משרדי האוצר והחקלאות הקצו 100 מיליון שקל לסיוע לחקלאי הערבה

החקלאות בערבה מבוססת בעיקר על פלפלים וסובלת זה כשנה ממשבר קשה ביצוא

אורה קורן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אף שהממשלה החדשה טרם הושבעה, משרדי החקלאות והאוצר נענו לפניות חקלאי הערבה ובשיתוף התאחדות חקלאי ישראל הגיעו לסיכום לגבי תכנית סיוע חדשה וייחודית בגובה 100 מיליון שקל להשקעות של יצואני פלפל בערבה. במסגרת התכנית יקבלו חקלאים אשר יסבו את שטחי גידול הפלפל שלהם לגידולים אחרים למענקי מדינה בשיעור של 70%.

ענף הפלפל הינו ענף הייצוא המשמעותי ביותר של החקלאות בישראל בשנים האחרונות, כאשר עיקר שטחי הגידול נמצאים בערבה המתבססת על גידול זה כמקור תעסוקה עיקרי. בעקבות משבר הייצוא החקלאי בשנה החולפת, מול מערב אירופה ורוסיה, שהם יעדי השיווק העיקריים של תוצרת היצוא החקלאית הטריה, סיכמו משרדי החקלאות והאוצר על תכנית חדשה שמטרתה לסייע ליצואני הפלפל בפריפריה להתגבר על המשבר, ולהמשיך את העיסוק בחקלאות תוך פיזור סיכונים טוב יותר לעתיד.

צוות בראשות אודי אדירי, סגן הממונה על התקציבים וצביקה כהן, מנכ"ל בפועל של משרד החקלאות ופיתוח הכפר, בשיתוף התאחדות חקלאי ישראל גיבש חבילת סיוע, במסגרתה יוכלו חקלאים לפנות לקבלת מענקי מדינה ממשרד חקלאות בשיעור של 70% מהיקף ההשקעה ולראשונה יתאפשר קבלת מקדמה של 20% מההשקעה עם הצגת האישורים הנדרשים לחקלאים אשר עיקר גידולם הינו פלפל, במטרה להסב את שטחי הגידול שלהם מפלפל לגידולים אחרים.

במקביל, נבחן בימים אלו, מודל למתן ההלוואות ארוכות טווח באמצעות הבנקים בערבות מדינה לחקלאים שמייצאים את תוצרתם. כמו כן, יפורסם מסלול חדש לעידוד התארגנויות של חקלאים לייצוא משותף לחו"ל וכן תגבור המו"פ החקלאי האזורי לצורך פיתוח חלופות לגידול פלפל.

צילום: הגופ

יעד התכנית הוגדר צמצום גידולי הפלפלים באיזורי עדיפות לאומית, בכללם הערבה, והסבת שטחי גידול של חקלאים ותיקים (שהחלו לגדל לפני 2012)  וחדשים שיצאו לפחות 50% מתנובת הפלפלים. שטח הגידול שיזכה במענק יהיה לפחות 20 דונם. ההערכות הן, כי היקף ההשקעה של כל חקלאי יכול להגיע לכמה מאות אלפי שקלים, אם יחליט לעבור לגידולי חממה. גידולים פתוחים יצריכו השקעה נמוכה יחסית.

לצורך זה משרד האוצר יקצה 60 מיליון שקל בהרשאה להתחייב לשנים 2016-2015 ומזומן בהתאם לצורך לתמיכה על פי הנוהל החדש. 10 מיליון שקל יוסטו מביטוח הכנסה למשק משפחתי לטובת הנוהל החדש. משרד החקלאות יקצה 11 מיליון שקל מהתקציב שהופנה למינהלת השקעות. ככל שיידרש תקציב נוסף עד לסכום של 100 מיליון שקל, ינוצלו עוד כספים ממינהלת השקעות. אם יעלה צורך, יינתן תקציב תוספתי. הכספים יילקחו מתוך התקציב החדש שיאושר בממשלה, כשתקום. ייקבע בהמשך נוהל לגביית כספים מחקלאי שקיבל מענק ולא עמד בתנאי התכנית הכלכלית שהגיש.

במקביל, נבחן בימים אלו, מודל למתן ההלוואות ארוכות טווח באמצעות הבנקים בערבות מדינה לחקלאים שמייצאים את תוצרתם. כמו כן, יפורסם מסלול חדש לעידוד התארגנויות של חקלאים לייצוא משותף לחו"ל. תקציב המסלול יהיה 4 מיליון שקל.  בנוסף יוקצו חצי מיליון שקל מהתקציב לחיזוק המחקר והפיתוח בערבה לטובת פיתוח חלופות לפלפלים. אגף תקציבים ומשרד החקלאות בוחנים מתן הלוואות לטווח ארוך בערבות מדינה לחקלאים מייצאים.

מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום (אבו) וילן אמר בתגובה: "התאחדות חקלאי ישראל הייתה שותפה לקידום ההסדר ומברכת על התוצאה. 100 מיליון שקל יוכלו לאפשר הכנסת גידוליים חלופיים וייתנו לחקלאי הערבה אפשרות לצאת מן הקושי שאליו נקלעו בגין משבר הרובל וקריסת השווקים באירופה. מדובר על תהליך לא פשוט, שימשך 4 שנים אבל אני בטוח שהוא יוביל לתוצאות".

מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום (אבו) וילן אמר היום: "התאחדות חקלאי ישראל היתה שותפה לקידום ההסדר ומברכת על התוצאה. 100 מיליון שקל יוכלו לאפשר הכנסת גידולים חלופיים ויתנו לחקלאי הערבה אפשרות לצאת מן הקושי שאליו נקלעו בגין משבר הרובל וקריסת השווקים באירופה. מדובר על תהליך לא פשוט, שימשך ארבע שנים אבל אני בטוח שהוא יוביל לתוצאות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker