הערבות מבנק הפועלים והתרומה של אריסון: כך נראים עסקי הייעוץ והתרומות של משפחת פרס

חברת "פרס ויועצים – ייעוץ גלובלי" עוסקת בפתיחת דלתות בעבור לקוחות ישראלים וזרים, ועובדיה הם אנשי בית הנשיא לשעבר ■ בין התורמים לידידי מרכז פרס לשלום: נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון

אורי בלאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי בלאו

מיהי חברת ״פרס ויועצים – יעוץ גלובלי בע״מ״, שדרכה בוצעה ההתקשרות עם בנק הפועלים, שנחשפה ב-TheMrker - ובוטלה בעקבות הביקורת הציבורית? החברה הוקמה ביולי 2014, בתחילת החודש בו סיים הנשיא לשעבר את תפקידו. תחילה תחת השם קפורגנה לימיטד. ונרשמה ע״י עורך דין ממשרד מיתר, ליקוורניק, גבע, לשם, טל ושות’. הדירקטורית הראשונה בה היתה עורכת הדין מיה ליקוורניק.

23 ליולי היה היום האחרון של שמעון פרס בתפקידו כנשיא המדינה. למחרת מונה ראובן ריבלין לתפקידו. באותו יום מונה חמי פרס כדירקטור בחברה במקום ליקוורניק. שבוע אחר כך הועברו לו מניות החברה. במקביל הועברה כתובת החברה לכתובת תחת שמו של פרס בהרצליה.

שמעון פרס ושרי אריסוןצילום: סיון פרג'

ב-22 למארס השנה הודיעה ״פרס ויועצים יעוץ גלובלי״ על שיעבוד ״ללא הגבלה״ על חשבון בסניף 584 בבנק הפועלים. מדובר בסניף ״הגלים״ שבהרצליה פיתוח והשיעבוד הוא על פיקדון שבו 140 אלף שקל. על פי מסמכי הבנק חמי פרס קיבל ערבות/הלוואה בסך 135,700 שקל מבנק הפועלים. הערבות ניתנה על ידי יחידת ״בנקאות פלטיניום״ של הבנק.

בחברת ״פרס ויועצים״ עובדים כמה מהאנשים שעבדו עם פרס בבית הנשיא: נדב תמיר, שהיה יועצו המדיני של פרס כנשיא, ומשמש אחראי על הקשרים הבינלאומיים בחברה. רן שמחה, שהיה יועץ לענייני כלכלה בבית הנשיא, עובד בחברה ואחראי על ניהול ענייניה הכלכליים. איילת פריש, שהיתה יועצת התקשורת של פרס, אחראית על היחסים עם כלי התקשורת ועל מיתוג החברה.

לבלוג של אורי בלאו

חמי פרס
חמי פרסצילום: דן קינן

גורם המעורה בפעילות החברה מסביר שמלבד ההרצאות שמעביר פרס, החברה משתמשת בקשריו של הנשיא לשעבר ועוזריו ועוסקת במה שמוגדר כ״פתיחת דלתות״. פריש מאשרת שלקוחות החברה הם חברות ישראליות וזרות, אך מסרבת לחשוף מיהן. מרבית הכנסות החברה, אומרת פריש, מועברות לפעילות פילנתרופית דרך מרכז פרס לשלום שהינה עמותה. בנוגע לערבות מבנק הפועלים אמרה פריש כי מדובר בצ'ק ערבות המיועד לאפריקה ישראל שממנה נשכרו משרדים לחברת "פרס יועצים". היא סירבה להשיב על שאלות בנוגע להיקף הכספים המועברים והאם נחתם חוזה כלשהו בין החברה לבין העמותה.

עמותת מרכז פרס לשלום הוקמה בשנת 1996. בתחקיר ב"הארץ" בשנת 2009 נחשפו העלויות העצומות של הקמת המבנה בו שוכן המרכז והגירעון אליו נקלע אז. על פי הדו"ח הכספי הזמין האחרון של העמותה, נכון לשנת 2013, שווי המבנה הוא 86 מיליון שקל. על פי אותו דו״ח, מצבה הכספי של העמותה השתפר מאז, ובשנת 2013 התקבלו בה תרומות בשווי של יותר מ-9 מיליון שקל, עלייה משמעותית מאוד ביחס לשנת 2012, אז התקבלו 2.6 מיליון שקל כתרומות. בדו״ח לא מצוינים שמות התורמים לעמותה. ממרכז פרס לשלום לא נמסרה תגובה בעניין.

במקביל לפעילות העמותה הישראלית, פועלת בארה״ב עמותת ידידי מרכז פרס לשלום. בניגוד לעלייה המשמעותית שנרשמה בהיקף התרומות לעמותה בישראל, התרומות שאגודת הידידים אוספת הצטמצמו מאוד עם הזמן. מ-2.2 מיליון דולר בשנת 2008 הם ירדו לכ-380 אלף דולר בשנת 2012.

איילת פרישצילום: מארק ניימן / לע"מ

בין התורמים לאגודת הידידים האמריקאית היתה קרן משפחת תד אריסון, היושבת בארה״ב. מדובר בקרן שהוקמה בשנת 1981 על ידי שרי אריסון, בעלת השליטה בבנק הפועלים, ואביה המנוח, תד אריסון. בשנים 2009, 2010 ו-2012 תרמה הקרן סכום כולל של קרוב ל-290 אלף דולר לאגודת הידידים של מרכז פרס לשלום. על פי דיווחי קרן אריסון הכסף הועבר לטובת פרויקט כדורגל  בבית ספר בשדרות. תורמים מוכרים אחרים הם בני הזוג קלינטון: בשנת 2012 תרמה קרן משפחת קלינטון, בראשות הנשיא לשעבר ביל קלינטון ורעייתו הילרי, 25 אלף דולר לאגודת הידידים של מרכז פרס לשלום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker