בג"ץ: שדה התעופה בהרצליה יישאר פתוח שישה חודשים נוספים

השדה, שהיה אמור להיסגר מחר, ימשיך לפעול תחת מגבלות מסוימות ■ 80% מהכשרת הטייסים האזרחיים בישראל ו-90% מפעילות התיקונים והטיפולים במטוסים הקלים ובמטוסי הריסוס מתבצעות בשדה התעופה בהרצליה

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זוהר בלומנקרנץ

בג"ץ החליט אחר הצהריים (ג') להשאיר את שדה התעופה בהרצליה פתוח תחת מגבלות מסוימות, זאת בניגוד לעמדת המדינה שדרשה לסגור אותו לחלוטין החל ממחר. על פי ההחלטה, יותרו במשך שישה חודשים טיסות לצרכי בדק, כיבוי אש והצלה, ולמשך שלושה חודשים - טיסות הדרכה ולימודי טיסה לטייסים. בנוסף תותר חניית מטוסים, אולם לא יופעלו טיסות פרטיות. שופטי העליון שדנו בסוגיה הם חנן מלצר, יצחק עמית ואורי שוהם.

המדינה תצטרך להשיב להחלטת בית המשפט בתוך 90 ימים ואחריהם ייתן בג"ץ החלטה נוספת.

80% מהכשרת הטייסים האזרחיים בישראל ו–90% מפעילות התיקונים והטיפולים במטוסים הקלים ובמטוסי הריסוס מתבצעות בשדה התעופה בהרצליה.

שדה התעופה הרצליהצילום: ניר קידר

במקביל הופסקה הפעילות להעתקת חלק מהתעופה הכללית מהשדה בהרצליה לחיפה. רשות שדות התעופה (רש"ת) הפסיקה את עבודות ההקמה של רחבות חנייה חדשות בשדה התעופה בחיפה. המשמעות המעשית היא עיכוב נוסף ביישום חלופה אפשרית להעתקה של פעילות התעופה הכללית משדה הרצליה לשדות תעופה אחרים ואי עמידה של רש"ת בהתחייבותה למצוא פתרון חליפי לסגירת שדה התעופה בהרצליה.

רחבות החניה החדשות בחיפה היו מתוכננות לקלוט 50 מטוסים קלים משדה התעופה הרצליה כחלק מפתרון למציאת חלופה ל-120 מטוסים קלים שחנו דרך קבע בשדה התעופה בהרצליה. אולם מסתבר, כי רש"ת החלה בביצוע העבודות מבלי ליידע מראש את הרשוית המוסמכות ולהשלים כנדרש את כל האישורים שהיו כרוכים בעבודות ההקמה כמו למשל מעיריית חיפה. לפיכך, הוועדה המקומית לתכנון ובנייה התערבה בנושא ועצרה את המשך עבודות ההקמה שהחלו.

בתוך כך ידון מחר בג"ץ בסוגיית איסור המשך הטיסה בגילאי 65 ומעלה של הטייסים בישראל, על אף שגיל הפרישה שלהם הוא 67. מדובר בדיון בעקבות ערעור שהגישו משרד התחבורה ורשות התעופה האזרחית (רת"א) על פסיקת בית המשפט המחוזי בלוד, שקיבל בנובמבר 2014 החלטה המאפשרת לטייסים מעל גיל 65 לעבוד.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker