פלוג: "הממשלה תצטרך להגביר את יכולתה ליישם רפורמות שהיא יוזמת"

דו"ח בנק ישראל: "שיפור השירותים הציבוריים יחייב גם למצוא את האיזון הראוי לאורך זמן בין היקפן של ההוצאות האזרחיות והביטחוניות"

מוטי בסוק

"על הממשלה לפעול להגדלת הפריון במשק, להעמקת שילובן של אוכלוסיות מגוונות בשוק העבודה ולשיפור רמתם של השירותים הציבוריים, בפרט חינוך" - כך קובעת הנגידה, קרנית פלוג, בדו"ח בנק ישראל ל–2014, שהונח היום על שולחן הממשלה וועדת הכספים של הכנסת.

לדברי פלוג, "כדי להשיג יעדים אלה, תצטרך הממשלה להגביר את יכולתה ליישם רפורמות שהיא יוזמת. שיפור השירותים הציבוריים יחייב גם למצוא את האיזון הראוי לאורך זמן בין היקפן של ההוצאות האזרחיות והביטחוניות. כל אלה יסייעו להגדיל את כושר התחרות של המשק, להאיץ את צמיחתו להביא את פירות הצמיחה לכלל האוכלוסייה ולצמצם את העוני והאי־שוויון".

הנגידה מציינת כי הצמיחה בישראל, 2.8% ב–2014, מתונה בשנים האחרונות בשל האטה המתמשכת בכלכלות מרבית המשקים המפותחים. המיתון באירופה פוגע ביצוא הישראלי ובהשקעות בארץ. ב–2014, למרות הירידה באבטלה והעלייה בשיעור התעסוקה, מספר שעות העבודה למועסק פחת והשער הריאלי של השקל עלה בצורה מתונה בלבד.

בנימין נתניהו ומשה כחלון
נתניהו וכחלון. יעמדו באתגרים של בנק ישראל?צילום: רויטרס

בהתייחסה להחטאת יעד האינפלציה ל–2014 על ידי בנק ישראל — 1%–3% (האינפלציה בפועל היתה 0.2%- בלבד), טענה הנגידה כי "בנקים מרכזיים במדינות רבות מתמודדים היום עם האתגר המורכב שמציב השילוב של פעילות ממותנת, אינפלציה נמוכה במיוחד וריבית מוניטרית קרובה לאפס ואף שלילית".

בנושא הדיור, אמרה הנגידה כי "מחירי הדירות המשיכו לעלות ב–2014, המשך לתהליך שהחל עוד ב–2007". תוכנית מע"מ 0% של שר האוצר היוצא, יאיר לפיד, היתה עלולה להגדיל את הביקוש לדירות. לדבריה, "כדי להמשיך לשמור על רמה גבוהה ובת קיימא של התחלות בנייה, בפרט באזורי הביקוש, תידרש הממשלה להמשיך לפעול בצד ההיצע בכל התחומים הרלוונטיים, התכנון, שיווק הקרקעות, קידום הפנוי של מחנות צה"ל וההתחדשות העירונית, תוך טיפול במעטפת הדרושה להתחלות בנייה, לרבות פיתוח תשתיות עירוניות, תמרוץ הרשויות המקומיות לאשר בנייה בתחומיהן ועוד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker