הספקולנטים מאוכזבים: הריבית נותרה ללא שינוי - הדולר צונח בכ-1% ל-3.89 שקלים

ההחלטה להותיר הריבית ללא שינוי התקבלה על רקע אינדיקטורים חיוביים למצב המשק ולמרות המשך הייסוף בשקל ■ בנק ישראל: "נמשכת עליית מחירי הדירות, והיקף נטילת המשכנתאות ממשיך להיות גבוה"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הוועדה המוניטארית של בנק ישראל, בראשות הנגידה ד"ר קרנית פלוג, החליטה היום (ב') להותיר את הריבית לחודש מאי ללא שינוי, ברמה של 0.1%. ההחלטה להותיר את הריבית ברמה זו התקבלה על רקע האינדיקטורים החיוביים לגבי מצב המשק, ולמרות המשך הייסוף בשקל מול המטבעות המרכזיים בעולם. בבנק הדגישו כי נמשכת עליית מחירי הדירות.

בתגובה להחלטת הריבית, הדולר צונח כעת בכ-0.95% ביחס לשער היציג, כך שהוא נסחר בין הבנקים לפי שער 3.89 שקלים. מוקדם יותר היום נקבע שערו היציג של דולר נקבע על 3.9310 - עלייה יומית של 0.17%. הנפילה במטבע האמריקאי נובעת מכך, שהיו שציפו להורדת ריבית מצד בנק ישראל - מהלך שעשוי לחזק את השקל. גם היורו מאבד 0.8% ונסחר בין הבנקים לפי 4.2267 שקלים.

בנימוקים להחלטה, נכתב כי האינדיקטורים לפעילות ברבעון הראשון מצביעים על כך שהמשק ממשיך לצמוח בקצב המתון ששרר בשנתיים האחרונות. בבנק ציינו כי המדד המשולב עלה במארס ב-0.4%, ונרשם גידול בהכנסות ממסים. בבנק ציינו כי בניכוי השפעות חריגות, נרשמה במארס עלייה של 3.3% ביצוא הסחורות במונחים דולריים, אך ירידה של 0.9% ברבעון הראשון כולו.

שקל/דולר

בבנק ישראל הדגישו כי מאז הדיון המוניטרי שהתקיים ב-23 במארס ועד ל-24 באפריל, התחזק השקל מול הדולר ב-3%, ונרשם ייסוף של 1.7% במונחי שער החליפין הנומינלי האפקטיבי ("סל המטבעות"). בבנק ציינו כי "מתחילת השנה נרשם ייסוף אפקטיבי של 3.7%, בין היתר על רקע מדיניות מוניטרית מרחיבה במספר משקים עיקריים. ירידה בקצב החזוי של צמיחת הסחר העולמי  והמשך הייסוף עלולים להקשות על צמיחת היצוא והמגזר הסחיר".

בבנק הדגישו כי "נמשכת עליית מחירי הדירות, והיקף נטילת המשכנתאות ממשיך להיות גבוה". עם זאת, בבנק ציינו כי מספר העסקות התמתן מעט בפברואר (חודש המדידה האחרון), גם בקרב המשקיעים.

"משתני המקרו לא תומכים בהפחתת ריבית"

רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של IBI  בית השקעות, העריך היום שריבית מאי צפויה להישאר ללא שינוי, אך סביבת האינפלציה הנמוכה והשקל החזק יובילו בחודשים הקרובים לצעדים מרחיבים נוספים. "אנו מצפים להפחתת ריבית נוספת, גם לטריטוריה שלילית במהלך החודשים הקרובים, במקביל למעורבות גבוה של בנק בשוק המט"ח. זאת, על רקע הערכת האינפלציה שלנו לשנה הקרובה (0.5%) והעוצמה שמפגין השקל. עיתוי ההורדה תלוי לדעתנו בנקודה בה תתחדש הירידה בציפיות לאינפלציה, כאשר הציפיות הגבוהות יחסית לעלייה במדדים הקרובים מהוות קרקע נוחה להפתעות כלפי מטה שיובילו להפחתת הריבית", מסר גוזלן.

נגידת בנק ישראל, קרנית פלוגצילום: מיכל פתאל

חן הרצוג, הכלכלן הראשי, BDO Consulting Group לפרסום הריבית: "נראה כי בנק ישראל מבקש לדחות החלטה לגבי המשך הורדת הריבית, עד שתתבהר המדיניות הכלכלית של הממשלה החדשה, כנראה מתוך חשש שהלחצים הקואליציוניים יגרמו לפריצת מסגרת התקציב וליצירת לחצים אינפלציוניים. להערכתנו, בפועל לא רק שאין חשש מיצירת לחצים אינפלציוניים, אלא להפך - בשנתיים הקרובות בנק ישראל לא צפוי לעמוד ביעד האינפלציה העומד על  1% עד 3%".

איילת ניר, הכלכלנית הראשית של בית ההשקעות 'יצירות': "הוועדה המוניטרית בחרה להמתין לפרסומם של נתונים נוספים לפני שתנקוט בצעד קיצוני של הפחתת הריבית לאפס, שכן המשתנים המקרו-כלכליים שהתפרסמו לאחרונה, כולל המדד המשולב שפורסם היום, לא תומכים בהפחתת ריבית במשק".

אילן ארצי, מנהל ההשקעות הראשי בבית ההשקעות הלמן-אלדובי: "בהתאם לציפיות לא שינתה הנגידה את הריבית, יחד עם זאת אנו מעריכים כי מדובר בהפוגה זמנית בלבד בתוכנית ההרחבה הכמותית של בנק ישראל. לאחר מדד חודש אפריל נחזור לסביבת אינפלציה הנמוכה מיעד בנק ישראל, והמשך מלחמות המטבעות בעולם יאלצו את בנק ישראל לנקוט בצעדים מונטריים נוספים, בניהם הורדת ריבית נוספת והגברת קצב רכישות המט"ח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker