צבי זרחיה

לפי המסתמן כבר בשלב הזה, כאשר ההרכב הסופי של הקואליציה עדיין לא ידוע, שר האוצר בממשלה הבאה יהיה יו"ר מפלגת כולנו, משה כחלון.

יומיים לפני הבחירות, הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו בראיונות לתקשורת כי ייתן לכחלון את תיק האוצר, בלא כל קשר למספר המנדטים שיקבל. עם זאת, ההודעה נועדה בעיקר למשוך לליכוד חלק ממצביעי כחלון. שלשום בערב, זמן קצר לאחר סגירת הקלפיות, התקשר נתניהו לכחלון, וזה הודיע לו שהוא מבקש להמתין עד לקבלת התוצאות הסופיות.

מספר המנדטים המדויק שקיבלה כל מפלגה צפוי להתפרסם רק היום, עם סיום ספירת הקולות במעטפות הכפולות. נכון לאתמול, לליכוד יש 30 מנדטים, לעומת 10 לכחלון. כעת כחלון מהווה לשון מאזניים להקמת הממשלה, במיוחד לנוכח שיתוף הפעולה שלו עם יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, שהשיג שישה מנדטים.

בכנסת מעריכים שכחלון וליברמן ילחצו על נתניהו בדרך להקמת הקואליציה, בדומה לפעולתם של ה"אחים" יאיר לפיד (יש עתיד) ונפתלי בנט (הבית היהודי) ערב הקמתה של הממשלה היוצאת. ההערכה היא שכחלון יהיה שר האוצר בממשלה שיקים נתניהו עם החרדים וסיעות הימין. האפשרות להקמת ממשלת אחדות ירדה ככל הנראה מהפרק, לאור הודעתו אתמול של יו"ר המחנה הציוני, יצחק הרצוג, כי לא יצטרף לקואליציה.

קובי מימוןצילום: מוטי קמחי

סירב לרוץ עם לפיד

בנאום הניצחון שלו ביום שלישי בלילה אמר כחלון כי "המציאות החברתית־כלכלית בישראל דורשת שינוי יסודי ועמוק. צריכים לבצע את השינוי הזה על ידי מנהיגות יסודית וצנועה שלא רק מדברת. מדינת ישראל נמצאת במשבר חברתי עמוק שמייצר הזדמנות אדירה לכולנו לצאת ממנו. המסע לא תם — למעשה, הוא רק מתחיל הערב. עם ישראל מצפה מאתנו להפסיק לדבר — הוא ממתין לעבודה, לתוצאות.

"החל מרגע זה כולנו מתחילה לעבוד בשביל מעמד הביניים, הציבור הישראלי, השכבות החלשות והזוגות הצעירים. אמרו לי 'אל תהיה מפלגה לעניים' — אבל אנחנו התקווה שלהם. העניים האלה יקבלו את הטיפול הכי טוב שהם קיבלו מאז קום המדינה".

בסוף ינואר 2015 דווח על מגעים שנערכו מטעם נתניהו עם כולנו, שבהם הוצע לכחלון תיק האוצר ושיריון לשבעה מקומות ברשימה משותפת לשתי המפלגות. כחלון סירב והודיע שיתמודד בראש רשימה עצמאית. גם לפיד הציע לכחלון לרוץ יחד — ונדחה.

אבי גבאיצילום: תומר אפלבאום

כחלון הודיע לפני הבחירות שיתבע את תיק האוצר יחד עם קבלת האחריות על רשות מקרקעי ישראל, והוא עשוי לתבוע עוד תיקים כלכליים — למשל שיכון, כלכלה או רווחה.

קשרים בעיריית ירושלים

במערכת הפוליטית מעריכים שאם אכן ימונה לשר האוצר, יביא עמו כחלון מנכ"ל חדש למשרד, במקום המנכ"לית הנוכחית יעל אנדורן. אבי גבאי, מנכ"ל בזק לשעבר שסייע לכחלון בהקמת המפלגה, לא מעוניין בתפקיד. מי שמוזכר כמועמד אפשרי הוא שי באב"ד, לשעבר מנכ"ל הרשות השנייה, המקורב מאוד לכחלון. באב"ד התפטר מתפקידו לפני ארבעה חודשים ושובץ במקום ה–11 ברשימת כולנו, אך לא נכנס לכנסת. קודם למינוי ברשות השנייה שימש מנכ"ל צים ישראל ואחראי על רוסיה ואגן הים התיכון. באב"ד סירב אתמול להגיב בנושא.

אחד האנשים הקרובים לכחלון הוא אחיו קובי כחלון, סגן ראש העיר ירושלים ויו"ר הוועדה לתכנון ובנייה בעיר. בשלושת החודשים האחרונים יצא קובי כחלון לחופשה מתפקידיו בעיריית ירושלים, לצורך ניהול מטה הבחירות של כולנו. קובי כחלון מקורב לניר ברקת, ראש העיר ירושלים. מקורב נוסף הוא ראש המטה של כחלון, נדב שמש, שהיה משנה למנכ"ל בבילון.

במעגל הקרוב של כחלון נמצאים יועץ התקשורת שלו, נדב שיינברגר, ששימש דוברו בעת שכיהן כשר התקשורת, ודובר המפלגה, עמרי הרוש, שהיה דובר מכללת נתניה — שבה הקים כחלון את המרכז לרפורמות לאחר פרישתו מהכנסת ב–2013.

שי באב"דצילום: אייל טואג

אחד מחבריו הטובים של כחלון הוא רמי לוי, בעלי רשת רמי לוי־שיווק השקמה. לוי הוא חבר במועצת עיריית ירושלים, בסיעתם של ברקת וקובי כחלון. ללוי הוצע להצטרף לרשימת כולנו, אך הוא סירב. חבר ותיק נוסף של כחלון הוא קובי מימון, בעל השליטה בחברת אקוויטל. ההיכרות בין השניים ארוכת שנים, והתחילה עוד לפני כניסתו של כחלון לפוליטיקה.

מקורבים נוספים לכחלון הם ליאור חורב, שניהל את הקמפיין שלו; וצחי גבריאלי, ממייסדי כולנו וכותב המצע שלה, שעבד בעבר כיועץ לראשי הממשלה אהוד אולמרט ואריאל שרון. אחיו הוא חיים גבריאלי, ששימש מנכ"ל אי.די.בי והיה יד ימינו של נוחי דנקנר. עוד מקורב הוא אור סוסן, בנו של ראש המועצה האיזורית חבל מודיעין, שמעון סוסן, ממייסדי כולנו.

"לא מקורב לתשובה"

בחוג בית שבו השתתף לפני הבחירות, דחה כחלון את הטענות על קרבתו לאיש העסקים יצחק תשובה, שתרם למכללה האקדמית נתניה. "אני לא מקבל שקל או אגורה מאף טייקון או בעל הון", אמר. "הציעו לי להיות יו"ר חברה ב–2.5–3 מיליון שקל בשנה, הציעו לי להיות דירקטור בבנקים. לא הסכמתי לעבוד אצל אף אחד".

בשנתיים האחרונות, לצורך גיבוש התוכנית הכלכלית שלו, נעזר כחלון בין היתר בגל הרשקוביץ, הממונה על התקציבים לשעבר באוצר, בדורון ארבלי, מנהל רשות המסים לשעבר, ובבארי טאף, בכיר לשעבר בבנק ישראל.

כחלון, בן 55, הוא נשוי ואב לשלושה, ומתגורר בדירה שכורה בחיפה. הוא בעל תואר ראשון במדע המדינה ובלימודים כלליים מאוניברסיטת חיפה, וכן סיים לימודי משפטים במכללה האקדמית נתניה. הוא כיהן בכנסת ב–2003–2013 מטעם הליכוד. ב–2009–2013 היה שר התקשורת בממשלת נתניהו, ובינואר 2011 מונה גם לשר הרווחה. באוקטובר 2012 הודיע כחלון כי הוא נוטל פסק זמן מהחיים הפוליטיים, ובאפריל 2014 הודיע על שובו לפוליטיקה.

הכתבה המלאה מחר במוסף סוף השבוע MarkerWeek

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker