בימים הקרובים: מכתבי זימון או דחייה למועמדים לנבחרת הדירקטורים 2015

900 איש מתוך 7,000 מועמדים מקבלים בימים אלה מרשות החברות הממשלתיות מכתבים המזמנים אותם לשלב הראיונות. השר המצטיין בבחירה מתוך מאגר 2014: ישראל כץ, השר שלא בחר כלל דירקטורים מן המאגר: נפתלי בנט

יותר מ-7,000 איש הגישו השנה את מועמדותם לנבחרת הדירקטורים של רשות החברות הממשלתיות - כמחצית לעומת השנה שעברה, אז היה מספרם יותר מ-14 אלף איש. הסיבה למספר הנמוך יחסית הייתה הבהרת תנאי הסף לאחד מששת הפרופילים השונים עליהם היו אמורים המועמדים לענות: מומחה ניהולי בכיר, מומחה פיננסי, מומחה משפטי ומומחה תוכן (בתחום הביטחון, התשתיות או התחומים החברתיים), וכן דרישת שבע שנות מומחיות עבור כל פרופיל. כל הבקשות כבר נבדקו ובימים הקרובים יקבלו 900 איש מכתבי זימון לראיונות (תהליך שכבר החל) בעוד שהאחרים יקבלו מכתבי דחייה. כל המועמדים יוכלו לערער עד תאריך שיצוין במכתב שיקבלו.

ברשות החברות מתכוונים לסיים את שלב הראיונות עד מחצית מאי כאשר הרשימה הסופית, כ-500 איש, תגובש עד סוף החודש ותהיה מוכנה להגשה לממשלה החדשה. ברשות מתחייבים כי הרשימה הסופית תעמוד בכללי יצוג הולם - 50% נשים וכן 10% בני מיעוטים. החוק אינו מחייב יצוג הולם לאתיופים או בעלי מוגבלויות, ולא ברור כמה מאלה יהיו ברשימה.

שר האוצר לשעבר יאיר לפיד ונבחרת הדירקטורים הראשונהצילום: אוליבייה פיטוסי

עם פרסום הקול הקורא זעמו מאות מבין חברי מאגר 2014 שנבחרו אך לא הושמו כדירקטורים -  380 מתוך 500 שנבחרו - כי הם נדרשים לעבור שוב את התהליך. הרשות נתנה להם לא מעט הקלות ואכן 300 מתוך 380 ניגשו גם השנה. כ-100 כבר יודעים שהגיעו לשלב הראיונות אך הודיעו כי יגיעו לראיון כדי לשפר את סיכוייהם, על אף שמדובר באחת ההקלות שניתנו, והרשות יכולה להסתמך על הראיון הקודם.

במהלך 2015 אמורות לצאת 250 השמות  דירקטורים בחברות ממשלתיות לדרך לעומת 120 בלבד בשנה החולפת. גם הפעם ייבחר המאגר לשנה או קצת יותר, אך לא לפרק זמן ארוך.

בחינת השימוש במאגר 2014 מעלה כי כלל השרים שיתפו אתו פעולה למעט אחד: שר הכלכלה נפתלי בנט, שלא מינה אף דירקטור. לפיכך, שתי חברות ממשלתיות שבשליטת המשרד - אשרא וכן המועצה לצרכנות - חסרות דירקטוריון ויידרשו שם מינויים במספרים גדולים יחסית. גם חברות האנרגיה ידרשו דירקטורים נוספים. השר שמינה את מספר הדירקטורים הגדול ביותר היה ישראל כץ.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ