פרץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סמי פרץ

"החוזה שחתמנו עליו עם בנק הפועלים הוא טעות, ואני לוקח את הטעות עלי", אמר אתמול חמי פרס, בנו של נשיא המדינה לשעבר שמעון פרס, בעקבות ביטול ההתקשרות שבמסגרתה היה אמור לקבל אביו מהבנק 30 אלף דולר בחודש בעבור הרצאות בקידום עסקי הבנק בחו"ל.

ההתקשרות, שנחשפה בשבוע שעבר ב-TheMarker ובוטלה כמה ימים לאחר מכן, נעשתה באמצעות חברה בשם פרס אנד אסושיאטס, שאותה הקים חמי פרס. פרס הבן, ממייסדי קרן ההון סיכון פיטנגו, עומד בראש חברת פרס אנד אסושיאטס, הוא גם בעל המניות בחברה.

שמעון פרס ושרי אריסון צילום: סיון פרג'

"צורת ההתקשרות עם בנק הפועלים היתה טעות", אמר חמי פרס בראיון ל-TheMarker. "אבי היה אמור לתת הרצאה אחת גדולה ואולי עוד שתיים קטנות יותר לבנק הפועלים בחו"ל, ובגלל טעות טכנית נעשתה התקשרות חודשית במקום לגבות תשלום חד־פעמי על הרצאות.

"אבא שלי לא עובד בחברה. איו לו מניה אחת. הוא מנותק לחלוטין מכל העסק הזה. חשבתי שצריך לבנות את העסק הזה ככה. יכול להיות שמישהו יגיד שאפשר לעשות אחרת. אולי טעיתי".

אם רווחי החברה מיועדים לפעילות של מרכז פרס לשלום, כפי שהודעתם, מדוע בכלל צריך להקים חברה עסקית שמעסיקה אנשים ושוכרת משרדים?

"יש שלוש דרכים לגייס כסף", הסביר חמי פרס. "הראשונה היא תרומות - וזה קל יותר לאוניברסיטאות או לבתי חולים מאשר לפעילויות כמו מרכז פרס לשלום. השנייה - לעשות הרצאות, וזה מה שאבא שלי עושה - ואז כל ההכנסות הולכות למרכז, ואבי לא לוקח שקל לכיסו. והשלישית - לעשות פעילות כלכלית, ואת הרווחים לתרום.

ששמעון פרס עזב את הנשיאות הוא רצה להמשיך את הפעילות שלו. יש קבוצת אנשים שליוו אותו לאורך שנים, ואי־אפשר היה לתקצב את זה במסגרת מרכז פרס לשלום. קשה להעמיס את העלויות האלה על עמותה שהיא לא למטרת רווח".

אבל למה הוא צריך לפרנס את כל האנשים האלה אם הוא פרש מתפקידו הציבורי?

"כי הוא לא החליט לפרוש. הוא החליט להמשיך במלוא כוחו. הוא צריך סביבה משמעותית מאוד שתתמוך בפעילות שלו. הוא מייצר המון פעילות, ואי־אפשר לעשות את זה עם אדם אחד או שניים. גם כשהוא נותן הרצאות ומגייס תרומות יש קבוצה של אנשים שעובדת סביב העניין הזה. נכון שבארה"ב משלמים לך על חלק מההוצאות, אבל יש הרבה עבודה סביב זה, וזה עולה כסף.

"מס הכנסה אומר שאם עשית עבודה, תשלם מסים ואחרי זה תתרום. לכן הקמנו מסגרת כלכלית שמסוגלת לעשות פעילות נוספת, שהרווחים שלה ילכו למרכז פרס לשלום".

חמי פרס צילום: מוטי מילרוד

ההתקשרות עם בנק הפועלים נועדה למשהו מעבר להרצאות? זה לובינג? פתיחת דלתות?

"בעניין בנק הפועלים היתה טעות טכנית. ביקשו הרצאה ואולי עוד מפגש אחד או שניים בפורום מצומצם יותר. סוכם על מחיר ותקופת תשלום חודשית. אנחנו בעיקרון לא עוסקים בלובינג ולא בשום נושא פנים ישראלי. צורת ההתקשרות גרמה לכך שחשבו שהוא הולך לעבוד בשביל בנק הפועלים, ואולי יעשה להם לובינג מול משה כחלון — וזה די מגוחך. אם היית רוצה לוביסט לא היית לוקח את פרס".

לבנק הפועלים יש עניינים מול הרשויות גם בארה"ב. שם הוא היה אמור לעבוד מולם?

"אנחנו לא עובדים מול שום ממשלה ושום רשויות בישראל או בחו"ל. ההתקשרות עם בנק הפועלים היתה במטרה לתת הרצאה אחת גדולה ועוד שתיים, כדי לקדם את ענייני הבנק מול לקוחות שם, לשמוע על ישראל. צורת ההתקשרות היתה טעות שלנו, והיא גרמה לו לעוגמת נפש גדולה, וזה די פגע בו.

"החוזה שחתמנו עליו נחתם בתום לב. הוא טעות ואני לוקח את הטעות עלי. לא היה צריך לסגור תשלום חודשי, אלא תשלום עבור הרצאה, כמו שעושים עם אחרים. הוא לא עובד בשבילם. מאחר שלא ידענו את התאריכים המדויקים של ההרצאות, סיכמנו על מחיר וחתמנו על תשלום חודשי, וזו היתה טעות".

שמעון פרס הוא עובד של 
החברה?

"כל האחריות על העסק היא עלי. אני הבעלים של החברה ואני היו"ר. אין לחברה מנכ"ל. פרס לא חותם על חוזים. אם אתה מזמין אותו להרצאה, הוא נותן לך שירות. בהתקשרות עם בנק הפועלים, נותן השירות זה הוא".

אם הוא לא התכוון לעשות לובינג לבנק הפועלים, ומדובר רק בהרצאות, אז למה ביטלתם את ההתקשרות עם הבנק?

"לא ביטלנו. הוא ביטל - כי הוא כל כך נפגע ולא רצה להשאיר ספק, אז הוא החליט לחתוך את זה, חד וחלק. זה מאוד לא נעים, כי הבנק בנה עליו, אבל הוא נסוג מזה, כי ציבורית זה התקבל רע.

"שמעון פרס לא לוקח גרוש, ואני לא לוקח גרוש. במקום לתת לנכדים שלו, הוא החליט לתרום. הוא מנותק לחלוטין מפעילות החברה. הוא לא מעורב בפרטים. הכסף הזה מחזיק את הצוות שלו, שדואג להיות אתו בכל הנסיעות, בכל מקום, גם כשהוא לא עובד. הוא עושה המון עבודה למרכז פרס. הוא לא יודע לגייס כסף ולבקש כסף. אנחנו עושים את זה. הכסף מיועד לממן את הפעילות שלו ואת המרכז. הוא מסוגל לייצר הרבה יותר ממה שהמרכז יכול להכיל. כל הטעויות וההתנהלות המסחרית - הכל נופל עלי. אני אחראי לכל השגיאות האלה".

בניין מרכז פרס לשלוםצילום: עופר וקנין

"כל מה שמגייסים מיועד לתרומות"

נראה כאילו ממשיכים להשתמש בשמו כדי לעשות פעילות עסקית במקום לאפשר לו להוריד הילוך ולנוח.

"אם הוא היה רוצה להוריד הילוך ולשבת לכתוב ספר זיכרונות, לא היינו עושים את הפעילות הזאת. הוא מאמין שאפשר לקדם נושאים עם חברות רב לאומיות, לקדם חברות ישראליות. אין לו משרד ממשלתי עם תקציב. הוא צריך לייצר תקציבים בעצמו. אנחנו לא דואגים לאנשים שלו לג'ובים. הם אנשים מוכשרים שיכולים לעבוד".

האם לחברה שהקמתם יש קווים אדומים? באילו נושאים לא תטפלו?

"העקרונות הם שאנחנו לא עובדים בתוך ישראל, מול הממשלה והרגולציה הישראלית. לא נעבוד עם חברות הימורים, לא נעבוד עם אנשים שמוכרים נשק. כן נעבוד עם אנשים שמוכרים הומלנד סקיורטי (מוצרי ביטחון פנים). נעבוד עם כל דבר יצרני וטוב לחברה הישראלית שלא פוגע במדינת ישראל. נעבוד עם חברות בינלאומית בניסיון להביא אותן למזרח התיכון. אם נראה חברה שיש בה יזמים ממקומות שונים בעולם, נעזור להם".

כמה כסף שמעון פרס מקבל על הרצאותיו?

"זה נורא תלוי ומאוד משתנה. כל מי שמכיר אומר שהוא צריך לגבות 250 אלף דולר להרצאה. זה מה שהוא שווה. בחו"ל הוא גובה תשלום נמוך ממה שמוכנים לשלם לו. כשהוא מרצה לגופים יהודיים, הוא גובה הרבה פחות, אף שזה כרוך בהרבה מאמץ. על הרצאות בישראל הוא לא לוקח שקל".

לחברה שהקמתם יש עלויות. יש לה עובדים, ושכרתם משרדים בבניין יפה בתל אביב. מה נשאר לתרומות ופעילויות של מרכז פרס?

"המשרדים שלקחנו בתל אביב נועדו להפריד את הפעילות הזאת ממרכז פרס לשלום. רוצים הפרדה מוחלטת בין גיוס תרומות לפעילות שאינה תרומות. אנחנו לא מקבלים כסף מהממשלה. פרס עצמו יושב במרכז פרס לשלום. כל מה שמגייסים מיועד לתרומות. אנחנו ועוד שלושה גופים חולקים משרדים בשטח 250 מ"ר".

אחרי כל ההוצאות של החברה, נשאר בכלל כסף לתת למרכז פרס?

"אחרי ההוצאות והמס נשאר לא מעט. החברה פועלת מאוגוסט, ויש המון עניין לעבוד אתנו".

עם אילו חברות אתם עובדים?

"אנחנו לא נוהגים לפרסם פרטים של התקשרות מסחרית. אחד הדברים שנבקש בעתיד הוא שההתקשרות שלנו תישאר חסויה - ולא מפני שאנחנו מתביישים. אני נבוך מהמקרה הזה. פרס הרי לא לוקח אגורה שחוקה - לא מהמרכז ולא מהחברה. הוא לא מייחס ערך לכסף, והוא לא מתעסק בזה".

אולי הלקח צריך להיות לא להתקשר בהסכמים עם גופים שנמצאים בעין הסערה, למשל בנקים שעומדים בפני רפורמות, כדי לא לסבך את הנשיא לשעבר ולפגוע בשמו?

"כל גוף שעוסק במשהו יכול למצוא עצמו בעין הסערה. אני מצטער מאוד אם דבר כזה מסבך אותו. בכל מדינה היו משבחים אדם שבגיל הזה רוצה לתרום מניסיונו ולעזור לחברות ישראליות. הוא נפגש עם כולם. הוא ממשיך להיות איש ציבור במערכת שאינה מערכת ציבורית".

פרס מחובר מאוד לחברת סיסקו ועשה גם עמה כמה פעילויות. איזו התקשרות מסחרית היתה שם?

"אני לא מתייחס לשאלות מהסוג הזה. זה לא לעניין ולא רלוונטי. החברה עובדת עם חברות גלובליות ומקומיות. הנשמות הטובות ימצאו בכל דבר טעם לפגם. אנשים מחפשים למה לא, במקום למה כן. אני בא מהמגזר העסקי, ואני רגיל שאני לא מפרסם דברים בפעילות העסקית אם מדובר בחברה פרטית. פרס מחובר מאוד חזק לג'ון צ'יימברס (מנכ"ל ויו"ר סיסקו). סיסקו עושים דברים מדהימים בכל העולם. הם עושים הרבה עבודה כאן. הם מעסיקים ערבים ישראלים ומאמינים שישראל צריכה לשחק תפקיד בזירת ההיי־טק במזרח התיכון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker