היועמ"ש מכשיר את הכספים הקואליציוניים - תחת הגבלות

ההנחיה החדשה נועדה לוודא כי הכספים הקואליציוניים והדילים הפוליטיים עוברים בצורה מסודרת ושקופה ככל האפשר

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

היועץ המשפטי לממשלה מסדיר את הכספים הקואליציוניים: ההנחיה החדשה, שנכתבה בידי המשנה ליועץ אבי ליכט לאחר שסוכמה עם אגף התקציבים באוצר, מסדירה את דרך המימוש של הסכמים קואליציוניים וכל דיל פוליטי תקציבי, כדי למנוע פרצות כמו אלה שנחשפו בפרשת ישראל ביתנו.

הנחיית היועץ המשפטי מתירה את קיומם של כספים קואליציוניים, מכיוון שהם חלק בלתי נמנע מהדמוקרטיה הפרלמנטרית הישראלית. מדובר על שלושה סוגים של כספים כאלה: הסכם קואליציוני שנחתם בין מפלגות ערב הקמת ממשלה, כספים קואליציוניים שמחולקים מדי שנה כחלק מתקציב המדינה, ודילים פוליטיים שנרקמים במהלך השנה בין אגף התקציבים לחברי כנסת - ובדרך כלל מסוכמים עם יו"רים של ועדות בכנסת, בנוסח של "אתה תאשר לי, ואני אעביר לך כסף למקום אחר".

ההנחיה החדשה נועדה לוודא כי הכספים הקואליציוניים והדילים הפוליטיים עוברים בצורה מסודרת ושקופה ככל האפשר. לשם כך נקבע כי אסור לפקידים להיות מעורבים בהסכם פוליטי - המגבלה הזאת מופנית בעיקר אל אגף התקציבים, שפקידיו נמצאים באופן תמידי על התפר שבין הממשלה לשרים ולח"כים. עוד נקבע כי ההנחיה להעביר כסף פוליטי תינתן אך ורק על ידי גורם פוליטי מוסמך — השר הקשור לאותו משרד, ולא חברי כנסת אחרים מאותה מפלגה. מגבלה כללית נוספת היא שכאשר נכרת הסכם פוליטי, הוא יעשה שלא בנוכחות הגוף שאמור ליהנות ממנו.

עו"ד אבי ליכט

בנוסף, עד כה סומנו הכספים הקואליציוניים בסעיפים ספציפיים בחוק התקציב, ובכך נהפכו למעין דגל שהמפלגות יכלו לנופף בו וגם לעסוק בו — המפלגות לא רק סיכמו על העברת הכסף, אלא גם התערבו בהעברה בפועל. כדי למנוע זאת נקבע כי מעתה ההסכם הקואליציוני יוקצה מיד לסעיף התקציבי המתאים של המשרד הרלוונטי ויטופל רק בידי גורם המקצוע של המשרד. למשל, 500 מיליון שקל לטיפול בנכים יועברו לתקציב הנכים של משרד הרווחה, ומאותו רגע הכסף יהיה חלק מהתקציב הכללי של נכים במשרד ולא יהיה צבוע — ולמפלגה שדאגה שהכסף יועבר לא יהיה יותר קשר אליו.

באופן מיוחד מובע חשש מהסכמים קואליציוניים שמעבירים כסף לגורם מסוים. באופן כללי נאסר על קיום הסכמים כאלה, מחשש שזה ייצור טובת הנאה. במקרה שבו קיים רק גוף יחיד — נניח מפלגה שמבקשת להעביר תקציב ליד ושם — הדבר יותר, אבל רק באישור מיוחד ובפיקוח הדוק של היועץ המשפטי והחשב של המשרד הממשלתי הרלוונטי.

בנוגע לדילים פוליטים שנכרתים בכנסת אגב אישור התקציב או במהלך השנה השוטפת, הפתרון יהיה שקיפות — ההסכם במלואו יובא לאישור ועדת הכנסת הרלוונטית ובמליאת הכנסת. כמו כן, תימסר הודעה לגורמי הפיקוח במשרדים - היועצים המשפטים והחשבים —  כי מדובר בתקציב שעבר במסגרת דיל פוליטי, כדי שיוכלו לעקוב אחר תקינותו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker