סופרטנקר: נתניהו יוזם חוק "אנטי דייויד גילה"

חוק קידום הפרויקטים הלאומיים יאפשר למשוך סמכויות חוקיות מרגולטורים ולעקוף את חוקי המכרזים ■ בממשלה מכנים את היוזמה "חוק אנטי דיויד גילה", בעקבות המחלוקות עם הממונה על ההגבלים לגבי התחרות בענף הגז

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

המועצה הלאומית לכלכלה, בראשות יוג'ין קנדל, דוחפת במהירות את חקיקתו של חוק קידום פרויקטים לאומיים, שאותו מתכוון ראש הממשלה בנימין נתניהו לכלול בקווי היסוד של ממשלתו החדשה.

על אף שמו הרשמי, במסדרונות הממשלה יש מי שמכנים את החוק — שמאפשר למשוך סמכויות מרגולטורים שמעכבים פרויקטים לאומיים — "חוק אנטי דיויד גילה", על רקע המחלוקת החריפה עם הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיויד גילה, סביב הגז הטבעי. בנוסף, החוק עשוי לכלול גם מגבלות על היכולת של הכנסת לעכב חקיקה בפרויקטים קריטיים, באמצעות קציבת לוחות זמנים לעבודתה. מדובר, לפיכך, בהצעת חוק דרמטית בהיקף הסמכויות שהיא נותנת לממשלה.

על פי ההצעה המתגבשת, פרויקטים שיוכרזו כפרויקטים לאומיים יזכו לטיפול ממשלתי יוצא דופן. ראשית, תוקם ועדת שרים ספציפית לכל פרויקט כזה, שלה יועברו כל הסמכויות לקידום מזורז שלו. מדובר גם על סמכויות שעל פי חוק נמצאות כיום בידי המפקחים העצמאיים.

יוג'ין קנדל ובנימין נתניהו צילום: אילן אסייג

כך, הוויכוח הנוקב שמתקיים כיום בין רשות ההגבלים למשרדי האנרגיה, ראש הממשלה והאוצר, לגבי מעמד מונופול הגז הטבעי, ייפתר בחוק החדש בכך שוועדת השרים תמשוך אליה את סמכויות רשות ההגבלים - ותוכל לקבל החלטות במקומה. גם כיום קיים סעיף בחוק ההגבלים שמאפשר לשר הכלכלה לעקוף את סמכות ראש הרשות, אבל עד כה לא נעשה שימוש בסעיף הזה.

טיפול חריג במתנגדים למדיניות הממשלה

הסמכות יוצאת הדופן של ועדת השרים נועדה לאפשר להתגבר על מחלוקות בתוך הממשלה, שמעכבות פרויקטי תשתית קריטיים במשך שנים. פרויקט הבאת הגז הטבעי לחופי ישראל הוא המחשה בולטת למקרה כזה, בשל המחלוקת בתוך הממשלה בנוגע לתנאים התחרותיים של משק הגז. רק השבוע נטש גילה בזעם את שולחן הדיונים על מעמד ספקי הגז, לאחר שהתברר שנותר בדעת מיעוט לגבי הפתרון להכנסת תחרות למשק הגז הטבעי.

פרויקטים נוספים שמצוינים כמועמדים להכרזה כפרויקטים לאומיים המתעכבים במשך שנים ארוכות הם הרפורמה במשק החשמל, הקמת מערך הסעת ההמונים בתל אביב — ואולי גם היבטים מסוימים של משבר הדיור.

הטיפול יוצא הדופן, של נטרול בחוק של רגולטורים המתנגדים למדיניות הממשלה, יצומצם רק לאותם פרויקטים שיוכרזו כפרויקטים לאומיים. הצעת החוק עדיין לא פתרה את השאלה למי תהיה סמכות להכריז על פרויקט כעל פרויקט לאומי ומה יהיו הקריטריונים לכך.

בכל מקרה, לצד טיפול חריג בסמכויות הרגולטורים, הצעת החוק צפויה לכלול טיפול חריג בשני גורמים מעכבים נוספים. האחד הוא הכנסת, ושיקול הדעת הבלתי מוגבל של ראשי ועדות באילו נושאים הם רוצים לדון ובאילו לוחות זמנים.

הצעת החוק תכלול כנראה גם הצעה להטיל סד זמנים על הכנסת - הוועדות הרלוונטיות יהיו מחויבות לדון בהצעות החוק בפרק זמן קצוב. גם זהו מהלך יוצא דופן, שבו הממשלה מטילה הגבלות על עבודת הכנסת. כמובן שההגבלות ייעשו באישור הכנסת עצמה, מכיוון שהחוק זקוק לאישור הכנסת.

ולבסוף, מהלך חריג נוסף שייכלל בחוק יהיה של קיצור הליכים ביורוקרטיים בתוך הממשלה - באמצעות הפחתת הדרישות לפרסום מכרזים לשכירת קבלני ביצוע ולשכירת עובדים.

מנגנון שוטף 
ליישוב מחלוקות

בקרבת ראש הממשלה דוחים את הכינוי הציני "חוק אנטי דיויד גילה", וציינו שגם כיום קיים סעיף בחוק ההגבלים המאפשר לשר הממונה לפעול בניגוד לחוות הדעת של הממונה על ההגבלים. מדובר על סעיף 52 לחוק ההגבלים, שבמסגרתו יכול שר הכלכלה, מטעמים של ביטחון המדינה ויחסי חוץ ולאחר התייעצות עם ועדת הכלכלה של הכנסת, לפטור נושא כלשהו מהגבל עסקי.

בקרבת ראש הממשלה ציינו גם את הצורך לקדם פרויקטים חשובים, גם במסדרונות הממשלה וגם במסדרונות הכנסת, מבלי שלפקיד או ח"כ יחיד תהיה יכולת להטיל וטו על פרויקט כזה. כמו כן ציינו המקורות את העובדה כי ההליכים מרחיקי הלכת יצומצמו רק למספר קטן של פרויקטים, שיהיו מספיק גדולים וחשובים כדי להיות מוכרזים כלאומיים.

לצד חוק הפרויקטים הלאומיים מקדמת המועצה הלאומית לכלכלה, בהנחיית נתניהו, גם מנגנון שוטף ליישוב מחלוקות בין משרדי ממשלה ורגולוטרים. כיום, מנכ"ל משרד ראש הממשלה משמש כבורר מחלוקות, אך בהסכמה בלבד. הכוונה היא להקים ועדת שרים לעיניני רגולציה, שתשמש כסמכות הכרעה בין משרדי הממשלה במקרה של מחלוקות מקצועיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker