אנטי-ביבי זה עדיין לא ראש ממשלה

לראש הממשלה הבא לא יהיה כובע לשלוף ממנו שפנים, והציפייה כי יביא עולם חדש - דינה לאכזב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

קמפיין הבחירות לכנסת ה-20 היה באופן מובהק קמפיין אנטי: אנטי-ביבי יותר מאשר בעד כל מועמד אחר.

אחרי תשע שנים כראש הממשלה, שמתוכן שש שנים רצופות מאז 2009, קשה להכחיש כי בנימין נתניהו מצטייר כעייף ושחוק, ונראה שהוא מיצה את היכולת שלו להצעיד את ישראל קדימה. רק שהאכזבה מנתניהו, וההצבעה נגדו, הן חרב פיפיות: אי-אפשר לבחור בלא-ביבי לתפקיד ראש הממשלה. ישראל עדיין צריכה לבחור ראש ממשלה כלשהו, והשאלה מי מבין החלופות טוב יותר מנתניהו - או לא טוב פחות ממנו - עדיין פתוחה.

כך, מנהיג רשימת המחנה הציוני, יצחק הרצוג, נשאל השבוע לגבי עמדתו בנוגע למשא ומתן עם הפלסטינים. הרצוג, זהיר מאוד, ענה שהוא בעד משא ומתן כזה, אבל בתנאי שיש פרטנר בצד הפלסטיני. יש מקום לאכזבה מהתשובה המתחמקת של הרצוג, כי הרי על ניסוח שבו כל משא ומתן לשלום מותנה בקיומו של פרטנר מן הצד השני יכול גם נתניהו לחתום - אבל יש גם מקום לפיכחון לגביה. זה לא סתם שבמשך 48 שנים ישראל פוסחת על כל הסעיפים בשאלת מעמד השטחים הכבושים: פתרון הסכסוך הוא אכן מסובך ומורכב מאוד.

צילום: איור: ערן וולקובסקי

בבוקר יום הבחירות לכנסת ה-20 לא ברור מי יהיה ראש הממשלה הבא של ישראל, אבל ברורים שני דברים. האחד - מי שייבחר ייאלץ לעמוד בראש קואליציה חלשה ומפוררת, שחברות בה יותר מדי מפלגות קטנות ובינוניות, ויהיו בה יותר מדי דעות שונות.

מהבחינה הזאת, אחת המסקנות שעולות מהבחירות לכנסת ה-20 היא הצורך הדחוף לבצע שינוי בשיטת הבחירות - העלאה נוספת של אחוז החסימה, מניעת היכולת להפיל את הממשלה אלא ברוב גדול במיוחד וכדומה - כדי לחזק את המשילות. צריך לחזור ולשנן כי אויבתה הגדולה ביותר של הדמוקרטיה היא האנרכיה, וכי אם שתי הדמוקרטיות הגדולות והחזקות בעולם, בריטניה וארה"ב, מסתפקות במבנה דו-מפלגתי, הרי שגם ישראל הקטנה יכולה לעשות אי אילו ויתורים בייצוגיות של הדמוקרטיה שלה בתמורה לחיזוק המשילות השלטונית.

אין פתרונות 
של זבנג וגמרנו

הדבר הברור הנוסף הוא שיהיה מי שיהיה ראש הממשלה הבא, לא יהיה לו כובע לשלוף ממנו שפנים. המורכבות של הסכסוך הישראלי-פלסטיני נהירה לכל, אבל המציאות היא שחלק גדול מבעיות העומק של ישראל הן בעיות כאלה - מורכבות מאוד, מסובכות מאוד וקשות מאוד לפתרון. לאף בעיה שישראל מתמודדת עמה אין פתרון של זבנג וגמרנו, החל בסכסוך, המשך בעוני ובפערים, עבור בהדרה והאפליה של החרדים והערבים, וכלה בפריון הנמוך ובחוסר היעילות המשווע של המשק הישראלי.

יצחק הרצוגצילום: מוטי מילרוד

לכן, רגע אחרי שהמנצח הערב יסיים ללגום את השמפניה, צריך למהר ולחזור אל קרקע המציאות. העבודה שניצבת בפני ראש הממשלה הבא של ישראל היא עבודה סיזיפית, קשה, ארוכה ומייגעת. זאת עבודה שדורשת נחישות, תעוזה וראייה היסטורית, אבל לא פחות מכך היא דורשת אורך רוח, מתינות ונכונות להתעמק בפרטים. הציפייה כי ראש ממשלה חדש יביא בדש חליפתו עולם חדש היא ציפייה שעתידה להיכזב, גם אם מדובר במהפך שלטוני. כגודל הציפייה תהיה גודל האכזבה, אם הציבור לא ישכיל להבין שלא ניתן לשנות את בעיות היסוד של ישראל בן יום.

קחו לדוגמה את משבר הדיור, שהוא ללא ספק משבר כלכלי-חברתי עמוק ואחד הגורמים המשמעותיים ביותר כיום לגדילת הפערים בישראל. מאז 2008 המשבר הזה עומד לפתחה של המדינה, ומאז 2011 הוא גם עומד במרכז תשומת הלב הממשלתית, בעקבות המחאה החברתית - ועד היום המשבר לא קרוב לסיומו. שבע שנים של טיפול ממשלתי, שמתוכן ארבע שנים של טיפול אינטנסיבי ברמות הבכירות ביותר, וקצה של פתרון אין. ההסבר לכך הוא שמשבר הדיור הוא רק סימפטום לבעיה העמוקה של חוסר היעילות הממשלתי, הביורוקרטיה הממשלתית המנוונת, חוסר התיאום בין הממשלה המרכזית לשלטון המקומי, ובעיקר - יחסי העבודה המאובנים של ממשלת ישראל.

סביר להניח שהיעדר הניהול הממשלתי עומד בבסיס מרבית הבעיות הקשות של ישראל: חוסר היכולת להחליט, גם בתום 48 שנה, מהי המדיניות שלנו לגבי השטחים הכבושים (מספחים? נפרדים לשתי מדינות? ממשיכים באוטונומיה פלסטינית לעד?); חוסר היכולת להניע את החרדים לעבוד או למנוע אפליית ערבים בשוק העבודה; חוסר ההצלחה המשווע של מערכת החינוך, שמדורגת במקום 40 בביצועיה בעולם; וגם חוסר היכולת של הממשלה לפתוח את החסמים שמונעים את הגברת התחרותיות בשוק הפרטי בישראל. הכל מתחיל ונגמר בניהול ממשלתי מיושן, ובמערכת יחסי עבודה שלא השתנתה מאז 1950. למי ששכח, אנחנו כבר ב-2015.

ישראל שואפת להיות מדינה מודרנית, אבל היא ממשיכה לשאת על גבה כנסת מפוצלת וממשלה ארכאית, שאינה ערוכה לעת המודרנית. לכן, כדי לבצע מהפך שלטוני של ממש, לא מספיק להחליף את המפלגה העומדת בראש הממשלה - צריך לשנות את מבנה הכנסת וצריך להחליף את המבנה של הממשלה.

בנימין נתניהוצילום: עמוס בן גרשום / לע"

צריך לבצע רפורמה ניהולית מקיפה בממשלה, ובעיקר חייבים להגיע לאמנה חברתית חדשה עם ההסתדרות לגבי מערכת יחסי העבודה במגזר הציבורי. אמנה כזאת תכלול שיתוף של העובדים לא רק בצד של השכר והתנאים, אלא גם בצד של הפריון והתפוקות - כי עובדים אדישים, שלא אכפת להם מכך שהם מעכבים החלטות ומטרטרים יזמים במשך שנים עד לקבלת היתר הבנייה המיוחל, הם עובדים שגורמים במו ידם למשבר הדיור.

האם למועמדים האחרים יש חזון?

כל זה לא חדש, כמובן. בדיוק כמו משבר הדיור, גם משבר חוסר היעילות הממשלתית מונח על שולחן הממשלה לפחות מאז 1989 (דו"ח ועדת קוברסקי עסק בכך). רק ש-26 שנה שחלפו, מבלי שממשלת ישראל תעבור רפורמה ומבלי שיחסי העבודה במשק ישתנו אפילו במילימטר, מלמדים שוב שהבעיה בישראל אינה בזיהוי הבעיות, אלא בקבלת ההחלטה לגבי הפתרון שלהן.

נתניהו היה מודע לכשל הניהולי של הממשלה, ואפילו מינה ועדה נוספת להגשת דו"ח לקידום הרפורמה בעבודת הממשלה. זהו דו"ח חשוב, שאולי יצליח קצת יותר מדו"ח קוברסקי בהתנעת שינויים בממשלה, אבל זהו עדיין דו"ח מוגבל מכדי לבצע את שינוי העומק הנדרש - שלא נוגע כמעט בכלל בסוגיית יחסי העבודה.

נתניהו ברח מהתמודדות עם יחסי העבודה המאובנים בממשלה, ואולי זאת הסיבה העיקרית לכך שבתום שש שנים הוא נתפש כמאכזב כל כך. אי-אפשר להצליח כראש הממשלה כשאתה עומד בראש ממשלה בלתי־אפקטיבית וגרועה כל כך. השאלה הגדולה היא אם למועמדים האחרים לראשות הממשלה יש את החזון, המעוף והתעוזה להצליח היכן שנתניהו נכשל - להיכנס למסע הארוך, הסיזיפי והקריטי של שינוי פני הממשלה.

על פי התשובה לשתי השאלות הללו - שינוי שיטת הבחירות והיכולת לבצע שינויים בממשלה וביחסי העבודה בישראל - צריך לשלשל את הפתק לקלפי היום.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker