הקרב על ועדת הכספים: נתניהו נוטה לתת את תפקיד היו"ר לגפני, כחלון לא מוותר

הצעה בליכוד וביהדות התורה: ראשות הוועדה לח"כ משה גפני, תוך התחייבות לקדם רפורמות שמתכנן משה כחלון

צבי זרחיה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ראשות ועדת הכספים תינתן לח"כ משה גפני (יהדות התורה), תוך התחייבות לקדם את הרפורמות שיציע שר האוצר המיועד, משה כחלון (כולנו), והשגת הסכם לשיתוף פעולה ביניהם — הצעה ברוח זו נדונה בליכוד וביהדות התורה, כדי לפתור את הפלונטר נוכח תביעתו של כחלון להעביר לנציג סיעתו את ראשות ועדת הכספים.

אתמול החל נשיא המדינה, ראובן ריבלין, בהתייעצויות עם הסיעות השונות, וביום רביעי הוא צפוי להטיל על ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את מלאכת הרכבת הממשלה הבאה. לנתניהו יהיו 42 יום להקמת הממשלה, שיחלפו ב–7 במאי.

נתניהו מקווה להשלים את מלאכת הרכבת הממשלה בתוך שבועיים־שלושה. הוא שוחח בימים האחרונים עם כל ראשי הסיעות המיועדים לממשלתו החדשה: נפתלי בנט (הבית היהודי), כחלון, אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו), אריה דרעי (ש"ס) ויעקב ליצמן ומשה גפני (יהדות התורה), וכבר הודיע שבכוונתו להתחיל בהרכבת הממשלה באופן מיידי.

בכירים בליכוד אמרו אתמול כי באופן מסורתי ראשות ועדת הכספים נמסרה בעבר ליהדות התורה, שלא דורשת משרות של שרים בממשלה. לדבריהם, גפני הוכיח ב–2009–2013, כשכיהן כיו"ר ועדת הכספים, שהוא יודע לעבוד עם הממשלה ועם שר האוצר דאז, יובל שטייניץ (הליכוד), ועל כן ניתן להערכתם ליצור מודל לשיתוף פעולה אפשרי בין גפני לבין כחלון.

משה גפניצילום: אוליבייה פיטוסי

עוד אמרו כי לא יעלה על הדעת למסור את ראשות ועדת הכספים לחבר כנסת מכולנו, כי במצב כזה לא יהיה פיקוח פרלמנטרי ראוי והדוק של הכנסת ושל ועדת הכספים על משרד האוצר. במקרה כזה, לפי הבכירים, קיים חשש כי הוועדה תיהפך לחותמת גומי של משרד האוצר. בליכוד אומרים כי ההכרעה צפויה בקרוב, במסגרת המשא ומתן הקואליציוני, אך קשה להם לראות מצב שבו גפני לא עומד בראשות הוועדה.

כחלון דורש את קבלת ראשות ועדת הכספים לנציג סיעתו, מחשש שאחרת לא יוכל להוביל רפורמות גדולות שאותן הוא מתכנן לבצע. בליכוד יציעו לכחלון שורה של משרות מיניסטריאליות אחרות, כדי להראות לו שהוא יכול לממש את הרפורמות והצעדים הכלכליים שבכוונתו לבצע.

גפני הבהיר לאנשי ראש הממשלה והליכוד שאינו מתכוון לוותר על ראשות ועדת הכספים. יהדות התורה תציב את קבלת ראשות ועדת הכספים כתנאי להצטרפותה לקואליציה. גפני אמר בסוף השבוע 
ל–TheMarker כי "אצלנו אין דרך אחרת. אנו לא לוקחים תפקידי שרים בממשלה. אם לא נקבל את ראשות ועדת הכספים, אז בעצם לא נותנים לנו כלום — ואין לנו השפעה בכל המקומות האלה".

ליצמן, שגם הוא שימש בעבר יו"ר ועדת הכספים, אמר אתמול כי הוא בטוח שגפני וכחלון יוכלו לעבוד ביחד. לדבריו, "גפני הוכיח הצטיינות כיו"ר ועדת הכספים". ליצמן, המיועד לתפקיד סגן שר הבריאות, הודיע שיתבע לכלול בקווי היסוד של הממשלה סעיף המנהיג ביטוח סיעודי ממלכתי, לפיו מס הבריאות יועלה ב–0.5% על כלל האוכלוסייה, כדי לממן את הביטוח הסיעודי. עלותו של הסעיף מוערכת בכמיליארד שקל בשנה, שתכוסה מהעלאת תקבולי מס הבריאות.

ליצמן גם ידרוש להעניק טיפול שיניים חינם עד גיל 18. העלות לכך נאמדת בכ–200 מיליון שקל בשנה. בקדנציה הקודמת, ביוזמתו של ליצמן, הונהג טיפול שיניים חינם עד גיל 12. לדבריו, האוצר הסכים בקדנציה היוצאת להקצות כ–80 מיליון שקל כדי להעלות את גיל הפטור מ–12 ל–14, אבל הדבר לא בוצע בשל התנגדותה של שרת הבריאות לשעבר, יעל גרמן (יש עתיד). ליצמן הוסיף כי ניתן לממן את העלאת הפטור לטיפולי שיניים לילדים באמצעות הכספים שיחסכו כתוצאה מאי חקיקת חוק מע"מ 0%.

תבוטל ההגבלה על מספר השרים

הממשלה החדשה תוכל לבטל את ההגבלה על מספר השרים — 18 (לא כולל ראש הממשלה) — ואת מספר סגני השרים — 4 — החל מהקדנציה החדשה ברוב של 61 ח"כים במליאת הכנסת.

היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד אייל ינון, הסביר ל–TheMarker כי באמצעות תמיכה של 61 ח"כים, יכולה הכנסת לבטל את ההגבלה על מספר השרים. לדבריו, אם תהיה קואליציה שמספר חברי הכנסת שלה גבוה מ–70, בפועל ההגבלה על מספר השרים ל–18 לא תחול עליה. הקואליציה החדשה צפויה לכלול 67 ח"כים. עם זאת, ישראל ביתנו, כולנו וש"ס — המונות יחדיו 23 ח"כים — מתנגדות להגדלת מספר השרים והסגנים.

במשא ומתן הקואליציוני תידון דרישת הסיעות ישראל ביתנו וש"ס על הנהגת מע"מ 0% על מוצרי יסוד מפוקחים בעלות המוערכת בכ–2 מיליארד שקל. נתניהו הכריז על כך במערכת הבחירות.

בתחום החינוך הודיעה ישראל ביתנו כי תתבע לכלול כמה סעיפים בקווי היסוד של הממשלה, בהם מימון גני ילדים מגיל חצי שנה עד גיל 6 לזוגות ששני בני הזוג שירתו בצבא או בשירות לאומי־אזרחי ושכושר השתכרותם הוא 125% — כלומר אחד מבני הזוג עובד במשרה מלאה והשני לפחות ברבע משרה. כמו כן, דורשת ישראל ביתנו להפעיל צהרונים לילדים בני 3–10 בכלל היישובים ובהשתתפות כספית דיפרנציאלית — צהרונים לגילים 3–6 ויום לימודים ארוך לילדים בגילים 6–10.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker