מאיפה הכסף? כולם מבטיחים לדאוג לחלשים - אף אחד לא מספר על המסים שיעלו

נתניהו תומך במע"מ דיפרנציאלי, הרצוג מתנגד להעלאת מסים ומבקש להרחיב את מעגל משלמי המסים, משה כחלון מציע מס ירושה בשיעור של 25% ■ מה מציעות המפלגות בתחום המסים - והאם זה בכלל ריאלי?

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אפרת נוימן

התחום החברתי־כלכלי עומד במוקד הקמפיין של מרבית המפלגות במערכת הבחירות הנוכחית, אך באופן לא מפתיע כמעט כולן נמנעות מהצהרה על העלאת מסים, שנתפשת כצעד לא פופולרי - ומעדיפות לדבר על שינוי בתמהיל המס ועל מלחמה בהון השחור. אך האם יהיה ניתן להימנע מהעלאת מסים?

"לממשלה הנבחרת לא יהיה מנוס, וב–2016 יצטרכו קברניטי המדינה להעלות מסים", אומרת עו"ד ענת שביט, ראש מחלקת מסים בפירמת פישר בכר חן וול אוריון ושות'.

שביט מציינת את האיזון העדין בין גביית מסים, שהיא הדרך לממן את הוצאות הממשלה, לבין מס עודף, שעשוי להקשות על פעילות כלכלית וצמיחה. "כל המפלגות מתעסקות בזה בדרך זו או אחרת. בליכוד ימשיכו כנראה באותה גישה - ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נקט מדיניות של הפחתת מסים כדי להאיץ את הצמיחה, ובמקביל קיצץ בהוצאות הממשלה ובתחומים חברתיים כמו בריאות וחינוך. במחנה הציוני מתנגדים להעלאת מסים ומציעים להרחיב את מעגל משלמי המסים באמצעות מלחמה בהון השחור.

"בכולנו מדברים על מע"מ דיפרנציאלי (מע"מ בשיעור משתנה על מוצרים שונים) ועל מס ירושה. יש עתיד ממשיכה לדבוק בתוכנית מע"מ 0% ובשינוי סדרי העדיפויות, ש"ס מבקשת להכביד את הנטל על המעמד הבינוני־גבוה ובמרצ מציעים טיפול יסודי ומציגים את התוכנית המסודרת ומובנית ביותר בכל הנוגע למדיניות המס".

הליכוד: מע"מ דיפרנציאלי

היינו שמחים להרחיב על המצע הכלכלי של מפלגת השלטון הנוכחית, אך הליכוד נמנע באופן עקבי מפרסום מצע כלכלי. נתניהו התעלם עד כה מהנושא (רק בימים האחרונים, כשהבין את גודל הטעות, התייחס ליוקר המחיה) ואנשיו לא השיבו לפניות בעניין.

"לזכות נתניהו יש לומר כי עוד כשהיה שר אוצר פעל להורדת נטל המס, ובייחוד מס החברות, אם כי נראה שאין לו כוונה להמשיך להוריד את מס החברות. אבל לצד זה חייבים לזכור שלא רק המע"מ נמצא מאז 2006 במגמת עלייה, גם ההוצאה הציבורית ירדה, והמדינה מוצאת את עצמה אחראית פחות ופחות על דברים שבעבר נחשבו כאחריותה הבסיסית. מערכות הבריאות והחינוך עומדות בפני קריסה", אומרת שביט.

בנימין נתניהוצילום: עמוס בן גרשום / לע"

מהצהרות שנתן נתניהו עולה כי הוא תומך במע"מ 0% על מוצרי מזון בסיסיים בפיקוח. "זו הטבה שתגיע למיליוני אנשים", אמר בדצמבר. "זה הצורך הבסיסי ביותר של אנשים - לחם, חלב, ביצים. התוכנית הזאת תאפשר לחסוך מאות עד אלפי שקלים בשנה. זו הפחתה מיידית של 18% במחירי המזון המפוקחים. כל ההנחה הזאת תגיע לאזרחים, וככל שהמשפחה חלשה יותר, החיסכון משמעותי יותר. זהו צדק חברתי".

שביט מסתייגת. "השיטה הזאת לא הוכיחה את עצמה במדינות אחרות, וכנראה שלא תצליח גם בישראל. חשוב לזכור כי הקלת המס למעוטי יכולת תלויה במה שהם קונים או לא קונים, וחלה באופן שווה על כלל האוכלוסייה, משום שגם העשירונים העליונים צורכים מזון, ולעתים אף בכמות גדולה יותר.

"כמו כן, שיטת מיסוי זו עלולה לשמש כר נרחב לתכנוני מס. ככל שירבו שיעורי המע"מ כך יגדלו תכנוני המע"מ, לצד ניסיונות לסווג מוצרים כאלה ואחרים תחת קטגוריות מועדפות. בעייתיות נוספת בהחלת מע"מ דיפרנציאלי היא הפעלת לחץ אדיר מצד תאגידים ובעלי אינטרסים, שיפעלו ללא לאות להורדת המע"מ על מוצריהם ושירותיהם - תרופות, חינוך, מים וכדומה. כוחן של קבוצות לחץ כאלה בישראל רב מכוחן במדינות אחרות, מה שיהיה קרוב לוודאי הרסני להכנסות המדינה".

המחנה הציוני: להגדיל את מספר המדווחים

התוכנית של המחנה הציוני, בראשות יצחק (בוז'י) הרצוג וציפי לבני, נכתבה בשיתוף עם צוות בראשות פרופ' מנואל טרכטנברג, שעמד גם בראש הוועדה לשינוי חברתי־כלכלי בעקבות המחאה החברתית של 2011. טרכטנברג הוא מועמדה של המפלגה לתפקיד שר האוצר. התוכנית כוללת הבטחות יקרות, ובהן חלוקת קרקעות בחינם, הרחבת משאבי מערכת הבריאות והחינוך וצמצום ממדי העוני, בייחוד בקרב קשישים. "כלכלה היא לא רק מספרים, היא גם בני אדם", הצהירה לבני, "נחזיר את הכסף לאזרחים".

יצחק הרצוגצילום: עופר וקנין

עם זאת, במחנה הציוני מתנגדים להעלאת מסים. "המחנה הציוני מציע להרחיב את בסיס המס באמצעות מלחמה בהון שחור, שתוביל להרחבת חובת הדיווח", אומרת שביט. "עיקר השינוי שמציע המחנה הציוני הוא לבטל את תוכנית מע"מ 0% על דירות לזוגות צעירים, וכך להגדיל את הכנסות המדינה ב–2 מיליארד שקל בשנה.

"לפי הערכות, טרכנטברג יהיה מעוניין להקטין את משקל מסי הצריכה בתמהיל המס, אלא שצעד כזה מחייב הגדלה של רכיב המס על ההכנסות - כלומר, באופן זה או אחר, את המיסוי על נדל"ן, את מס החברות או את המס שמשלמים בעלי הון (כגון מס על רווחי הון). אחד הנושאים שעליהם חלוקים גם בתוך המחנה הציוני הוא מע"מ דיפרנציאלי על מוצרי מזון בסיסיים. בעוד הרצוג תומך בצעד, טרכטנברג מתנגד לו", אומרת שביט.

ואולם, חרף ההצהרות על המלחמה בהון השחור, לא בטוח עד כמה התוצאות המיוחלות ריאליות. "נדרש אומץ פוליטי וטיפול אקטיבי ביותר כדי לגבות מסים בהיקף מהותי מאותן אוכלוסיות שרגילות לא לשלם מס", אומרת שביט.

כולנו: מס ירושה 
בשיעור של 25%

משה כחלון הקים את מפלגת כולנו על בסיס הצלחתו במלחמה נגד חברות הסלולר, שבעקבותיה ירדו מחירי התקשורת הסלולרית. כולנו, שמבטיחה להנהיג סדר יום חברתי־כלכלי ולהיאבק ביוקר המחיה, כותבת במצעה: "נפעל ליישום פתרונות בנושאים חברתיים־כלכליים, שבראש ובראשונה יצמצמו את הפערים החברתיים הקיימים, יעודדו את התחרות ויורידו את יוקר המחיה הבלתי נסבל. אנחנו בעד המגזר העסקי, בעד יזמות, חדשנות וחופש כלכלי, אבל נגד מונופולים, קרטלים וקבוצות ריכוז, שחוסמים את התחרות ומעלים מחירים". במצעם מכריזים אנשי כולנו כי יטפלו, בין השאר, בבעיות בשוקי הדיור והמזון ובחוליים של ענף הפנסיה.

משה כחלון צילום: מוטי מילרוד

ומאין יבוא הכסף? כמו מרבית עמיתיו הפוליטיקאים, גם כחלון מבטיח כי לא יעלה מסים. "הוא מדבר על 'מקורות מימון אחרים', הכוללים העמקת הגבייה, מס עיזבון של 25% על ירושה בסך של יותר מ–10 מיליון שקל, ומס של 3% ממחיר הקנייה על דירות ריקות. מדובר בהבטחות שיעלו למשק מיליארדי שקלים, ולא ברור כיצד יקוימו ללא העלאת מסים", אומרת שביט.

המומחים חלוקים בדעתם אם מס הירושה יביא לתוצאה המיוחלת. "ישראל היא מהמדינות הבודדות ב–OECD שלא מטילות אותו. מבחינה חברתית הוא אכן צודק, אך הטענה נגדו היא שהעשירים ימצאו דרכים לעקוף אותו", אומרת שביט. היא מוסיפה כי את מס הירושה יש להטיל בנוסף למס על מתנות (כפי שקיים למשל בארה"ב), אחרת יהיה קל לעקוף אותו. המשמעות היא שקודם כל יצטרכו להרחיב את חובת הדיווח, אחרת לא ניתן יהיה לתפוס את המתנות, וזהו צעד לא טריוויאלי.

כחלון גם הצהיר לא פעם כי "עשירים צריכים לשלם יותר", ולכן הוא תומך במע"מ דיפרנציאלי. אך כאמור, לא בטח שצעד כזה אכן ישיג את המטרה. "מחקרים מוכיחים כי הפחתה של מסים עקיפים, ובהם מע"מ, לא מגיעה תמיד אל הצרכן, והורדתם לא באמת מפחיתה את יוקר המחיה. הביקוש למוצרי צריכה בסיסיים הוא קשיח, ואין זה מן הנמנע שמחירי המוצרים לא יירדו כלל", אומרת שביט.

יש עתיד: ממשיכים להאמין במע"מ 0%

המצע של יש עתיד, בראשות יאיר לפיד, ממשיך לדחוף את יוזמת מע"מ 0%, מתחייב למאבק בשכר הבכירים שלא מומש בממשלת נתניהו, ומבטיח יום חינוך ארוך. גם יש עתיד אינה מתכוונת להעלות מסים. מה כן? שינוי סדרי עדיפויות וניתוב השקעה תקציבית אל מעמד הביניים והשכבות החלשות, ומדיניות מעודדת צמיחה המשקיעה בתעשייה, מעודדת עסקים קטנים ובינוניים, מקדמת את החדשנות במשק, נלחמת בהון השחור ודואגת להחזיר את כספי הציבור לציבור.

יאיר לפידצילום: עופר וקנין

"ספק אם די בשינוי סדרי העדיפויות ובמלחמה בהון השחור כדי לממן את כל ההצעות של יש עתיד בתחומי הבריאות, חינוך, כלכלה ורווחה", אומרת שביט.

גם תוכנית מע"מ אפס ממשיכה לעורר מחלוקות. "הציפייה שמחירי הדירות יירדו בקרוב אינה מציאותית. תוכנית מע"מ 0%, אם בכלל תהיה אפקטיבית, תסייע בעיקר ברכישת דירות בפריפריה. אך למרות כל הביקורות, בטווח הבינוני ובטווח הארוך הצעד הזה, לצד אמצעים שונים אחרים להקטנת הביקושים בשוק ולהגדלת ההיצע, עשוי להוביל להורדת מחירי הדיור".

מרצ: תוכנית כוללת למיגור העוני

"אנחנו מציעים רפורמה מסיבית שניתנת ליישום בתוך זמן קצר ושתוביל למיגור העוני ולחיסכון של כ–1,500 שקל למשפחה בחודש", נכתב במצע מרצ, בראשות זהבה גלאון. בין מקורות המימון מציעה המפלגה להנהיג מס חברות דיפרנציאלי, להוסיף מדרגות מס הכנסה להכנסות גבוהות במיוחד, להעלות את המס על רווחי הון, להנהיג מס ירושה, להעלות את מס הבריאות באופן פרוגרסיבי, להעלות את התקרה על פטור ממס בריאות ולמסות דירות ריקות וקרקעות לבנייה.

"מרצ היא אולי המפלגה היחידה שאומרת בפה מלא מי ישלם את מחיר הצעותיה הנדיבות. המפלגה מציעה תוכנית מקיפה בתחום המיסוי שכוללת הרבה העלאות מסים. היא מציעה לקבוע מדרגת מס נוספת, בגובה 55%, למשתכרים יותר מ–60 אלף שקל בחודש (720 אלף שקל בשנה) ולדרג את שיעורי המס על ההון - כך שהכנסה הונית של עובד הצובר זכויות בקופת גמל תמוסה בשיעור נמוך, ואילו הכנסה הונית של מי שיצרו רווחי הון תמוסה בשיעור גבוה. עוד מציעה המפלגה פטור ממע"מ על מוצרי מזון, תרופות ושירותים רפואיים, והטלת מע"מ של 5% על ספרים, עיתונים, אירועי תרבות וספורט ועל מכירה והתקנה של מוצרים המביאים לחיסכון אנרגטי".

יו"ר מרצ זהבה גלאוןצילום: מוטי מילרוד

אפשר וכדאי להעריך את מרצ על כך שהיא לא מתביישת להצהיר על פגיעה בכיס, גם בזה של בוחריה, אבל לא בטוח שכל ההצעות ריאליות. "אם יתממשו אפילו חלק מהבטחות שלה, הכלכלה הישראלית תשותק", סבורה שביט. "כמו כן, התוכנית תאיין כמעט כל סיכוי להשקעה ולצמיחה בישראל. בעולם של ניידות גדולה, ובעידן של אינטרנט, יש תחרות גדולה בין מדינות על שיעורי המס, והטלת שיעורי מס גבוהים על בעלי הכנסות עשויה להוביל לבריחת מוחות מישראל ולצמצום השקעות החוץ".

ש"ס: לקחת מהעשירים ולתת לעניים

בש"ס, בהנהגת אריה דרעי, מדברים על "חלוקה חדשה וצודקת" - שפירושה העלאת המס לעשירים לטובת השכבות החלשות. "מס העשירים בא לתקן עוולה ארוכת שנים. חייבים לחלק את העוגה מחדש. יש שלושה תנאי ברזל שבלעדיהם לא ניכנס לשום קואליציה: הורדת מע"מ על מוצרי יסוד, העלאת שכר המינימום ל–30 שקל והקצאת 7.5% מתוכניות בנייה עתידיות לדיור הציבורי", אמר דרעי באחרונה.

לפי הצעת ש"ס, מיסוי ההכנסות ייעשה בצורה פרוגרסיבית - שיטת נקודות הזיכוי במס תשונה כך שמשקי בית עשירים יאבדו את נקודת הזיכוי הבסיסית הקיימת, וזו תעבור למשקי בית עניים. עוד מוצע שעדכון קצבאות ילדים ייעשה לפי מדרגות הכנסה - ולא בצורה אחידה כנהוג כיום.

סעיף אחר מציע להחיל את המס על רכבי יוקרה על מכוניות שמחירן 150 אלף שקל ויותר, במקום 300 אלף שקל ויותר כנהוג כיום. עוד מוצע להחיל את המס על מוצרי יוקרה גם על ביגוד, מסעדות שף, כלי בישול יוקרתיים, גבינות מיוחדות, מעדנים, מכללות יוקרה, תכשיטים ועוד. ש"ס מציעה להעלות את שיעור המס על רוכשי דירות להשקעה, ולעשותו קבוע (כיום מדובר בהוראת שעה, שתפוג לאחר הבחירות), וכן להעלות את המס על הכנסות משכר דירה בדירות להשקעה. עוד היא מציעה להטיל מס ירושה ומס עיזבון החל בשקל הראשון, ובמיוחד על נדל"ן שעוברים בירושה.

אריה דרעיצילום: תומר אפלבאום

"מבין כל תוכניות המיסוי, התוכנית של ש"ס היא הפחות ישימה והיותר פופוליסטית, והיא תדרדר את כלכלת ישראל אל התהום. מס העשירים אינו רעיון מקורי של דרעי, והוא היה צריך לבדוק את מידת הצלחתו במדינות אחרות. הרעיון להטיל מס גבוה על שיאני שכר היה ספינת הדגל של נשיא צרפת פרנסואה הולנד בקמפיין הבחירות שלו ב–2012, כשהתמודד מול הנשיא דאז, ניקולא סרקוזי.

הרעיון וביצועו נכשלו לחלוטין, ובסופו של דבר הביא החוק להכנסות של 260 מיליון יורו בשנה הראשונה ושל כ–160 מיליון יורו בשנה השנייה. הכנסות אלה התגמדו אל מול 53 מיליארד יורו, לפי הערכות, שנמשכו מקרנות השקעה בצרפת בתוך פחות מחודשיים למן החלת החוק. ש"ס אינה מציעה כל פתרון לעוני - היא רק רוצה להעביר יותר ויותר לעניים באמצעות מערכת המיסוי, מבלי לעודד אותם להשתכר יותר. זהו צעד מסוכן שיגדיל את ממדי העוני".

עו"ד ענת שביט, ראש מחלקת מסים בפירמת פישר בכר חן וול אוריון ושות'צילום: עופר וקנין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker