חיים ביאור

הנהלת חברת הביטוח מנורה מבטחים עצרה את הליך העלאות השכר לעובדים, בתגובה על כך שעובדים בחברה התארגנו בהסתדרות ופועלים להקמת ועד יציג בחברה - כך האשימה אתמול הסתדרות העובדים.

במכתב ששלח למנכ"ל מנורה מבטחים, מוטי רוזן, כתב עו"ד אורן שרם מהלשכה המשפטית של האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות כי ביום ראשון שעבר, כשהתארגנות העובדים נהפכה לגלויה, הנהלת החברה התחילה לפעול "באופן הפוגע בזכות ההתארגנות של העובדים". לטענת שרם, החברה ביטלה את שיחות המשוב עם העובדים ואת הליך ההערכה, שהם שלבים לקראת העלאות שכר.

בנוסף טוענת ההסתדרות כי מנהלים במנורה מבטחים פונים לעובדים ו"מיידעים" אותם שההתארגנות בהסתדרות אינה מועילה להם. כמו כן, נטען במכתב, הפיצה מנהלת מחלקת התפעול בחברה, מירי לקר, מייל הקורא להתנגד למהלך ההתארגנות ולהקמת ועד בחברה, ובמקביל הפיץ מנהל מחלקת פרט, יוסי סודרי, מייל הקורא לביטול החברות בהסתדרות.

עובדי מנורה מבטחיםצילום: מוטי מילרוד

שרם הודיע לרוזן כי החברה פועלת לכאורה בניגוד לפסק הדין של בית הדין הארצי לעבודה מתחילת 2013, שלפיו "ההחלטה אם להצטרף לארגון עובדים היא מעניינם של העובדים בינם לבין עצמם. המעסיק לא יתערב במהלכי ההתארגנות במקום העבודה במישרין או בעקיפין ולא יפנה לעובדים בתכתובת אישית בקשר למהלכי ההתארגנות". נציג ההסתדרות רמז שההסתדרות תפעל באמצעים שונים נגד הנהלת החברה אם זו לא תימנע מ"התערבות או פגיעה בזכותם של העובדים להתארגן".

אתמול התקיימה ליד משרדי מנורה מבטחים בתל אביב הפגנת עובדים המתנגדים להליך ההתארגנות בהסתדרות. המפגינים הניפו שלטים שעליהם נכתב "מסתדרים בלי ההסתדרות" ו"לא צריכים מתווכים".

חנה קופרמן, עובדת בחברה יותר מ–30 שנה, אמרה בהפגנה: "התנאים במנורה מבטחים טובים יותר מאשר ביתר חברות הביטוח, לכן לא צריך ועד. להסתדרות חסר כסף והם מעוניינים בדמי החבר שלנו. מה השיגו עובדי מגדל שהצטרפו להסתדרות? העלאה של 10% בפריסה לשלוש שנים. זה לא רציני".

לדברי אורית דהאן, מנהלת מחלקה, "הקמת ועד תוביל להסכם עבודה קיבוצי ותעודד את הבינוניות, כי עובדים גרועים יקבלו תוספות שכר זהות לתוספות שיינתנו לעובדים טובים".

בתגובה להפגנה, אמר שאול אידה, המלווה את עובדי מנורה מבטחים מטעם אגף ההתארגנות בהסתדרות: "ההפגנה של מתנגדי ההתארגנות נעשתה בעקבות לחץ שהפעילה ההנהלה על העובדים. ביום ראשון שעבר השגנו הסכם עם ההנהלה שלפיו פעילי ההתארגנות וחברי ההנהלה לא יפגעו אלה באלה, וחבל שההנהלה הפרה את הסיכום ובחרה בדרך של הפעלת לחץ מסיבי על עובדים כדי שיבטלו את טופסי ההצטרפות שלהם להסתדרות".

מקור בהנהלת מנורה מבטחים התייחס לעניין עצירת הליך העלאת השכר בחברה, ואמר כי "הגיוני שבחברה שעומד לקום בה ועד ייפסק הליך ההעלאה, מכיוון שהוועד אמור לדון עמנו על הסכם קיבוצי שיקבע מחדש את השכר ואת מועדי התוספות לשכר. אז מדוע להעלותו כבר כעת?"

דובר החברה הכחיש שחברי ההנהלה פועלים לסיכול התארגנות העובדים: "ההנהלה אינה מתערבת בהתארגנות", אמר. "לעובדים טוב לעבוד בחברה, אבל אם הם חושבים שעם ועד יהיה להם טוב יותר - לא נפריע להם בכך".

אבי ניסנקורן, יו"ר ההסתדרותצילום: מוטי מילרוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker