המפלגת הבטיחו להילחם ביוקר המחיה ולמען הצרכנים - האם הן באמת עשו זאת?

עמותת המשמר החברתי 
ו-TheMarker בדקו יוזמות חקיקה צרכניות בכנסת האחרונה ועקבו אחר הצבעת המפלגות בעניינן

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

העיסוק הגובר ביוקר המחיה תופס מקום נרחב גם במערכת הבחירות הנוכחית. הצרכנים נעשו דעתניים יותר, והמפלגות התאימו עצמן להלך הרוח הציבורי. מחירי הדיור והמזון נוכחים יותר מבעבר במצע של רבות מהן, ובמקרים רבים הנושא החברתי־כלכלי הצליח לדחוק מהשיח הציבורי את הנושא הביטחוני.

בעוד שהמחאה החברתית עדיין ברקע, הממשלה והכנסת היוצאות השקיעו מאמצים לרצות את הצרכנים ולהקטין את יוקר המחיה, בעיקר באמצעות חקיקה להגברת התחרות, הורדת מכסים ופיקוח מחירים. למרות זאת, כמה נושאים מרכזיים לא זכו לטיפול שורש, כמו הורדת מחירי הדיור ורפורמה בחקלאות, שיכולה לחסוך לציבור הוצאות מיותרות של 2.5 מיליארד שקל בשנה. מנגד, הממשלה אישרה את חוק הריכוזיות ואת חוק המזון, שני חוקים חשובים ליצירת כלכלה הוגנת יותר. לצדם היו לא מעט יוזמות צרכניות קטנות יחסית.

עמותת המשמר החברתי 
ו–TheMarker בחרו כמה יוזמות חקיקה צרכניות, ועקבו אחר הצבעת המפלגות בעניינן, בין השאר, ביחס להבטחות שלהן לפני הבחירות הקודמות. למעט חוק מע"מ 0% על מוצרי מזון בסיסי, זכו ההצעות האחרות לתמיכה מגורמי ממשלה ואופוזיציה, אף שלא כולן עברו את משוכת הקריאה השלישית בכנסת, שהופכת אותן לחוק. עם זאת, בהצבעות רבות בולטת התופעה הרווחת בכנסת, שבה רק ח"כים מעטים מתייצבים בפועל להצבעה.

חברי הכנסת מירי ריב, יאיר לפיד ועפר שלח בהצבעה על פיזור הכנסתצילום: אמיל סלמן

מע"מ 0% על מוצרי מזון בסיסיים

העברת ההצעה היתה מורידה את המחירם שלי מוצרי מזון אלה מיידית בשיעור המע"מ (18%), והחיסכון אמור היה להתגלגל ישירות לצרכנים. על פי הערכות, הנהנים העיקריים היו משפחות מהמעמד הנמוך, שצורכות יותר מוצרים בסיסיים. מתנגדי ההצעה טוענים כי אין לקבוע שיעורי מע"מ שונים, מכיוון שהדבר יפתח פתח ללחצים של בעלי עניין, להפחית את המע"מ על מוצרים נוספים. מסיבה זו הממשלה גם לא קידמה הצעות למע"מ דיפרנציאלי (נמוך אך לא אפסי) על מזון.

ההצעה תואמת את המצע של מרצ ובאופן חלקי את מצעי העבודה והתנועה מ–2013, שהציעו מע"מ דיפרנציאלי על מוצרי מזון בסיסיים. אף שהליכוד הצביע נגד, לקראת מערכת הבחירות הודיע בנימין נתניהו כי יפעל להורדת המע"מ על מוצרי מזון בסיסיים לשיעור אפסי.

מצב ההצעה: נפלה בקריאה טרומית במאי 2013.

אישור שימוש בתקנים בינלאומיים

ההצעה נועדה לבטל את הצורך באישור מכון התקנים לכל מוצר המיובא לישראל, למעט תקנים בריאותיים או בטיחותיים. מדובר ברפורמה חשובה שנועדה לחסל את חסמי היבוא המרכזיים של מכון התקנים, שנוצרו בעיקר כדי להגן על התעשייה.

התקנים גרמו לבדיקות יקרות וממושכות של מכון התקנים למוצרים מיובאים, אף שאלה הגיעו עם תקן ממדינות מפותחות המחמירות באיכות מוצריהן. התוצאה היתה שיבואנים הקטינו את היבוא, ונאלצו לייקר את המוצרים. הרפורמה אינה מיושמת, מאחר שלא הושלמו הליכי חקיקה וגיוס עובדים.

מצב ההצעה: עברה ללא מתנגדים, רק חד"ש נמנעה או לא השתתפה בהצבעה.

חובת השמעת הודעה מוקלטת לפני שיחת מכירה טלפונית

ההודעה המוקלטת נועדה להבהיר כי הפונה הוא עסק, שמעוניין למכור נכס או שירות. ההקלטה נועדה לנטרל את גורם ההפתעה הפועל לטובת העסק ופוגע בשיקול הדעת של הרוכש הפוטנציאלי, במיוחד אם מדובר במבוגרים, עולים חדשים או בעלי קשיים מיוחדים.

מצב ההצעה: בתמיכת כל המפלגות הנסקרות, עברה בקריאה טרומית ביוני 2014. לא ניתן לקדם אותה בכנסת הבאה.

איסור מכירת מזון 
פג תוקף

ההצעה נועדה לאסור בחוק מכירת מזון שתוקפו פג. ההצעה מתייחסת למוצר מזון פג תוקף כסכנה לציבור (אף שלא תמיד כך הדבר) ועל כן קובעת כי ראוי למנוע את שיווקו ומכירתו לציבור.

לפי ההצעה, האחריות על מכירת מוצר מזון פג תוקף צריכה להיות מוטלת על הגופים שמשווקים את המוצרים, ועל אדם המוכר מזון זה יוטל מאסר של עד שנה.

מצב ההצעה: עברה בקריאה טרומית בלבד ביוני 2014, ואין אפשרות לקדמה בכנסת הבאה. בהצעה תמכו כל המפלגות הנסקרות למעט מרצ, שחבריה נעדרו או נמנעו.

הגברת האכיפה של חוקי הגנת הצרכן

הצעת החוק מאפשרת לרשות לסחר הוגן ולהגנת הצרכן במשרד הכלכלה להטיל קנסות על מוכרים שיפגעו בזכויות הצרכנים, למשל, בפרסום מידע מטעה או אי־כיבוד מלא של תווי קנייה ושוברי זיכוי. השינוי העניק לרשות כלי ענישה חדש, שנועד להגביר את ההרתעה ולאפשר ענישה מהירה, לעומת התדיינות ממושכת בבית משפט.

מצב ההצעה: אושרה ביולי 2014.

הרחבת שעות ביקור טכנאי עד שבע בערב

הצעת החוק קובעת כי נותן שירות יאריך את שעות השירות שלו ל–08:00–19:00 בימי חול, וביום שישי ל–08:00–13:00. המטרה היא לאפשר למקבל השירות לא להפסיד יום עבודה כשהוא ממתין לטכנאי או לנותן שירות אחר.

מצב ההצעה: אושרה ביולי 2014.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker