בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי - הדולר צונח, הבורסה ננעלה בירידות

הפספוס של HSBC: בנק ישראל לא הודיע על תוכנית להרחבה כמותית ולא הפחית את הריבית לרמה שלילית ■ "נמשכת עליית מחירי הדירות והיקף נטילת המשכנתאות גבוה", נכתב בהודעת הבנק

ערן אזרן

הוועדה המוניטארית של בנק ישראל, בראשות הנגידה ד"ר קרנית פלוג, החליטה אחר הצהריים (ב') להותיר את הריבית במשק ברמתה הנוכחית - 0.1%. הבנק לא הודיע על תוכנית להרחבה כמותית ולא הפחית את הריבית לרמה שלילית, בניגוד להערכה של בנק HSBC שהופצה בשבוע שעבר והגדילה את ציפיות המשקיעים.

על רקע הודעת בנק ישראל, הדולר צונח ב-0.8% ביחס לשער היציג שנקבע בשעה 15:30. בכך משלים המטבע האמריקאי צניחה יומית של 1.3%. במקביל, הירידות בבורסה החריפו : ת"א 25 ירד ב-0.9%, ומדד ת"א 100 נחלש ב-1.15%. בסיום המסחר, ננעלו מדדי המניות בירידות מתונות של 0.1% ו-0.4% בהתאמה. איגרות החוב השקליות של ממשלת ישראל ירדו עד 0.6%.

בשני ימי המסחר האחרונים עלו מדדי המניות והאג"ח בתל אביב בחדות והשקל נחלש על רקע ספקולציות כי בנק ישראל יודיע על הרחבה כמותית והפחתה נוספת בריבית לרמה שלילית. הספקולציות הן פרי תוצר סקירה שפירסם בנק HSBC, שבה הוערך כי הבנק יודיע על תוכנית הרחבה כמותית היום או ברבעון הבא. תוכנית הרחבה כמותית משמעותה הדפסה של שקלים ורכשית אג"ח ממשלתיות בשוק. הפעולה נועדה, בעיקר, להחליש את השקל מול המטבעות של שותפות הסחר המרכזיות של ישראל.

בנימוקים להחלטת הריבית, נכתב כי למרות שב-12 החודשים האחרונים נרשמה אינפלציה שלילית של 1%, הרי שלפי הערכת חטיבת המחקר, כמו גם על פי ממוצע תחזיות החזאים, ב-12 החודשים הבאים צפויה האינפלציה לחזור אל תוך תחום היעד (1%-3%), לסביבת גבולו התחתון.

בבנק ציינו כי במהלך החודש האחרון (עד לסוף שבוע המסחר הקודם), נחלש השקל מול הדולר ב-5%, בעוד שהוא התחזק ב-1% מול היורו. בבנק הדגישו כי מול שער החליפין הנומינלי האפקטיבי ("סל המטבעות"), פוחת השקל ב-1.9%, בעוד שמתחילת השנה נרשם דווקא ייסוף של 2.1%.

בבנק ציינו כי אינדיקטורים לפעילות הריאלית של המשק מצביעים על תמונה מעורבת ברבעון הראשון. "מסתמנת חולשה מסוימת ביצוא, המדד המשולב עלה בפברואר ב-0.2%, ונתונים ראשוניים של סקר החברות מצביעים על המשך צמיחה בקצב המתון שאפיין אותה בשנה שעברה. האינדיקטורים בשוק העבודה מצביעים  על המשך השיפור", נכתב.

הבנק התייחס בהודעתו גם לשוק הדיור, וכתב: "נמשכת עליית מחירי הדירות, היקף נטילת המשכנתאות ממשיך להיות גבוה, ובינואר נרשם גידול בחלקם של המשקיעים בסך העסקאות". עם זאת, בבנק ציינו כי אינדיקטורים שונים מצביעים על גידול בהיצע הדירות".

בתגובה להחלטת הריבית, אורי גרינפלד, הכלכלן והאסטרטג הראשי של פסגות, אמר כי "בנק ישראל הפגין את עצמאותו, למרות שהשווקים וחלק מהמשקיעים פיתחו לעצמם ציפיות לגבי הפחתת הריבית לטריטוריה שלילית והתחלה של תוכנית הרחבה כמותית. האפשרויות הנ"ל עדיין עומדות לרשות הבנק ובמידת הצורך אחת או יותר מהן יופעלו. מדיניות הבנק בעתיד הקרוב תיקבע על פי ההתפתחויות בשוק המט"ח. במידה שהשקל יחזור למגמת התחזקות אל מול סל המטבעות, ייתכן בהחלט שבנק ישראל יפחית את הריבית פעם נוספת ו/או יודיע על תכנית הרחבה כמותית".

"לא הבשילו התנאים לצעדים קיצוניים"

ציון בקר, סמנכ"ל החטיבה הפיננסית בבנק מרכנתיל: "נתוני הכלכלה בישראל לא מצדיקים הורדת ריבית: המשק בתעסוקה מלאה, תוואי הצמיחה בעליה, הצריכה הפרטית חזקה ותוצאות הבחירות כבר ברורות. הבעיה המרכזית היא 'המלחמה העולמית' על שערי מטבעות וריביות. כל הנגידים והמדינות בעולם מחפשים דרכים להחליש את המטבע המקומי שלהם כדי לעזור ולאושש את הצמיחה, הייצוא, הצריכה המקומית והאינפלציה.

נגידת בנק ישראל, קרנית פלוגצילום: מיכל פתאל

"הממשלה מבקשת להוריד מחירים במשק כדי להצטייר חברתית ומנגד בנק ישראל מנסה להאיץ את האינפלציה, כך שמתחיל להיווצר חוסר סנכרון בין הצדדים. הפעילות המרכזית שהמשק צריך היא תמיכה ממשלתית בהגדלת ההשקעות במשק, נמלים, כבישים, תשתיות, לרבות העלאת שכר המינימום. תמיכה כזו תדחוף את הצמיחה במשק באופן משמעותי הרבה יותר מאשר הורדה מלאכותית של 0.1% בריבית", הוסיף בקר.

איילת ניר, הכלכלנית הראשית של בית ההשקעות "יצירות", הדגישה שהחלטת בנק ישראל היתה לציפיות הכלכלנים, ולמרות שבימים האחרונים התעוררו בשוק ציפיות להפחתת ריבית ולנקיטה בצעד של הרחבה כמותית. לדבריה, "בחינת המשתנים המקרו כלכליים מצביעה כי לא הבשילו התנאים לנקיטה בצעדים קיצוניים אלו, שכן ציפיות האינפלציה עלו לאחר פרסום מדד חודש פברואר, המדדים הקרובים צפויים להיות חיוביים, שער השקל גבוה בהשוואה ללפני חודש ימים, ומשתני המקרו אינם מצביעים על הידרדרות בפעילות הכלכלית".

אילן ארצי, מנהל השקעות ראשי בבית ההשקעות הלמן-אלדובי, סבור שבנק ישראל ייאלץ להוריד את הריבית בשבועות הקרובים. "בנק ישראל נמצא בעמדת המתנה אבל אנו מעריכים כי בנק ישראל ייאלץ להוריד ריבית בשבועות הקרובים לנוכח מלחמת המטבעות וההרחבות הכמותיות המתרחשות בעולם. ההודעה הינה בניגוד לרוב הציפיות ששררו בשוק. בחודשים הקרובים נחזור לראות מדדים חיוביים עקב האצה מסוימת בפעילות במשק ברבעון האחרון, העלאת שכר מינימום, גידול בצריכה הפרטית וסיום תהליכי הורדת מחירים מבניים כמו מים וחשמל".

אלדד תמיר, מנכ"ל ובעלים תמיר פישמן, ציין כי בנק ישראל החליט להמתין ולראות נתונים נוספים במשק , ובעיקר צמיחה, תעסוקה ומדדים שצפויים להיות גבוהים יותר. "ההחלטה היום מרמזת על מגמה ברורה בה בנק ישראל מוכן ומזומן לנקוט בכל צעד שנדרש להחלשת המטבע אל מול סל המטבעות. אנו מאמינים כי המסר החשוב של בנק ישראל יישמר וכי בנק ישראל ימשיך להגן במידת הצורך באמצעות הריבית וההרחבה הכמותית על מניעת התחזקות השקל אל מול סל המטבעות ולא רק אל מול הדולר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker