חשיפת TheMarker

מי שילמה 400 אלף שקל ליועץ לשעבר של נתניהו וליברמן, ומה עושה היועץ של כחלון ברכבת הקלה

בדיקה שערך אגף החשב הכללי בעקבות פרשת ישראל ביתנו גילתה טפח מההתקשרויות של חברות תשתיות התחבורה עם לוביסטים, יועצים אסטרטגים ויח"צנים

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

שכירת יועצים ללא מכרז, העסקת לוביסטים ויועצים ללא פיקוח ותשלומים בסך מיליוני שקלים שמשולמים מכספי ציבור ללא בקרה - זו התמונה שעולה מסקירה ראשונית שנערכה בחברות הממשלתיות בתחום התחבורה, בניסיון למפות את מגוון היועצים שהן שוכרות בכספי ציבור.

הסקירה נערכה על ידי אגף החשב הכללי במשרד האוצר, שם הוחלט בינואר לבדוק את ההתקשרויות של חברות ממשלתיות עם לוביסטים, יועצים לקשרי ממשל ורגולציה ויועצים לקשרי קהילה, וכן עם משרדי יחסי ציבור וייעוץ תקשורתי ואסטרטגי.

על הבדיקה הוחלט בעקבות סדרת הפרסומים ב-TheMarker, שחשפה את התקשרותן של לפחות חמש חברות ממשלתיות עם הפעיל הפוליטי ישראל יהושע, אחד העצורים בפרשת ישראל ביתנו, שסיפק לכאורה שירותי תיווך לזירוז הליכים ביורוקרטיים מוניציפליים או פנים-ממשלתיים. 

החשבת הכללית, מיכל עבאדי־בויאנג'וצילום: אוליבייה פיטוסי

בעקבות הגילוי, נדרשו חברות שתקציבן השוטף ממומן מתקציב המדינה לעצור באופן מיידי כל תשלום ליועצים אלה המועסקים על ידן, עד למיצוי הבדיקה.

ואמנם, מהבדיקה שנערכה עולה, למשל, כי חברת נתיבי ישראל (לשעבר מעצ) העסיקה בשנים האחרונות, במקביל, שלוש חברות לייעוץ אסטרטגי. שירותיהן נשכרו בפטור ממכרז ובתמורה לשכר טרחה כולל של 1.4 מיליון שקל (לפני מע"מ).

בין היתר, שכרה מעצ את שירותיו של יוסי לוי, לשעבר יועצם התקשורתי של בנימין נתניהו, אביגדור ליברמן ומפלגת ש"ס. החברה שילמה ללוי ריטיינר חודשי של 16,780 שקל וטענה כי מדובר בהתקשרות עם מומחה שאינה נדרשת בעריכת מכרז.

במקביל, מעסיקה מעצ גם את יועץ הסקרים ישראל בכר, מי שליווה במערכת הבחירות האחרונה את משה כחלון, ובעבר ייעץ לנתניהו ולאריה דרעי. בנוסף, מועסק בכר גם על ידי נ.ת.ע הממשלתית, עבור "עריכת סקרים וליווי קבוצות מיקוד" בפרויקט הרכבת הקלה בגוש דן.

הבדיקה גילתה עוד שמשרד הלובינג גורן-עמיר מועסק בפטור ממכרז על ידי מעצ וכן על ידי רכבת ישראל בריטיינר חודשי של 23-21 אלף שקל כל אחת.

תחת הסעיף "קשרי קהילה", מעסיקות לא פחות משלוש חברות תחבורה את משרד BR קישורים של ברוריה נעים, לשעבר מנהלת אגף קשרי קהילה בנ.ת.ע ויועצת שר התחבורה, אפרים סנה.

תחת הפלטפורמה של קשרי קהילה, שוכרת נעים כיועצי משנה את יהושע מור יוסף, לשעבר דובר מועצת יש"ע, לכאורה עבור קידום פעילות מעצ באזור ירושלים. במקביל, מועסק דרכה הפעיל הפוליטי מנחם גשייד, לשעבר עוזרו של ח"כ יעקב ליצמן, לצורך רתימת קשריו במגזר החרדי.

הנימוק לפטור ממכרז: היועץ "מומחה"

התקשרות החברות עם היועצים בפטור ממכרז נומקה בשני סעיפים בתקנות חובת מכרזים: סעיף 34(2), הפוטר חברות בעלות פעילות של יותר ממיליארד שקל בשנה מעריכת מכרז להתקשרות בשווי נמוך מ-600 אלף שקל; ולחלופין נומק הפטור בהתקשרות עם "מומחה" לפי סעיף 5 לתקנות. כלומר, התקשרות לביצוע עבודה מקצועית שדורשת ידע מיוחד מצד נותן השירות, או לצורך עבודה שדורשת "יחסי אמון מיוחדים".

בדיקת אגף החשב הכללי היא בגדר סקירה ראשונית וחלקית, ותידרש עוד בהשלמות מצד רשות החברות הממשלתיות. כך, למשל, היא לא כללה את התקשרות מעצ בארבע השנים האחרונות עם ישראל יהושע, ללא מכרז, בסכום כולל של כ–700 אלף שקל. ההתקשרות עמו הופסקה בספטמבר 2014 (ולא חודשה מאז). שלושה חודשים לאחר מכן, נעצר יהושע בידי חוקרי יחידת המשטרה להב 433 בחשד לקשירת קשר לקבלת כספי ציבור במרמה ובתיווך לשוחד.

בעקבות הפרסומים על שכירת שירותיו של יהושע, נערכה ישיבה דחופה בלשכת החשבת הכללית, מיכל עבאדי-בויאנג'ו, עקב חשש להתקשרויות נוספות של החברות הממשלתיות עם לוביסטים או מאכערים, לעתים תחת כובע של יועצי "קשרי ממשל" או "רגולציה".

תחילה הוחלט באגף להקפיא את כלל ההתקשרויות שקרובות להגדרות אלה, לרבות יועצי אסטרטגיה ויחסי ציבור. התקשרויות אלה מומנו מתקציבן השוטף של החברות, שמיועד בין היתר לכיסוי חשבונות אחזקה, לתשלומי שכר וגם להתקשרויות חוץ.

בעוד תקציב הפיתוח, הגדול בהרבה, מבוקר באופן הדוק יחסית בידי משרדי הממשלה - חלק מההוצאות נדרשות באישור מקדמי של האוצר - התקציב השוטף אינו מפוקח בידי חשבי משרדי הממשלה, וגם לא בידי חברות הבקרה ששוכר אגף התקציבים, ולפיכך מהווה "כסף חופשי" יחסית מבחינתן של הנהלות החברות. 

רשות החברות עדיין לא התערבה

מרבית החברות הממשלתיות בענף התשתיות הן תעריפיות, כלומר חברות שגוזרות את תקציבן השוטף מהכנסות שנגבות מצרכנים. הבקרה על הכספים החופשיים בחברות אלה לא קיימת כלל, והסמכות לפקח עליהם נתונה בידי רשות החברות הממשלתיות, שלא הודיעה עדיין על צעדים קונקרטיים בנוגע לחברות שתחת פיקוחה.

לפיכך, הוראת החשבת הכללית על הקפאת ההתקשרויות חלה רק על חלק מהחברות הממשלתיות, שהתקציב השוטף שלהן נגזר מתקציב המדינה ומוקצה להן מדי שנה בידי האוצר.

מדובר בשש חברות ממשלתיות בתחום התחבורה: נתיבי ישראל, רכבת ישראל, נ.ת.ע, נתיבי איילון וחוצה ישראל, וכן חברת התשתיות הירושלמית מוריה.הוצאותיהן השוטפות של שש החברות מתוקצבות בידי האוצר מדי שנה בסכום כולל של 440 מיליון שקל.

סמנכ"לי הכספים בחברות אלה נדרשו למסור לאגף החשב הכללי את שמותיהן של חברות הייעוץ המועסקות על ידם. כולן עשו זאת, למעט חוצה ישראל, שאינה מעסיקה כלל יועצים.

"להקפיא חוזים בתוך שלושה חודשים"

"מבדיקתנו עולה כי העסקת היועצים נפרשת על פני קשת רחבה של פעילויות, שבחלקן אין ספק לגבי נחיצותן והצדקתן, כמו הסברה ציבורית וסיוע לשירותי דוברות. ואולם פעילויות אחרות, כגון ייצוג באמצעות לוביסטים או יועצים אחרים מול הכנסת, הממשלה, משרדי הממשלה, רשויות מקומיות ועובדי מדינה, עשויות לעורר קשיים הנובעים, בין היתר, מיחסי חברה ממשלתית אל מול הממשלה כבעלים", כתבה עבאדי־בויאנג'ו השבוע במכתב ששיגרה אל מנהל רשות החברות הממשלתיות, אורי יוגב.

לאור הממצאים, קראה עבאדי־בויאנג'ו ליוגב להסדיר את העסקת היועצים בחברות הממשלתיות כולן, "לרבות בחינה לדרך והיקף פעילותם של היועצים שבנדון מול גורמי השלטון השונים, לרבות מול כנסת ישראל, משרדי הממשלה והפקידות הממשלתית".

בינתיים, הורתה החשבת לחברות שנבדקו להפשיר את ההתקשרויות שהקפיאו עם יועציהן - אך שלא להאריך אותן מעבר ל-30 ביוני (למעט יועצי תקשורת). בנוסף, היא הורתה לחברות לפרסם את כל ההתקשרויות הנדונות באתר האינטרנט שלהן אחת לחצי שנה, לצורך הגברת השקיפות.

מנכ"לי החברות הממשלתיות התבקשו גם לאשרר את היקפי ההתקשרות עם היועצים, בנוסף לאישור על ידי הגורמים הרלוונטיים בחברה. זאת, לאחר בחינת אופי השירותים המבוקשים ווידוא כי התשלומים משקפים את השירותים הניתנים בגין התשלום.

אגב, באחרונה פורסם 
ב-TheMarker כי צוות משותף לאגפי התקציבים והחשב הכללי שוקד בימים אלה על רפורמה בפיקוח השוטף על החברות הממשלתיות, בדגש על הגברת השקיפות. בין היתר, בכוונת הצוות לפרסם הוראת גילוי תקדימית בכל הקשור להתקשרויות החברות עם יועצים. זהו גיבוש פורמט סטנדרטי לחוזים ולמסמכי הדיווח עליהם לממשלה ולציבור, שאותם יידרשו החברות להעביר לאגף החשב הכללי אחת לחודש.

יהושע מור יוסף ומנחם גשייד - מכשירים לבבות במגזר

ברוריה נעים-ארמן היתה בין הראשונות שזיהו את הפוטנציאל הטמון בנישה של קשרי קהילה וליווי פרויקטים הנדסיים בקרב אוכלוסייה אזרחית. היא נשענה על קשריה וכישוריה כיועצת שר התחבורה לשעבר אפרים סנה, וכמנהלת אגף קשרי קהילה בחברת נ.ת.ע הממשלתית, והקימה את חברת BR קישורים.

מנחם גשיידצילום: אמיל סלמן
יהושע מור-יוסף
יהושע מור-יוסףצילום: אמיל סלמן

אין זה מפתיע לפיכך לגלות שנ.ת.ע שכרה את שירותי נעים לצורך "ייעוץ בנושאי התנהלות מול תושבים" בפרויקט הענק להקמת הרכבת הקלה בגוש דן. ההתקשרות בוצעה בפטור ממכרז, בטענה כי BR קישורים היא "ספק יחיד בתחום" - קביעה לא נכונה לכאורה. על כך יכולות להעיד חברות מעצ ונתיבי איילון, ששוכרות את שירותי החברה המתחרה, של ד"ר בת אל הלמר (CSR), אם כי בשכר טרחה נמוך במידה ניכרת.

נתיבי איילון שכרה את שירותיה של נעים־ארמן תמורת 708,830 שקל (לפני מע"מ), וממעצ קיבלה החברה שלה 384 אלף שקל לצורך "ליווי קהילתי בפרויקטים".

מפירוט הדיווח של מעצ עולה כי חברת הייעוץ שימשה פלטפורמה להעסקה עקיפה של "יועצי משנה" מגזריים. כך, העסיקה BR קישורים שתי דמויות מוכרות בעולם התקשורת הפוליטית: יהושע מור יוסף, לשעבר עיתונאי ערוץ 7, דובר מועצת יש"ע ובעלים של משרד יחסי ציבור משלו, ששירותיו נשכרו על ידי נעים לצורך "ליווי קהילתי ותקשורתי בפרויקטים באזור ירושלים ויהודה ושומרון". על משבצת דומה הועסק גם מנחם גשייד, עסקן בולט בגזרה החרדית, איש תקשורת לשעבר ועוזרו של ח"כ יעקב ליצמן. תפקידו הוגדר "ליווי קהילתי ותקשורתי במגזר החרדי".

רונן משה - מווסת תנועה בנתיבי איילון

הארכת מעצרו של רונן משהצילום: מוטי מילרוד

חברת נתיבי איילון בחרה במשרד TOGETHER אסטרטגיה לצורך ייעוץ תקשורתי בפרויקט "נעים לירוק" - הניסוי של משרד התחבורה לבדיקת האמצעים לוויסות התנועה בכבישים על ידי מתן תמריצים שונים.

TOGETHER מוחזק על ידי משרד הפרסום אדלר־חומסקי ורונן משה, שנעצר באחרונה על ידי להב 433 כחלק מספיחי פרשת ישראל ביתנו. זאת, לאחר שנחשד במתן שוחד בתמורה לקבלת תקציבי פרסום ממשלתיים. משה משמש גם יועץ התקשורת של חברות נתיבי גז וקצא"א הממשלתיות.

לטענת נתיבי איילון, הבחירה במשרד TOGETHER לא בוצעה במכרז, אך כן בהליך תחרותי, שבו נמדדו המתחרים לפי איכות הצעתם. העסקת המשרד תיעשה לפי תעריפי החשב הכללי באוצר, בסכום כולל של עד 170 אלף שקל בשנה.

ישראל בכר - היועץ של כחלון ברכבת

הקמפיינר ועורך הסקרים המבוקש ישראל בכר, שליווה בעבר את בנימין נתניהו ואת אריה דרעי, ובמערכת הבחירות האחרונה ליווה גם את משה כחלון - מתברר כיועץ מבוקש גם בקרב החברות הממשלתיות.

ישראל בכרצילום: שאול גולן / ידיעות

השותפות של בכר עם יועץ התקשורת אלי קמיר, לשעבר ראש מטהו של שר התחבורה שאול מופז, קיבלה בשנתיים האחרונות ממעצ שכר טרחה של 506 אלף שקל (לפני מע"מ) בעבור ייעוץ אסטרטגי להנהלה, וכן ייעוץ תקשורתי עבור מחוז מרכז-דרום. בעבור המחוז הצפוני, כך מתברר, מחזיקה מעצ משרד יחסי ציבור נפרד (תקשורות של יעל שביט).

שכירת שירותיהם של בכר וקמיר נעשתה ללא מכרז לפי סעיף 34(2) לתקנות חובת מכרזים, הפוטר את החברה הממשלתית מעריכת מכרז עבור חוזים בשווי נמוך מ-600 אלף שקל.

במקביל, בכר עצמו מספק שירותים שונים עבור נ.ת.ע בפרויקט הרכבת הקלה בגוש דן. שירותים אלה הוגדרו על ידי החברה: "כתיבת מסרים ותכנים לחומרי הסברה. ייעוץ בנוגע לביצוע סקרים וקבוצות מיקוד וכן ניתוח התוצאות". לטענת נ.ת.ע, בכר ליווה את השקת קו האוטובוסים המקדים של הרכבת הקלה (קו מס' 1), ובוחן עבורה את תגובות הציבור להקמת קווי הרכבת הבאים.

ההתקשרות עם בכר בוצעה בפטור ממכרז, בטענה כי הוא "ספק יחיד בתחום". ואולם עם תום חוזהו, שכבר הוארך עד לסוף השנה, דיווחה נ.ת.ע כי תחליט אם לצאת למכרז.

ישראל יהושע - המעצר שפתח תיבת פנדורה

הלוביסט ישראל יהושעצילום: ניר קידר

ישראל יהושע, מהמקורבים לשר החוץ וליו"ר סיעת ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, נעצר בדצמבר בידי חוקרי יחידת להב 433 של המשטרה, בחשד לקשירת קשר לקבלת כספי ציבור במרמה ובתיווך לשוחד. זאת, בטענה כי שימש לכאורה צינור להעברת כספים בין לקוחותיו לבכירי מפלגת ישראל ביתנו.

כפי שנחשף ב-TheMarker, שלושה חודשים לפני המעצר הפסיקה מעצ את ההתקשרות עמו לאחר ארבע שנים שבהן קיבל כ–700 אלף שקל ללא מכרז. לפי הגדרת החברה, יהושע הועסק לצורך "טיפול בסטטוטוריקה וחסמים מול רשויות מקומיות". בכך הצטרפה נתיבי ישראל לחברות ממשלתיות כמו נתיבי גז (ששילמה ליהושע 288 אלף שקל בשלוש שנים), תשתיות נפט ((1.4 מיליון שקל ב-11 בשנה) וקצא"א (50 אלף שקל), שהעסיקו גם הן את יהושע, לרוב ללא מכרז, בטענה כי ניצלו את קשריו הטובים של יהושע בקרב ראשי רשויות מקומיות שמולן נדרשו לפעול. זאת, כשיהושע משמש מזה כעשור "לוביסט הבית" של החברה למשק וכלכלה, זרוע הפרויקטים של מרכז השלטון המקומי, בשכר טרחה שמוערך ב-20 אלף שקל לחודש.

במקביל ייצג יהושע גם את שותפות חיפושי הגז הטבעי דלק קידוחים, שבשליטת יצחק תשובה, מול הממשלה במשך כשלוש שנים. "יהושע הוא 'מאכער' שיודע תמיד להופיע במקומות הנכונים, שבהם מעורבבים ההון והעסקים עם השלטון, ולעתים מצליח למנף את כוחו הפוליטי כדי לגזור קופון", אמר בעבר מקור פוליטי בעניינו של יהושע, שצמח בסניף הליכוד בירושלים. לדברי מקורות בכנסת, "יהושע יודע למנף את הקשרים הפוליטיים שלו - ובכלל זה את השפעתו בליכוד - לצורך עשיית עסקים. לקוחות גדולים מבקשים לשכור אותו בגלל ההשפעה הרבה שיש לו על שרים וח"כים בליכוד ובישראל ביתנו, ובמיוחד כאלה שמעדיפים שהעבודה תתבצע בחשאיות, בלי צורך בחשיפה".

יוסי לוי - בית חם במעצ

יוסי לוי, יועץ התקשורת לשעבר של בנימין נתניהו, אביגדור ליברמן, משה ליאון וש"ס, מצא לעצמו בית חם במעצ, שבה הועסק בשנים האחרונות בפטור ממכרז. תחילה, בטענה כי ההתקשרות נמוכה מהרף המינימלי לעריכת מכרז (600 אלף שקל) ולאחר מכן בטענה למומחיות ייחודית.

יוסי לויצילום: אוליבייה פיטוסי

לוי עסק בייעוץ אסטרטגי להנהלת החברה ולמחלקת תכנון אסטרטגי. הוא ליווה את המנכ"ל המתפוטר שי ברס ואת סגנו, מיכה קופילובסקי, שמתמודד כיום במכרז לתפקיד המנכ"ל הבא.

תמורת שירותיו קיבל לוי בשנתיים האחרונות בלבד שכר של 403 אלף שקל (לפני מע"מ), על בסיס ריטיינר חודשי של 16.8 אלף שקל. ההתקשרות עמו הסתיימה במקביל לבדיקת האוצר. לוי מסר בתגובה: "ברקע ההתקשרות עומדים הכישורים, הידע והניסיון שלי בתקשורת ובפוליטיקה, ולאור אלה מדובר בסכומים סבירים ביותר".

לוביסטים בשירות חברות ממשלתיות

עליזה גורןצילום: אייל טואג

הבעלים של אחד ממשרדי הלובינג המובילים בישראל, עליזה גורן ותומר עמיר, לא פסחו על מתן שירותים גם לחברות ממשלתיות. בעבור ייעוץ אסטרטגי להנהלת מעצ, הם זכו לשכר טרחה סטנדרטי של 23 אלף שקל בחודש למשך שנתיים, שהניב להם כ–550 אלף שקל לפני מע"מ - בדיוק מתחת לתקרה המותרת לפטור ממכרז.

שכר דומה גבה משרד גורן־עמיר גם מרכבת ישראל. זאת, בעבור מה שהגדירה "שירותי ייעוץ לחשיבה ותכנון אסטרטגיים", ובכל הקשור לעבודה מול גופי ממשל, ועדות תכנון, רשויות מקומיות וועדות הכנסת. ברכבת הדגישו בפני האוצר כי המשרד לא ביצע עבורה פעילות מול הממשלה. לרכבת שמורה אופציה להארכת ההתקשרות בשנתיים נוספות, לאחר שזו תסתיים בסוף יולי.

תגובות