הקרב על המיליארדים של ועדת הכספים: משה כחלון נגד משה גפני

כחלון מאיים: "אף אחד מאיתנו לא נולד בממשלה. אף אחד מאיתנו לא חייב להיות שם" ■ גפני עונה: "אם לא נקבל את ראשות ועדת הכספים אז בעצם לא נותנים לנו כלום"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

נשיא המדינה ראובן ריבלין יפתח רק מחר (א') בהתייעצויות עם הסיעות, שבסופן צפוי ראש הממשלה בנימין נתניהו לקבל ממנו מנדט להרכבת הממשלה. אבל לנתניהו יש כבר כאב ראש לא קטן, שכן הקרב על ראשות ועדת הכספים כבר בעיצומו: יו"ר מפלגת "כולנו", משה כחלון, דורש לתת את ראשות ועדת הכספים לנציג מפלגתו. יהדות התורה, מנגד, תובעת את ראשות ועדת הכספים לח"כ משה גפני. החרדים הודיעו כי לא יצטרפו לממשלה אם לא יקבלו את ראשות הוועדה.

משרת ראשות ועדת הכספים היא החשובה בכנסת. זאת, מאחר שהיו"ר "יושב על השיבר", וברצותו יכול לאשר, בין היתר, את פניות האוצר, העברות תקציביות, חוקי התקציב וההסדרים. כך, למשל, נאלץ משרד האוצר בקדנציה האחרונה לא פעם להבטיח "דמי מעבר" - ולהקצות כספים לפי בקשתו של היו"ר ניסן סלומינסקי (הבית היהודי).

משה כחלון ובנימין נתניהוצילום: רויטרס

כחלון, שמיועד לשמש כשר האוצר הוא פוליטיקאי משופשף ומודע לכך שיתקשה להעביר את הרפורמות הגדולות שהוא מתכנן בדיור וביוקר המחיה אם לא תהיה לו שליטה בצמתים המרכזיים בממשלה ובכנסת.

בממשלה הוא דורש את משרדי האוצר, השיכון (השמות המוזכרים לתפקיד - יואב גלנט ואבי גבאי) ורשות מקרקעי ישראל (שם עלה שמו של גל הרשקוביץ לשעבר הממונה על התקציבים אוצר שהכין עם כחלון את הרפורמות ). בכנסת דורש כחלון את ראשות ועדת הכספים (למשרה מוזכר שמו של אלי אלאלוף יו"ר הועדה לצמצום העוני אם לא ימונה כשר. בכנסת העלו גם את שמו של רו"ח אלי כהן - המשנה למנכ"ל הכשרת הישוב, שייכנס לכנסת מטעם "כולנו".).  

כחלון מבין שכדי להוריד את מחירי הדיור הוא צריך גם את ראשות ועדת הפנים (שדנה בחוקי התכנון והבנייה) או לפחות להציב בה ח"כ שיסייע לו לקדם את מדיניותו וכן השפעה מהותית בועדת הכנסת שמנהלת בעצם את המשכן .

כחלון אמר בעבר: "אם יש משהו טוב תמשיך איתו, ואם הוא רע תתקן". את זה הוא יאמר לנתניהו. כחלון רוצה להימנע מהמצב שבו עמד שר האוצר הקודם יאיר לפיד שנדרש לשלם "דמי מעבר" בדמות העברת כספים לשטחים בתמורה לאישור יוזמותיו.

משה גפניצילום: אוליבייה פיטוסי

למשל ה"דיל": כספים לרשויות מקומיות בשטחים כפי שדרש היו"ר היוצא ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) בתמורה לקידומו של "חוק מע"מ אפס".

כחלון רואה את הממשלה המתגבשת ואת התיאבון של השותפים הפוטנציאלים לתקציבים לחרדים ולמתנחלים. אתמול (יום ו') הוא כתב בעמוד הפייסבוק שלו " כולנו היא מפלגה של דרך. תוצאות הבחירות ברורות, אבל הדרך שלנו היתה ותישאר המהות. בכוונתנו להביא למו"מ הקואליציוני בדיוק את מה שהבטחנו לציבור. לא באנו לדבר או לתפוס כסא.באנו לעשות שינוי, באנו לפתור בעיות, באנו לתקן את החברה הישראלית. אף אחד מאיתנו לא נולד בממשלה. אף אחד מאיתנו לא חייב להיות שם". הרמז לנתניהו ברור.

אלי אלאלוף

כחלון המכיר את נתניהו מתכוון לדרוש ממנו סמכויות לביצוע הרפורמות במשק כולל התחייבות של ראש הממשלה ללוח זמנים.

רה"מ נתניהו (שכבר לפני הבחירות הבטיח לכחלון לשמש כשר האוצר) נמצא בין הפטיש לבין הסדן, בין שני ה"משה": בין משה גפני שמאוד מעוניין בתפקיד, לבין משה כחלון. גורמים בליכוד אומרים שנתניהו יתקשה שלא לתת את ראשות ועדת הכספים לגפני. מצד שני, גורמים אחרים מעריכים שאם כחלון יתעקש - נתניהו ייאלץ להיענות.

נתניהו רוצה את החרדים בקואליציה  ועל כן יהיה מוכן  לתת את משרת סגן שר הבריאות (למעשה שר הבריאות בפועל) ליעקב ליצמן, ועוד משרת סגן שר במשרד אחר ככל הנראה החינוך למאיר פרוש. ראשות ועדת הכספים נשמרה לגפני עד ש"הגיע" כחלון. ש"ס דורשת את תיקי הפנים לדרעי, ולמנות את יצחק כהן כשר במשרד האוצר או כשר במשרד כלכלי משמעותי כמו תחבורה ושיכון.

ליצמן וגפני מתואמים עם יו"ר ש"ס אריה דרעי והם ינהלו מו"מ בעניינים העקרוניים בחזית משותפת מול נתניהו. (דרעי גם מקיים שיחות ותיאום עם יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן וליברמן משוחח עם כחלון).

גפני שעמד בראש הועדה בשנים 2009-2013,  ניהל עם נתניהו מערכת יחסים קרובה בממשלה האחרונה (2011-2013) גם כשהיו באופוזיציה. נתניהו טיפח את היחסים עימו ועם החרדים בבחינת "שלח לחמך".

גפני אמר ל-TheMarker:  "אצלנו אין דרך אחרת. אנו לא לוקחים תפקיד שרים בממשלה. אם לא נקבל את ראשות ועדת הכספים אז בעצם לא נותנים לנו כלום. אם אנחנו לא לוקחים את ראשות ועדת הכספים אז אין לנו השפעה בכל המקומות הללו כי אנחנו לא יושבים בממשלה. שר יכול להשפיע בממשלה". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום