הצעת חוק: הבנקים ייפרדו מחברות כרטיסי האשראי החל מינואר 2020

ח"כ גילה גמליאל: "כל הסכם הנוגע למכירת אמצעי שליטה של תאגיד בנקאי בחברת כרטיסי אשראי יובא לאישורם של הממונה על ההגבלים והמפקח על הבנקים"

צבי זרחיה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הבנקים לא יחזיקו באמצעי שליטה ויאסר עליהם להיות בעלי החזקות בחברות כרטיסי האשראי החל מה-1 בינואר 2020 ועד למועד זה יצמצמו את אחזקותיהן בחברות כרטיסי האשראי - כך עולה מהצעת חוק שהגישה בסוף השבוע ח"כ גילה גמליאל (ליכוד) על שלחן הכנסת.

הצעת החוק הזו, שאליה הצטרפו כעת חברי כנסת נוספים כמו יואב קיש ואורן חזן (ליכוד) הוגשה גם בקדנציה הקודמת אך זכתה להתנגדותם של משרד האוצר, בנק ישראל והבנקים. במידה שגמליאל תמונה כשרה בממשלה, שמה ימחק מהצעת החוק, והיא תקודם על ידי הח"כים האחרים.

גמליאל אמרה כי "כפי שהתחייבנו בבחירות, תנועת הליכוד תקדם את הצעת החוק שתגביר את התחרות בתחום האשראי. צעד זה, יחד עם שורת צעדים נוספת שיבוצעו על ידי הממשלה הבאה, יוביל להורדה משמעותית ביוקר המחייה במדינת ישראל".

בליכוד הבטיחו במערכת הבחירות כי המפלגה תתמוך בהפרדת חברות כרטיסי האשראי מהבנקים, אבל הליכוד לא פירסם לבסוף מצע כלכלי. שר האוצר המיועד משה כחלון (כולנו) הודיע בקמפיין כי הוא יקדם את הפרדת חברות כרטיסי האשראי מהבנקים.

גילה גמליאל בכנסת, בשנה שעברהצילום: אמיל סלמן

הצעת החוק קובעת לוח זמנים למכירת אחזקותיהם של הבנקים בחברות כרטיסי האשראי ולפיה, "תאגיד בנקאי לא ישלוט בחברת כרטיסי אשראי ולא יפעיל אותה. עד ל-1 בינואר 2017 לא יחזיק תאגיד בנקאי מעל 80% מאמצעי שליטה כלשהו בחברת כרטיסי אשראי. עד ל-1 בינואר2018 לא יחזיק תאגיד בנקאי מעל 50% מאמצעי שליטה כלשהי בחברת כרטיסי אשראי והחל מה-1 בינואר 2019 לא יחזיק תאגיד בנקאי מעל 25% מאמצעי שליטה כלשהו בחברת כרטיסי אשראי. החל מה-1 בינואר 2020 לא יחזיק תאגיד בנקאי באמצעי שליטה כלשהו בחברת כרטיסי אשראי".

עוד קובעת הצעת החוק כי "כל הסכם הנוגע למכירת אמצעי שליטה של תאגיד בנקאי בחברת כרטיסי אשראי יובא לאישורם של הממונה על ההגבלים ושל המפקח על הבנקים, שיבדקו שאין בהם דבר העלול להוות פגיעה ביכולתן של חברות כרטיסי אשראי לפעול לסליקת עסקאות כרטיסי אשראי ומתן אשראי לציבור ביחס לאותן עסקות. כמו כן, הממונה על ההגבלים והמפקח על הבנקים יבדקו שאין במכירת אמצעי השליטה של תאגיד בנקאי בחברת כרטיסי אשראי ביכולתן של חברות כרטיסי האשראי לפגוע בתאגיד הבנקאי במתן אשראי לציבור.

עוד קובעת הצעת החוק כי המפקח על הבנקים יעניק לחברות כרטיסי האשראי בתוך שנה ממועד מכירת השליטה בהן על ידי הבנקים, רישיון למתן אשראי למחזיק כרטיס האשראי, כאשר תנאי הרישיון יהיו באישור ועדת הכלכלה של הכנסת.

בנק לאומי מחזיק ב-80% מהבעלות על חברת כרטיסי האשראי לאומי קארד. בנק הפועלים מחזיק ב-98.2 בחברת ישראכרט ובנק דיסקונט מחזיק ב-72% בחברת כ.א.ל.

בהצעת החוק הוסבר כי "נוכח העובדה כי מזה תקופה ארוכה סובל הציבור מתופעה של היעדר תחרות בתחום האשראי הקמעונאי, ובהתחשב בכך שכל הצעדים שננקטו, עד כה להגברת התחרות בתחום זה, לא הועילו, אין מנוס, מנקיטת צעד לשינוי מבנה הבעלות, והשליטה בגורמים הפעילים היום בשוק כרטיסי האשראי, כך שחברות כרטיסי האשראי יופרדו משליטת הבנקים ויוכלו להתחרות בשוק האשראי. ההפרדה תיעשה על ידי מכירה של בעלות הבנקים בחברות כרטיסי האשראי באופן הדרגתי ולאורך שנים כדי למנוע פגיעה בלתי מידתית בבנקים. היעד הסופי הוא קבוע וברור: הפרדה מוחלטת של הבנקים מחברות כרטיסי האשראי".

ממסמך של מרכז המחקר והמידע שהוגש לפני שנה לגמליאל עולה כי "מניעת שליטה של 3 הקבוצות הבנקאיות הגדולות על חברות כרטיסי האשראי עשויה להביא להגדלת התחרותיות בשוק כרטיסי האשראי, לירידה במחירים לצרכנים, ולהגברת האיום התחרותי החיצוני על הבנקים, בשוק האשראי המקומי".

כותבי המסמך איתמר מילרד קבע כי"שליטת 3 הקבוצות הבנקאיות הגדולות על חברות כרטיסי האשראי עשוייה להוות מכשול נוסף למעבר של לקוחות בין הבנקים".

בדו"ח שפרסמה רשות ההגבלים בספטמבר 2014 נקבע כי בענף כרטיסי האשראי קיימים חסמים כמעט מכל סוג אפשרי - מבני, טכנולוגי, רגולטורי, חוזי ועוד. כך, למשל, הרשות הדגישה כי הבעיה המבנית היא הבעלות של הבנקים על חברות כרטיסי האשראי - מבנה המתמרץ את אותן לייקר את הריבית ללקוחות שלוקחים הלוואה. כן נכתב כי "התמריץ להעלות את הריבית הנגבית ממחזיקי כרטיס אשראי עלול שלא להיות מרוסן על ידי החשש מאובדן לקוחות לאשראי בנקאי, שכן מי שמספק את האשראי הבנקאי הוא ממילא חברת האם של חברת כרטיסי האשראי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker