המורשע, הנחקרים - 
ואלה שחוגגים על כספינו - כללי - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המורשע, הנחקרים - 
ואלה שחוגגים על כספינו

האפשרות שכספי ציבור ינוהלו באופן לא תקין מוחשית - וצריך לעקוב אחריה בשבע עיניים

153תגובות

שבוע אחרי הלם הבחירות לכנסת ה–20, ולאחר שכצפוי המליצו 67 חברי כנסת מיועדים על בנימין נתניהו לתפקיד ראש הממשלה הבא של ישראל, הגיע הזמן להתרגל לרעיון: הממשלה ה–34 של ישראל עומדת להיות אחת המסוכנות בתולדות המדינה, ולאו דווקא בהיבט המדיני. כפי שהדברים נראים, זאת תהיה ממשלה מסוכנת המגובה בקואליציה מסוכנת, קודם כל בהיבט הכלכלי, מכיוון שהיא מורכבת מגנב בפועל, מחשודים בגניבה וממי שנוהגים בדרך קבע כגנבים בלילה. האפשרות שבממשלה ובקואליציה יעשו יד אחת כדי לנהל את כספי הציבור באופן לא תקין היא מוחשית, ולכן יהיה צריך לעקוב אחריהן בשבע עיניים.

1. גנב בפועל, זאת עובדה. כבוד הרב והשר לעתיד אריה דרעי הרי ריצה את עונשו בכלא, אחרי שהורשע בלקיחת שוחד מכספי ציבור. דרעי הורשע בכך שהיטה תקציבי מדינה לישיבות, בתמורה לקבלת שוחד אישי. הדגש כאן הוא על שוחד אישי, משמע כסף שדרעי לקח לכיסו הפרטי (ולא חלילה לכיס המפלגתי, אף שגם על כך אין מחילה).

דרעי אמנם ריצה את עונשו, וכבר חלפו יותר מ–20 שנה מאז האירועים שבגינם הורשע, ובכל זאת הציבור צריך להיות ער לכך שמי שכבר לקח שוחד - מבחינתנו, שוחד צריך להיחשב גניבה מהציבור - בדרך חזרה להיות אחראי על ניהול כספי ציבור בממשלה הקרובה.

אוליבייה פיטוסי

2. חשודים בגניבה, גם זאת עובדה. שר החוץ, אביגדור ליברמן, נחשד במשך שנים בכך שאילי הון זרים, שונים ומשונים, העבירו לכיסו, או שמא לכיסה של בתו ושל נהגו, מיליוני דולרים ללא דיווח. בתום חקירה מאומצת המשטרה המליצה להעמידו לדין, ורק היפוך עמדה של היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הביא לסגירת התיק נגדו.

משפטית, לכן, ליברמן חף מפשע, אבל ציבורית הוא ממשיך לעורר ספקות, לאחר שהסבר מספק לשאלה, כיצד זה שכל האנשים סביבו, בהם נהגו ובתו בשנות ה–20 המוקדמות לחייה, מוכשרים עד כדי כך שהצליחו להרוויח מיליוני דולרים בכוחות עצמם - בלי קשר לאב (או הבוס) המקושר והעוצמתי? הוא, הרי, מעולם לא נתן.

גם אם ניתן לליברמן ליהנות מחמת הספק האישי, למרות היעדר הסברים לכישורים יוצאי הדופן של בתו, הרי שרשת החשדות הציבוריים סביבו פשוט אינה נגמרת. את מקום החשדות האישיים נגדו החליפו בחודשים האחרונים חשדות נגד בכירי מפלגתו - ובראשם מי שהיתה סגנית שר הפנים, פאינה קירשנבאום - שעל פי חשדות המשטרה היטו את כספי תקציב המדינה לגופים מקורבים בתמורה לקבלת שוחד אישי.

ליברמן אמנם אינו חשוד כעת בדבר, אבל הוא בוודאי חשוד בכך שניהל מפלגה שמצטיירת יותר ויותר כמפלגה מושחתת, שבה טובתם האישית של חברי המפלגה גוברת על טובת המדינה.

המפלגה הזאת בדרך להיות חברה לגיטימית בממשלה ה–34, מה שבהחלט צריך לעורר דאגה מבחינת הנורמות של שמירת החוק והניהול התקין של כספי הציבור בידי הממשלה הבאה.

3. גנבים בלילה, עוד עובדה. כפי שחשפה בשנתיים האחרונות החשבת הכללית באוצר, מיכל עבאדי־בויאנג'ו. החשבת ביצעה ביקורת עומק בגוף הציבורי החשוב רשת החינוך של ש"ס, מעיין החינוך התורני, המקבלת מהמדינה מדי שנה תקציבים בסך של כחצי מיליארד שקל.

הביקורת חשפה כי הרשת הפעילה עשרות בתי ספר בלא רישיון, שילמה תשלומי שכר כפולים ופיקטיביים למורים, העניקה מענקי פרישה למי שהמשיכו לעבוד, העסיקה לפחות 1,600 קרובי משפחה, העבירה נתונים מטעים לאגף החשב הכללי, פעלה לטרפד את עבודת הביקורת של החשב הכללי, פעלה בניגוד לכללי תוכנית ההבראה שנחתמה עם הרשת בעבר, הפעילה לפחות 22 בתי ספר קטנים מאוד (באחד מהם איכלסה כיתה ממוצעת בפחות משמונה תלמידים), המשיכה להפעיל בתי ספר שהוצא להם צו סגירה, ועוד ועוד.

רשת מעיין החינוך התורני פועלת תחת פיקוח של המדינה, מאחר שקיים בה חשב של משרד האוצר, אבל ביקורת העומק גילתה כי החשב מנוטרל - הוא פועל לבד, כשהכפופים לו הם עובדי הרשת ולא עובדים שלו, והוא כלל לא ידע על הבעיות והחריגות הקשות שהתרחשו תחת אפו ברשת.

אמיל סלמן

הממצאים הקשים שנחשפו במעיין החינוך התורני, שניתן להניח כי רק כפסע היה בינם לבין חשד לעבירות פליליות, היו אמורים להביא לחתימת תוכנית הבראה חדשה לרשת - כשהפעם המדינה דרשה שינוי ניהולי, הכפפת הרשת לפיקוח מלא של משרד החינוך, וכן הכנסת לימודי ליבה. ואולם תוכנית ההבראה החדשה לא נחתמה, לאחר שש"ס דרשה לא להיות מופלית לרעה מול רשת החינוך של יהדות התורה.

במלים אחרות, רשת החינוך הספרדית קבלה על כך שלא ייתכן כי היא תיכנס לפיקוח הדוק של המדינה, בשעה שאחותה האשכנזית והגדולה יותר - רשת החינוך העצמאי של יהדות התורה, עם 130 אלף תלמידים ותקציב מדינה של 1.2 מיליארד שקל - נותרת בלא פגע. זהו טיעון בעייתי, מאחר שמעיין החינוך התורני נתפשה על ידי החשבת הכללית בניהול לא תקין של כספי מדינה - אבל יש בו גם מידה מסוימת של צדק, בטענה שהאשכנזים מעולם לא נבדקו לעומק.

בעקבות ממצאי הביקורת הקשים שהתגלו ברשת הספרדית, ביקשה החשבת הכללית לבצע ביקורת דומה גם ברשת האשכנזית, אבל נדחתה בבוז. חבר הכנסת משה גפני, שמיועד לשמש יו"ר ועדת הכספים, שלח את עבאדי־בויאנג'ו לחפש אותו בסיבוב. הוא פשוט הודיע ששום ביקורת עומק של משרד האוצר לא תתבצע ברשת החינוך העצמאי - כי די בחשב שיש למדינה בתוך הרשת - והמדינה מתבקשת להמשיך להעביר 1.2 מיליארד שקל מדי שנה בלי ביקורת עומק.

אם נדמה שגפני הגזים, ושהמדינה תקרא אותו מיד לסדר ותאיים בהפסקת העברת התקציבים, הרי שזאת תמימות. ביקורת העומק לא בוצעה, תקציבי המדינה ממשיכים להגיע כסדרם, ועם מעמד מחודש ומחוזק של החרדים כחברים בכירים בממשלה ה–34, אין גם כל סיכוי שהתקציבים יופסקו אי פעם. המעמד של גנבים בלילה - כלומר מי שמקבלים כספים מהציבור ועושים אתם מה שהם רוצים, איך שהם רוצים, מתי שהם רוצים, בלי ביקורת עומק - צפוי להמשיך ולשלוט ברמה.

למעשה, גם ביקורת העומק שנעשתה ברשת החינוך החרדית של הזרם הספרדי וחשפה מעשים לא תקינים, לא תסייע. אם רשת החינוך של הזרם האשכנזי ממשיכה להתנהל כגנבת בלילה, אבד הסיכוי להגיע להסכם פיקוח חדש על הרשת הספרדית, שתמשיך להתנהל בדרך לא תקינה. הגניבה בלילה מכשירה את המשך הניהול הלא תקין גם באור יום.

ככה זה, כשבממשלה ובקואליציה עתידים לשבת מי שרחוקה מהם השמירה על הקופה הציבורית, על שלטון החוק ועל הניהול התקין. כאמור, נצטרך להשגיח על הממשלה ה–34 בשבע עיניים.

מה דעתכם על הממשלה החדשה שמסתמנת? הגיבו ושתפו


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#