ראשי המגזרים, האם אתם מתכננים לדאוג גם לאינטרס הציבורי? - כללי - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ראשי המגזרים, האם אתם מתכננים לדאוג גם לאינטרס הציבורי?

משבר הדיור, עתיד משק הגז, העסקת עובדי הקבלן או קידום התחבורה הציבורית - נציגי המגזרים השונים במשק עונים על שתי שאלות: 
מהו המהלך הראשון והחשוב ביותר שיקדמו בעבור המגזר שלהם בממשלה הבאה

"לצמצם את תופעת עובדי הקבלן"

אבי ניסנקורן, יו"ר 
ההסתדרות

המהלך הראשון שתקדמו: "נפעל קודם כל לשיפור תנאיהם של מאות אלפי עובדי הקבלן בישראל. אמנם שכרם ותנאי העסקתם של העובדים בענפי השמירה והניקיון שופרו בעקבות מאבקים שניהלנו, אבל תופעת העבודה הקבלנית בשכר נמוך עדיין רחבה מאוד ויש לצמצמה משמעותית. התופעה פוגעת בתנאי העבודה הכלליים של עובדים בישראל, לרבות העובדים הקבועים".

אייל טואג

מגזר נוסף שדורש טיפול: "היינו רוצים לסייע גם לסטודנטים בישראל שסובלים משלל בעיות, לא רק בתחום שכר הלימוד הגבוה, אלא גם בכל הנוגע לעתידם לאחר תום הלימודים", אומר סגן יו"ר ההסתדרות, פיני קבלו. "סטודנטים רבים שמתכוונים ללמוד מקצועות כמו הוראה או עבודה סוציאלית חוששים להיות מועסקים בבוא העת כעובדי קבלן".

"שיפור כושר התחרות של התעשייה"

שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים

המהלך הראשון שתקדמו: "על המדינה לאמץ מדיניות מקיפה לחיזוק התעשייה ולשיפור כושר התחרות שלה, החל בחינוך מקצועי וטכנולוגי, עבור בהשקעות למחקר ופיתוח וכלה בקרנות מימון וחיזוק תעשיות קטנות ובינוניות. באיחוד האירופי גובשה ב–2012 מדיניות ששמה לה ליעד להגדיל את חלקה של התעשייה בתוצר מ–16% ל–20% עד 2020. בעקבות המשבר הכלכלי של 2009, מתחזקת ההכרה בכך שהכלכלות שעברו טוב יותר את המשבר הן בדיוק אלה שהתעשייה בהן יציבה יותר".

מגזר נוסף שדורש טיפול: "הרפורמה הנדרשת ביותר היא צמצום הרגולציה הממשלתית. הממשלה היוצאת אישרה את הרפורמה וכעת נותר רק להוציא אותה לפועל. אנו מציעים להתחיל בהסרת חסמים בולמי צמיחה שאין עליהם מחלוקת, ובראשם רגולציות כפולות או סותרות וחיבור מפעלים לגז, שצפוי להגביר צמיחה".

"ביטחון תעסוקתי לעובדים"

מאיר תורג'מן, יו"ר ועד העובדים בנמל חיפה

המהלך הראשון שתקדמו: "חשוב לנו לדאוג לביטחון התעסוקתי של עובדי הנמל ולהשיג פתרון שימנע פגיעה בו. זאת לצד חתימה על הסכם שכר חדש, לאחר שהקודם פקע ב–1 בינואר".

מגזר נוסף שדורש טיפול: "שוק הדיור. מחירי הדירות בלתי אפשריים, ולזוגות שאינם מבוססים אין כל אפשרות לרכוש דירה ללא נטילת חוב עצום".

"להבריא את שוק ההון"

אילן פלטו, מנכ״ל איגוד החברות הציבוריות

המהלך הראשון שתקדמו: "נקדם תוכנית כוללת להבראת שוק ההון הישראלי. בעקבות מתקפת הרגולציה על החברות הציבוריות והמגזר העסקי כולו, מאות חברות נמחקו מהמסחר בתל אביב ומחזורי המסחר ירדו ב–50%. חברות חדשות לא רוצות להירשם למסחר, והבורסה גוועת".

תל אביב בורסה
בלומברג

מגזר נוסף שדורש טיפול: "שר האוצר וראש הממשלה חייבים לפעול להפחתת הרגולציה ולעידוד הצמיחה. שורה של מגזרים, ובהם הקמעונות, הביטוח, הבנקים ותעשיית הגז משלמים מחיר כבד על חוסר הוודאות ואי־היציבות הרגולטורית. ממשלת ישראל חייבת להגיע להכרעות מהירות ולהפסיק את מחול השדים הרגולטורי שפוגע בתעסוקה ובצמיחה".

"ודאות בשוק הגז ופיתוח לווייתן"

אורי אלדובי, יו״ר איגוד 
תעשיות הנפט והגז

המהלך הראשון שתקדמו: "חשוב להשיג יציבות רגולטורית בתעשיית הגז. נכון להיום, בשל חוסר היציבות, שחקנים בינלאומיים לא מעוניינים להגיע לישראל, ובלעדיהם לא ניתן לפתח את תעשיית הגז והנפט המקומית.

אלבטרוס

"משימה נוספת תהיה הסרת החסמים בפני פיתוח מאגר לווייתן כדי שהגז יגיע לחופי ישראל במהירות האפשרית. רק כך נוכל לדאוג לחיבור המפעלים לגז ולירידה נוספת במחירי החשמל והמים, שיובילו להפחתת יוקר המחיה בישראל".

מגזר נוסף שדורש טיפול: "מגזר הגז יכול לייצר הכנסות של מאות מיליארדי שקלים לקופת המדינה שיופנו לטיפול בבעיות החברתיות הבוערות של ישראל - בתחומי החינוך, הרווחה והבריאות. בנוסף, ישראל יכולה למנף את תגליות הגז לחיזוק יחסיה המדיניים עם שכנותיה".

"טיפול דחוף במוסר התשלומים"

אהוד רצאבי, נשיא לשכת ארגוני העצמאים

המהלך הראשון שתקדמו: "הנושא הראשון שיש לטפל בו הוא השלמת החקיקה בנושא מוסר התשלומים (שוטף פלוס 30). מטרת החוק היא לחייב רשויות מקומיות וחברות ממשלתיות לשלם לספקים בתוך לא יותר מ–30 יום. כיום התשלומים מתבצעים בשוטף פלוס 90 יום, ואף יותר. נפעל גם כדי שהמפלגות יקיימו את הבטחתן לאשר דמי אבטלה לעצמאים".

מגזר נוסף שדורש טיפול: "הרפורמה החשובה ביותר במשק היא המשך המאבק בריכוזיות, תוך הרחבת ההשתתפות של עסקים קטנים ובינוניים בפעילות הממשלתית".

"להפסיק את העלאת הארנונה למגזר העסקי"

אוריאל לין, נשיא איגוד 
לשכות המסחר

המהלך הראשון שתקדמו: "יש להשלים במהירות חקיקה שתחסל אחת ולתמיד את ההעלאה המתמדת של הארנונה למשקי הבית ולמגזר העסקי. במקום העלאה אוטומטית שנתית, המורכבת חציה ממדד יוקר המחיה וחציה ממדד השכר במגזר הציבורי, יש לקבע את הצמדת ההעלאה למדד יוקר המחיה בלבד. כמו כן החוק יקבע כי אישורים חריגים, הניתנים מעבר להעלאה האוטומטית השנתית, שנהפכו לנורמה, יאושרו רק על סמך קריטריונים מוגדרים מראש, בשקיפות מלאה ובאישור ועדת הכספים של הכנסת".

מגזר נוסף שדורש טיפול: "הרפורמה הנדרשת ביותר היא פתיחת המשק לתחרות בכל ענפי המשק, כולל המגזר החקלאי. זה כולל ביטול מוחלט של מכסים על יבוא מוצרי מזון, חומרי גלם וגידולים חקלאיים, ומעבר לסובסידיה ישירה לחקלאי. בנוסף, יש לאמץ תקינה בינלאומית ושיטות פיקוח כנהוג באירופה.

"כמו כן, יש לפעול לשוויון במתן הטבות המס כך שיינתנו באופן שווה ליצוא מוצרי תעשייה וליצוא שירותים".

"סיוע מיידי לחקלאים"

אבשלום וילן, מזכ״ל 
התאחדות החקלאים

מטעים בקיבוץ מרום גולן
גיל אליהו

המהלך הראשון שתקדמו: "הנושא הדחוף ביותר הוא משבר היצוא החקלאי וקריסת החקלאות בערבה עקב כך. משבר הרובל וירידת שער היורו מחייבים מהלכי סיוע מיידיים לחקלאים, כולל מענקים והלוואות לשינוי הגידולים ולהסבתם לגידולים רווחים יותר, כך שהחקלאים יצליחו להיחלץ מהמשבר".

מגזר נוסף שדורש טיפול: "הרפורמה הנדרשת ביותר היא פתיחת משק המים, שהוכרז ב–2005 כמשק סגור. באותה הזדמנות הוחלט כי עלות ההשקעות בהתפלה תגולגל על הצרכנים, ומאז מחירי המים עולים. ביטול ההחלטה על משק סגור תאפשר למדינה להשקיע בתשתיות מים כמו שהיא משקיעה בדרכים וברכבות, צעד שיאפשר להוזיל את מחיר המים לצרכנים הפרטיים, לחקלאות ולתעשייה, ויתרום להפחתת יוקר המחיה".

"לשווק את ישראל כיעד תיירותי"

אלי גונן, נשיא התאחדות המלונות

המהלך הראשון שתקדמו: "כדי להחזיר את תנועת התיירות הנכנסת לישראל, הממשלה הבאה חייבת להגדיל באופן משמעותי את תקציב השיווק שלה בעולם ולהוביל שינוי מבני ומהותי בתחום — צעד שאנו מייחלים לו כבר יותר משני עשורים — וזאת באמצעות הקמת רשות שיווק למדינת ישראל, המשותפת לממשלה ולמגזר הפרטי, בדומה לנהוג בכל מדינות תבל".

מגזר נוסף שדורש טיפול: "הממשלה צריכה לטפל בשני נושאים במקביל: במשבר הדיור ובמשבר במערכת הבריאות".

"לפתור את משבר החיסכון לפנסיה"

משה פרל, מנכ"ל איגוד 
הבנקים

המהלך הראשון שתקדמו: "נציע תוכנית שתסייע בפתרון משבר הפנסיה באמצעות הפעלת מערך ייעוץ אובייקטיבי למוצרי חיסכון לטווח ארוך במערכת הבנקאות. נפילת ההכנסות בגיל הפרישה, העלייה בתוחלת החיים והאתגר שמציבה הריבית הנמוכה להשקעות הפנסיוניות הם גורמים המחייבים כל חוסך לעשות כבר עתה הכל כדי שהכסף שצבר יושקע בתבונה ובהתאם לצרכיו. זהו הסיכוי היחיד שלו להגיע לגיל פרישה עם חיסכון סביר.

רפי קוץ

"כיום, אין מערך ייעוץ שפועל מכוח חוק למען האינטרס של החוסך. חרף המלצות ועדת בכר, ולמרות תוכניות משרד האוצר והצהרות הכנסת, מערך הייעוץ האובייקטיבי לציבור השכירים במשק איננו מתקדם בשל סיבות ביורוקרטיות ורגולטוריות. נציע תוכנית סדורה לפריצת דרך".

מגזר נוסף שדורש טיפול: "יש לטפל במשבר האמון ההולך ומתעצם בין הממשלה למגזר העסקי, ובין מגזרים השונים בחברה הישראלית. התעלמות ממשבר האמון תוביל להצטמקות העוגה הציבורת, וכתוצאה מכך יתלהט המאבק החברתי על חלוקתה. זהו מתכון בטוח למתח בין מגזרי החברה ולחוסר יציבות פוליטי מתמשך".

"שינוי מבנה לשכת עורכי הדין"

דורון ברזילי, ראש לשכת עורכי הדין

עורכי דין
דן קינן

המהלך הראשון שתקדמו: "נקדם רפורמה לשינוי מבנה לשכת עורכי הדין, שתכלול הפחתה משמעותית בדמי החבר, שינוי מבנה ההתמחות וההסמכה, ביטול מנגנוני היתר וחיזוק המשילות, מה שיביא לחזית אחידה בלשכה לטובת ציבור עורכי הדין".

מגזר נוסף שדורש טיפול: "בראש ובראשונה יש לפתור את בעיית הדיור ולאפשר לציבור בכלל ולזוגות צעירים בפרט לרכוש דירה במחיר סביר. עם זאת, יש לוודא כי הטיפול ביוקר הדיור לא יגרום לפיצוץ הבועה הנדל"נית, דבר שעלול לאיים על כלכלת מדינת ישראל ולהביא לקריסתה".

"להסדיר את ענף המוניות"

יהודה בר־אור, יו"ר ארגון המוניות

המהלך הראשון שתקדמו: "נפעל להסדרת ענף המוניות כדי שיהיה ברור מי רשאי להפעיל מוניות וכדי למנוע מצב שבו טייקונים לוקחים נוסעים בכסף. כל ממשלה שתקום תצטרך לעשות את זה, אחרת נסגור את המדינה".

מגזר נוסף שדורש טיפול: "חייבים להילחם בעוני, ולהשלים הכנסה לשכר מינימום. גם לנכים ולקשישים".

"גילוי נאות על מכוניות משומשות"

רונן לוי, יו"ר איגוד המוסכים

המהלך הראשון שתקדמו: "נעביר שינויים בחוק רישוי הרכב ונקדם פיקוח על כלי רכב שנפגעו בתאונה וחזרו לכביש, כמו גם גילוי נאות על מכוניות משומשות. נכריז מלחמה במוסכים פרטיים".

מגזר נוסף שדורש טיפול: "לפני הכל יש לפתור את משבר הדיור ולהגדיל את התמיכה בעסקים קטנים".

"להשלים את חקיקת חוק רישוי הרכב"

יקי אנוך, יו"ר איגוד יבואני הרכב

המהלך הראשון שתקדמו: "נסיים לטפל בחוק רישוי הרכב. חייבים להעביר את החוק ולהעניק ודאות לענף".

מגזר נוסף שדורש טיפול: "הממשלה הבאה חייבת להתמודד עם העוני. זו הבעיה החמורה ביותר שעל סדר היום".

"תחרות מלאה בשוק החשמל"

איתי אייגס, מנכ"ל פורום יצרני החשמל הפרטיים

המהלך הראשון שתקדמו: "נפעל לביסוס תחרות מלאה בשוק החשמל, תוך הפרדה מוחלטת בין הולכת החשמל לבין ייצורו, והבטחה שכל תחנות הכוח העתידיות יוקמו בידי יזמים פרטיים ולא בידי המונופול הממשלתי של חברת החשמל. התחרות טובה למשק וטובה לציבור".

מגזר נוסף שדורש טיפול: "הממשלה צריכה להבטיח ודאות רגולטורית במשק החשמל, ובמקביל לקדם את פתרון המחלוקות במשק הגז. על הממשלה להפריד בין רפורמה במשק החשמל לבין הצורך להבריא את חברת החשמל ולהגיע להסכמות עם עובדיה. אין להתנות את פתיחת התחרות בהסכמות עם ועד עובדים. על הממשלה לדאוג שמשאביה הכספיים של חברת החשמל יופנו לפיתוח ולשדרוג רשת ההולכה באופן שיאפשר הקמת תחנות כוח נוספות".

"להכשיר נהגים לרכב כבד"

גבי בן הרוש, יו"ר מועצת המובילים

המהלך הראשון שתקדמו: "חשוב מאוד להכשיר נהגים לרכב כבד. כל שנה 2,000 נהגים פורשים לפנסיה, ורק 850 מצטרפים. ללא הכשרה לא יהיה מי שיפעיל את הנמלים העתידיים, והשירות ייפגע".

מגזר נוסף שדורש טיפול: "השכלה אקדמית לכולם. כיום רק בעלי יכולת כלכלית מצליחים ללמוד תואר אקדמי, ועל המדינה להשקיע במשאב האנושי ולדאוג להשכלה אקדמית לכל".

"בטיחות בדרכים בראש סדר העדיפויות"

שמואל אבואב, מנכ"ל אור ירוק לבטיחות בדרכים

המהלך הראשון שתקדמו: "שר התחבורה הבא חייב להעמיד בראש סדר העדיפויות שלו הצלה של חיי אדם בכבישי ישראל".

מגזר נוסף שדורש טיפול: "המשימה המרכזית של הממשלה היא לטפל בנושאים החברתיים: צמצום הפערים, סיוע ותמיכה לאוכלוסיות החלשות ופתרון בעיות הדיור המעיקה".

"קידום תשתיות לתחבורה ציבורית"

איתי חיים, מנכ"ל ארגון נוסעי התחבורה הציבורית

המהלך הראשון שתקדמו: "כדי לקדם תחבורה ציבורית בכנסת הבאה, חשוב לנו לקדם את הפלטפורמה, קרי לחדש את השדולה לתחבורה בת־קיימא ולהקים ועדת משנה לתחבורה ציבורית בוועדת הכלכלה. אנחנו מקווים שחברי הכנסת יבינו את החשיבות של קידום תשתיות לתחבורה ציבורית על חשבון תשתיות לרכב פרטי. התשתיות הקיימות אינן עומדות בעומסי התנועה שגורמים כלי הרכב הפרטיים".

מגזר נוסף שדורש טיפול: "על ראש הממשלה להוביל מדיניות כלכלית ארוכת טווח במקום מדיניות הישרדותית. כל משרד צריך להציב לעצמו חזון, מטרות ויעדים שיהיו גלויים לציבור הרחב ושהשרים ייבחנו לפיהם".

 תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#