"פרס מקבל מאות אלפי דולרים על הרצאות לקרן היסוד ולפדרציה היהודית"

כך נחשף הערב בערוץ 1 ■ לשכת פרס: "כל הכסף שהתקבל הועבר ומועבר לפילנתרופיה" ■ אתמול, לאחר הפרסום ב-TheMarker שלפיו הנשיא לשעבר ירוויח סכום עתק על מנת לקדם את ענייני בנק הפועלים - פרס החליט לחזור בו

TheMarker Online
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
TheMarker Online

הנשיא לשעבר, שמעון פרס, מקבל מאות אלפי דולרים בעבור שורה של הרצאות לקרן היסוד ולפדרציה היהודית בצפון אמריקה -  כך חשפה הערב איילה חסון בתוכנית "יומן" בערוץ 1.

מלשכת פרס נמסר כי "ארגונים יהודיים בעולם פנו לנשיא לשעבר שמעון פרס בבקשה כי יקיים סבב הרצאות ומפגשים ברחבי ארצות הברית ואירופה ויסייע לגייס תרומות ומשאבים לחיזוק הקהילות היהודיות בעולם. פרס נעתר בחיוב לבקשה וערך סדרה של הרצאות ומפגשים בארה"ב ובאירופה, ופעולותיו הגדילו משמעותית את היקפי גיוסי הכספים לקהילות היהודיות ולמדינת ישראל. במסגרת שיתוף הפעולה הוסכם מראש כי התשלום עבור הרצאותיו יינתן כתרומה לפרויקטים חינוכיים- חברתיים במדינת ישראל".

על פי הפרסום, פרס הוזמן לתת הרצאות על ידי קרן היסוד, במהלך דצמבר 2014. ההרצאות ניתנו בציריך, ז'נווה, אמסטרדם ופריז. פרס קיבל כמאה אלף דולרים על כל אחת מההרצאות. בנוסף, קיבלו פרס ואנשיו החזר הוצאות. פרס נאם באותם ערבי התרמה, ועודד את האורחים לתרום לקרן היסוד.

הנשיא לשעבר פרס, בשנה שעברהצילום: מוטי מילרוד

בנוסף, על פי הפרסום, פרס הופיע בתשלום כמרצה בערבי התרמה של הפדרציה היהודית בשיקגו, מיאמי ולוס אנג'לס, בסוף 2014 ותחילת 2015.

בערוץ 1 אומרים כי בהרצאות לפדרציה היהודית ביקשו אנשיו של פרס 150 אלף דולר להרצאה, אך לא ברור כמה קיבל הנשיא לשעבר בסופו של דבר.

הפדרציה היהודית וקרן היסוד אוספות כסף לפילנתרופיה בישראל ובחו"ל. מקרן היסוד נמסר בתגובה: "אכן הנשיא לשעבר הרצה בהצלחה בכל אחד מהאירועים האלה. כל פרטי ההתקשרות איתו לא ניתנים לפרסום, על פי החוזה שנחתם".

אתמול, בעקבות חשיפת TheMarker, הודיע פרס להנהלת בנק הפועלים כי החליט לבטל את ההסכם שחתם עם הבנק - הסכם שנחשף השבוע על ידי כתבת TheMarker, שרון שפורר. פרס הסביר את החלטתו בכך שהוא קשוב לרחשי לב הציבור.

לפי ההסכם, פרס אמור היה לקבל תשלומים חודשיים בסך 30 אלף דולר בתמורה למתן הרצאות ומפגשים עם לקוחות מרכזיים של הבנק בחו"ל. תקופת ההסכם לא נקצבה.

במסגרת ההסכם, פרס אמור היה להופיע באירוע שיערך בסוף החודש בניו יורק לציון 40 שנה לפעילות בנק הפועלים בניו יורק, ולאחר מכן נקבעו לו 3 פגישות עם לקוחות אסטרטגיים של הבנק בארה"ב. אתמול כאמור פרס הודיע לבנק כי הוא מבטל ההסכם ובכלל זאת לא יגיע לסדרת המפגשים שנקבעו לו.

אתמול התראיין פרס ליונית לוי במהדורת החדשות של ערוץ 2 והסביר את הסיבות שהובילו אותו לבטל את החוזה עם בנק הפועלים. פרס אמר בין היתר: "אני לא מרוויח אף פרוטה מפני שאני לא לוקח אף פרוטה מהכסף הזה. כל הכסף הזה מושקע במדע, בצרכים חברתיים, ואני מקפיד על כך. לא הייתי עושה שום דבר שיש בו ריח של כסף".

בנק הפועלים נמצא כיום תחת חקירה מצד הרשויות האמריקאיות בחשד כי סייע ללקוחותיו להעלים מסים בארה"ב. עד כה הבנק ביצע הפרשות בדו"חותיו הכספיים  הפרשות בהיקף  196 מיליון שקל בגין קנסות שהוא מעריך שייתכן ויטילו עליו בקשר עם הפרשה. ניתן להעריך כי אילו פרס היה נותן חסות לאירועים של הבנק בארה"ב הדבר עשוי היה לסייע לבנק בהיבט התדמיתי מול הרשויות האמריקאיות.

דוברת בנק הפועלים לא מסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker