"ישראל שלי" שנוהלה בעבר ע"י בנט ושקד נרשמה כעמותה; התקנון - מצע הבית היהודי

כעת תוכל העמותה לגייס ולתרום כספים ■ הבית היהודי: "משעמם במערכת TheMarker. מזמינים אתכם להפיג את השעמום במאקרמה"

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאור דטל

תנועת "ישראל שלי", שהוקמה ב-2010 על ידי נפתלי בנט ואיילת שקד, הוקמה בספטמבר האחרון כעמותה ונרשמה ברשם העמותות, צעד שמאפשר לה לגייס כספים ולתרום אותם למטרותיה. תקנון העמותה, שהוקמה תחת השם "קרן ידידי ישראל שלי" בכתובת של משרדי מועצת יש"ע בירושלים, אותה ניהל בנט עד לפני הבחירות הקודמות לכנסת - זהה למצע של מפלגת הבית היהודי לכנסת.

מישראל שלי נמסר כי העמותה, שהוקמה לפני הקדמת הבחירות, עדיין לא פעילה ולא גייסה כספים. בנט ושקד, ששימשה בעבר כיו"ר "ישראל שלי", אינם פעילים היום בארגון. עוד נמסר כי העמותה פועלת בעיקר כעמוד פייסבוק, ועכת היא גוף פוליטי לא מפלגתי שמנוהל כיום על ידי שרה העצני-הכהן.

לפי אתר ישראל שלי, הם אינם מקבלים תרומות פרט לסיוע ממועצת יש"ע ומכיוון שמדובר בעמותה חדשה, היא עדיין לא מחויבת לפרסם מידע על תקציבה.

"ישראל שלי" עוסקת בהפצת מסרים שתואמים לסדר היום של הימין ברשתות החברתיות ובציבור הרחב על ידי כ-143 אוהדים בפייסבוק ומתנדבים נוספים. בין היתר, התנועה מתנגדת, בדומה לעקרונות מצע הבית היהודי להקמת מדינה פלסטינית ולמדינה דו-לאומי, ותומכת "בפתרון שלישי".

איילת שקד, בנט ובן דהן בכנס מתפקדים של הבית היהודי, בחודש שעברצילום: תומר אפלבאום

בתקנון העמותה מופיע ניסוח זהה לזה שבמצע הבית היהודי, כך למשל בתחום המדיני נכתב "אנו מתנגדים לכל סוג של מדינה פלסטינית ממערב לירדן. בשוק הרעיונות הישראלי היו קיימים עד כה שני פתרונות בלבד: הקמת מדינה פלסטינית על מרבית שטחי יהודה ושומרון או סיפוח מלא של יהודה ושומרון על שני מילין הערבים שתוכם. לדעתנו שני הפתרונות אינם ישימים ומסכנים את עתידה של ישראל. נדאג לשיפור מעמדה הבינלאומי של ישראל אך לא על ידי ויתורים והתרפסות".

לאחרונה הפיצה התנועה סרטון תעמולה מאוייר בו מופיעה דמות בשם "ד"ר שמאל" – מדען שמבצע ניסיים במעבדה במטרה ליצור "מזרח תיכון חדש" מבלי להתחשב באזהרות של סובביו ובכך מוביל, על פי שקופיות שעולות במהלך הסרטון לרצח של אלפי ישראלים, עד שלבסוף הניסוי מוביל לפיצוץ המעבדה עצמה.

בהסבר לסרטון שמופץ על ידי התנועה באינטרנט נכתב: "עכשיו הם מדברים על כלכלה, דיור ויוקר המחייה, על שחיתות והבקבוקים של שרה אבל עוד רגע כולם ידברו על שלום".

נפתלי בנט בכנס של הבית היהודי בחיפה, בשבוע שעברצילום: רמי שלוש

בתקנון העמותה וגם במצע הבית היהודי נכתב נוסח זהה על תחום החינוך: "נפעל לחזק את הזהות היהודית-ציונית בקרב כלל ילדי המדינה. ערכים של אהבת הזולת, אהבת העם והארץ. כל ילד במדינה חייב להכיר היטב את העבר שלנו ואת דמויות המופת של העם היהודי: אברהם, משה, דוד, הנביאים, אנשי בית שני, הרמב"ן, הרצל, ואבות היונות דוד בן וגריון וראשי האומה, וגיבורי ישראל כמו יוני נתניהו, חנה סנש, יהודה המכבי ורועי קליין ז"ל".

בסעיף משפט מאוזן נכתב גם במצע הבית היהודי וגם במצע העמותה "אנו מתנגדים לעודף המשפטיזציה במדינה להתערבות היתר של בית המשפט העליון והפרקליטות במדיניות. אנו גם סבורים שבית המשפט העליון מנותק ואינו משקף כלל את הציבור הישראלי. אנו נפעל על מנת שמערכת המשפט תשקף את ערכי המדינה היהודים והציונים על מנת שבכירי מערכת המשפט ישקפו באורח מאוזן את מגוון הדעות בציור הישראלי".

בתגובה לשאלה על טיב הקשר שבין ישראל שלי לבית היהודי נמסר מהבית היהודי: "אנחנו מבינים שמשעמם במערכת TheMarker. אנו מזמינים אתכם להפיג את השעמום במאקרמה או חוג דומה אחר. לבית היהודי אין ולא היה קשר ל"ישראל שלי" וכל רמיזה אחרת מקורה בדמיונו ושעממומו של הרומז".

מנכ"לית העמותה, שרה העצני הכהן, נמסר כי "תנועת 'ישראל שלי' היא התנועה הציונית-לאומית הגדולה כיום ברשת. מטרות התנועה הן הפצת ערכים ציוניים ופעילות למען ישראל. עקרונות תנועת 'ישראל שלי' נכתבו בעת הקמת התנועה, בשנת 2010, על ידי מקימי התנועה, נפתלי בנט ואיילת שקד. מכאן עשוי לנבוע הדמיון למצע הבית היהודי אותו איננו מכירים כלל. נפתלי בנט ואיילת שקד ניתקו קשר עם התנועה בעת שפנו לפוליטיקה. 'ישראל שלי' איננה משויכת מפלגתית והיא עובדת בשיתוף חברי כנסת ממגוון מפלגות לצורך קידום ערכי התנועה". תנועת 'ישראל שלי' לא התאגדה מעולם כעמותה. העמותה שהוקמה, 'ידידי ישראל שלי' הוקמה לפני כחצי שנה והיא איננה פעילה כלל בשלב זה.

תגובות