דו"ח בנק ישראל

בנק ישראל מתנגד להפחתת מע"מ על מוצרי יסוד

אין דיון מספיק בממשלה ובכנסת בשימוש בעודפים בתקציב. ההוצאה האזרחית קטנה, ההוצאה הביטחונית המריאה

מוטי בסוק

הממשלה והכנסת אינן מקבלות תמונה מלאה מהאוצר על העודפים בתקציב המדינה ואינן מקיימות דיון של ממש בסדרי העדיפויות לשימוש בעודפים - כך קובע דו"ח בנק ישראל.

לדעת בנק ישראל חשוב לשמור בתקציב המדינה עתודות מספיקות, במיוחד בסביבה הגיאו־פוליטית שישראל נמצאת בה. לצד זאת, מומלץ לקבוע כללים למועדי ההפשרה של הרזרבות לאורך השנה, להגביר את השקיפות בנוגע להיקפן ובנוגע לאופן השימוש בהן, ולהגביר את הבקרה הציבורית בנושאים אלה. הגברת השקיפות תחזק את האמינות הפיסקלית.

בנק ישראל סבור כי חילופי שלטון תכופים, כמו בישראל, עלולים לגרור לחוסר יציבות בתכנון התקציב. לפיכך, ראוי כי גם בסיטואציות כאלה, הכללים הפיסקליים ימשיכו להכתיב התנהגות תקציבית אחראית שתמנע מהגירעון והחוב לגדול באופן שאינו בר־קיימא.

מסף בסופרמרקט של חלב תנובה
חלב תנובהצילום: דן קינן

צוק איתן מומן בשלמותו ב–2014

ההוצאה האזרחית ירדה בתקציב 2014 ב–0.3% והסתכמה ב–30.8 אחוזי תוצר — שיעור נמוך מאוד בהשוואה בינלאומית. מנגד, הוצאות הביטחון גדלו בשנה שעברה ב–15.3% ביחס לסך ההוצאה התקציבית, וב–6.1% ביחס לתוצר. לראשונה מזה שמונה שנים, מאז 2006, השנה של מלחמת לבנון השנייה, גדל שיעור ההוצאה הביטחונית ביחס לתקציב וביחס לתוצר. הממשלה מימנה את כל הוצאות צוק איתן, 7 מיליארד שקל, עוד ב–2014, מבלי לחרוג מסך כל ההוצאות המותרות בתקציב שנה זו. את המימון אפשרה החלטת הממשלה לקצץ בתקציבי המשרדים האזרחיים, בייחוד תשתיות תחבורה, ושימוש בעתודות התקציב.

הגירעון בתקציב 2014 היה 2.8 אחוזי תוצר, 29.9 מיליארד שקל. יחס החוב־תוצר בשנה שעברה היה 67.6%, כמו ב–2013 ונמוך ביחס ליחס־החוב תוצר במדינות OECD, שם היחס הממוצע הוא 86.2%. עם זאת, תשלומי הריבית של ישראל על יתרת החוב שלה גבוהים יחסית לממוצע במדינות OECD. הוצאות הריבית מסך הוצאות הממשלה המשיכו לרדת גם ב–2014 והגיעו ל–7.1%, בשל הירידה בהיקף החוב בשנים קודמות, הירידה בשיעורי הריבית והאטה באינפלציה.

הבנק מתנגד למדרגות מע"מ

נטל המס, היחס בין הכנסות הממשלה ממסים לבין התוצר, הגיע ב–2014 ל–31% — עלייה של 0.6%, לאחר עלייה של 0.9% ב–2013. הנטל גדל בשל עלייה בגביית מסים עקיפים (מע"מ, מס קניה ומכס) ובשל עלייה בגביית מסים על עבודה. עם זאת הוא עדיין נמוך, ב–3.2% תוצר, מרמתו ב–2007.

בנק ישראל מדגיש כי הפחתת מע"מ על מוצרי יסוד, ובראש ובראשונה על מזון, היא מהלך פרוגרסיבי שיסייע לבעלי הכנסה נמוכה, אך פחות מצעדים אחרים כמו הרחבת הקצבאות. יתר על כן, הפחתת מע"מ על מוצרי מזון עלולה להגדיל את העיוותים במערכת המס. הבעיה המרכזית, על פי הבנק, היא שחלק גדול מעלות הפחתת המע"מ יגיע לבעלי הכנסה גבוהה. כך למשל, הפחתה של מיליארד שקל בעלות המע"מ על מזון תחסוך למשק בית בעשירון התחתון 345 שקל בשנה, ולמשק בית בעשירון העליון — 590 שקל בשנה. רק 17% מעלות ההטבה יגיעו למשקי בית בשני העשירונים התחתונים. אם יגדילו את הקצבאות בעלות זהה לעלות הפחתת המע"מ, הסיוע לבעלי ההכנסה הנמוכה יהיה משמעותי יותר.

בנק ישראל מתנגד ליצירת כמה מדרגות מע"מ, בטענה כי מהלך כזה ירחיב את הפתח להעלמות מס, להתחמקויות ולמניפולציות שיפגעו בגבית המס ויעצימו את הביורוקרטיה ואת ההתדיינות המשפטית סביבה. שיעור המימון הפרטי של ההוצאה הלאומית לבריאות עלה בשנים האחרונות, ואותם דברים אמורים בשיעור האספקה הפרטית של שירותי הבריאות. התרחבותם המהירה עלולה לאיים על יעילותה ושוויונותה של מערכת הבריאות.

בנק ישראל מציין כי הממשלה התחייבה בשנה שעברה לסייע לכמה גופים ציבוריים ופרטיים שנקלעו למצוקה פיננסית, כמו בית החולים הדסה, תעש, רשות השידור, ערוץ 10 וחברת הדואר. גופים אלה נתפשים כגדולים או חשובים מכדי ליפול ולמעשה נהנים מערבות ממשלה, שעלולה ליצור סיכון מוסרי. לדעת הבנק, אם אי אפשר להגביר את התחרות, כדי למנוע תלות בגופים אלה, יש להגביר את הפיקוח הפיננסי והמהותי עליהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker