עשר שאלות שפרס חייב לענות עליהן

בשבוע האחרון נחשפו פרשות רבות שסובבות סביב כספים שהועברו לנשיא המדינה התשיעי ■ התגובות שהתקבלו מטעם פרס ומקורביו לא התייחסו לנושאים רבים ורלוונטיים, והתמקדו בכך שפרס הוא אדם פרטי ■ אך גם אדם פרטי שמנצל את עברו הציבורי חייב בדין וחשבון

שרון שפורר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון שפורר

שבוע סוער עבר על הנשיא התשיעי של מדינת ישראל, שמעון פרס. הסיפור התחיל בחשיפת TheMarker ביום שני שעבר, שלפיה פרס מקבל 30 אלף דולר בחודש מבנק הפועלים במסגרת חוזה שבו יקדם את עסקי הבנק, המשיך בביטול החוזה, כפי שבישר בראיון בלעדי לערוץ 2 ביום חמישי - והסתיים בגילויים חדשים של אילה חסון ב"מבט" ביום שישי, על כך שפרס קיבל מאות אלפי דולרים עבור הרצאות מקרן היסוד ומהפדרציה היהודית. עוד חשף TheMarker במהלך השבוע כי פרס קיבל עשרות אלפי דולרים גם מחברת סיסקו עבור הרצאה למנהליה.

בתגובה לפרסום של חסון, מסרה הדוברת של הנשיא לשעבר כי "ארגונים יהודיים בעולם פנו לנשיא לשעבר שמעון פרס בבקשה כי יקיים סבב הרצאות ומפגשים ברחבי ארה"ב ואירופה ויסייע לגייס תרומות ומשאבים לחיזוק הקהילות היהודיות בעולם. פרס נעתר בחיוב לבקשה, ערך סדרה של הרצאות ומפגשים בארה"ב ובאירופה — ופעולותיו הגדילו משמעותית את היקפי גיוס הכספים לקהילות היהודיות ולמדינת ישראל. במסגרת שיתוף הפעולה הוסכם מראש כי התשלום עבור הרצאותיו ניתן כתרומה לפרויקטים חינוכיים־חברתיים במדינת ישראל".

בסוף השבוע טענו בסביבתו של פרס כי הכסף מגיע לפרויקטים החברתיים דרך חברת פרס ושות', שכלל לא מוחזקת על ידי פרס — אלא על ידי בנו, חמי פרס. אלה טענו כי לפרס אין כל קשר לחברה, אף שבעבר כבר פורסם לא פעם ואושר על ידי המקורבים כי פרס הצטרף לחברת פרס ושות' שהקים בנו, וכי ההכנסות ייתרמו למטרות פילנתרופיות — ובהן גם למימון פעילות מרכז פרס לשלום, שמפרנס רבים ממקורבי הנשיא לשעבר.

שאלה מתבקשת היא מדוע פרס צריך לסכם עם קרן היסוד והפדרציה כי הכסף יגיע לפרויקטים חינוכיים חברתיים בישראל אם גם ככה הכסף עובר קודם כל דרכו? ומדוע הכסף צריך בכלל לעבור דרך החברה של בנו של פרס ולא ישירות לאותם פרויקטים?

שמעון פרס ציון קינןצילום: הרצי שפירא

אי אפשר להתעלם מהעבר הציבורי

בימים האחרונים ספג פרס ביקורת חריפה ברשתות החברתיות על ההתקשרות עם בנק הפועלים. מקורביו הכחישו את הטענות שלפיהן פרס יסייע לבנק במלחמה ברפורמות להגברת התחרות שמתכנן שר האוצר העתידי משה כחלון; וגם כי הוא יסייע לבנק בהתמודדותו מול משרד המשפטים האמריקאי, שבודק אם שימש מקלט מס ללקוחותיו. אלה טוענים כי פרס אמור היה להתארח בכנס של הבנק לחגיגות 40 שנה לפעילות בארה"ב, ובנוסף להרצות בפני שניים מהלקוחות הגדולים של הבנק. עם זאת, הנשיא או מקורביו לא הכחישו כי פרס התקשר עם הפועלים בחוזה, שלפיו יקבל 30 אלף דולר בחודש. כך שלא ברור מדוע התקשר עם הבנק בריטיינר חודשי בזמן שמדובר אך ורק על שלוש הרצאות.

יש לא מעט שאלות קשות שפרס לא נשאל, הן בנוגע לבנק הפועלים והן בנוגע לקרבתו לבעלי ההון בישראל ובחו"ל ולעסקיו ביחד עם בנו. נשיא המדינה לשעבר אמנם אדם פרטי כיום — כפי שביקשו מקורביו להדגיש מאז נחשפה התקשרותו עם הפועלים — אבל אי אפשר להתעלם מכך שאת מעמדו בעולם השיג באמצעות תפקידיו הציבוריים. לכן, מן הראוי כי פרס לא ישתמש בתירוץ שלפיו הוא אינו חייב דין וחשבון לאף אחד כיום — וראוי כי ייתן דין וחשבון על האופן שבו הגיע למעמדו, אף שאינו נושא תפקיד ציבורי.

לאן הלך הכסף?

1. מאז שעזבת את בית הנשיא, מה היה גובה הכנסותיך, עם כמה חברות התקשרת ואילו מהן בינלאומיות או ישראליות?

2. אתה טוען כי כל הכסף מהכנסותיך עובר לפרויקטים חברתיים וחינוכיים. האם תוכל לפרט מהם?

3. כמה מהכנסותיך מועברות למרכז פרס לשלום?

4. האם אינך חושב שראוי כי אדם כמוך, למרות היותו אדם פרטי, ייתן דין וחשבון לציבור?

5. כיצד נרקמה ההתקשרות עם בנק הפועלים? האם מי שהגה אותה היה היועץ הקרוב אליך זה עשרות שנים, מושיק תאומים, שהוא גם היועץ הקרוב של מנכ"ל בנק הפועלים, ציון קינן?

6. על פי מידע שהגיע לידי TheMarker לפני כמה חודשים, קיבלת עשרות אלפי דולרים מחברת סיסקו. האם גם שם אחראי לקשר היחצ"ן של החברה בישראל, מושיק תאומים?

7. כיצד אתה שומר על הפרדה בין פעילותך בחו"ל מול גורמים פיננסיים שונים, ובין הפעילות של בנך וחבר הוועד המנהל במרכז פרס לשלום, חמי פרס, שעוסק בהשקעות באמצעות קרן ההשקעות שלו פיטנגו?

8. האם אתה מסכים עם טענתו של כחלון שאין בישראל תחרות בין הבנקים? מדוע בחרת להתקשר דווקא עם בנק שהוא חלק מדואפול שחוסם כל תחרות במשק?

9. הפועלים לא העמיד לפירעון מיידי את חובותיהם של אליעזר פישמן ונוחי דנקנר לבנק. רבים חשים כי אלה מקבלים יחס מועדף מראשי הבנק לעומתם היחס למשקי הבית ולעסקים הקטנים. כיצד לדעתך יש לטפל בכך?

10. בעבר כינית את נוחי דנקנר "העובד הסוציאלי של ישראל". מה אתה חושב עליו כיום?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום