מצע המחנה הציוני: בעד הגברת התחרות במשק - אבל עם הגנה על הקרטל החקלאי

"אני ביצועיסט שייתן לאזרחים תקווה", אמר אתמול הרצוג בהצגת המצע של המחנה הציוני, ששואף להגדיל 
את תקציב החינוך ב-2 מיליארד ש'

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

עשרה ימים לפני הבחירות, הציגו אתמול ראשי המחנה הציוני, יצחק הרצוג וציפי לבני, את מצע המפלגה - שחלק גדול מההצעות והצעדים הכלולים בו כבר פורסמו על ידי הרשימה בתקופה האחרונה.

"נגמר זמן הנאומים והספינים - אני ביצועיסט שייתן לאזרחי ישראל תקווה", אמר אתמול הרצוג. "אני מתחייב שב–100 הימים הראשונים לכהונתי איישם את התוכנית החברתית־כלכלית שלנו, אתניע מחדש מהלך מדיני עם הפלסטינים, ואעמוד בראש קבינט הדיור כדי לפתור את המצוקה הקשה שבה נתונות מאות אלפי משפחות בישראל אחרי שנות הכישלון של נתניהו". לבני אמרה כי "סדר העדיפויות הלאומי שלנו הוא ביטחוני־מדיני, אבל גם כלכלי־חברתי, כי הדברים קשורים. סדר העדיפויות שנותן יותר להתנחלויות הוא סדר עדיפויות שלוקח מהגליל והנגב - ואנו נשנה זאת".

ח"כ נחמן שי, האחראי על כתיבת המצע, אמר כי "אזרחי ישראל יצטרכו להחליט - או מצע המחנה הציוני או האין־מצע של הליכוד. המחנה הציוני פועל כשלנגד עיניו מצע מפורט, שבראשו רפורמה בדיור, שיקום היחסים עם ארה"ב והתנעת התהליך המדיני".

מפלגת הליכוד, מצדה, כלל לא הציגה עד כה מצע, למרות הבטחות חוזרות ונשנות של בכירים בה. המצע של הליכוד הוגש לעיונו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שעדיין לא אישר את פרסומו.

הרצוג ולבני, אתמול. "נגמר זמן הנאומים והספינים"צילום: תומר אפלבאום

יוקר המחיה: הקמת קרן לעידוד התחרות / אורה קורן

את יוקר המחיה מציעה המחנה הציוני להוריד באמצעות הקמת קרן ממשלתית לעידוד התחרות בשווקים חיוניים, שסובלים ממיעוט בתחרות — בהיקף של 100 מיליון שקל בשנה. בנוסף, מציעה המפלגה לתמוך בהקמת רשת ארצית מסובסדת להפצת מוצרי מזון וצריכה יסודיים לטובת יצרנים קטנים ובינוניים. ועדת המזון דנה אמנם ב–2012 בהקמת רשת כזאת, אך ההמלצה לא מצאה דרכה לחוק המזון שאושר.

עם זאת, המצע נמנע מלעסוק ברפורמה הדרושה בענף החקלאות, ובכך מתעלם מהשפעת התמיכה הממשלתית המסורתית בחקלאות על יוקר המחיה. המצע גם מתעלם מהמועצות החקלאיות, שעולות לאזרחי ישראל כ–300 מיליון שקל בשנה, שמגולמים במחיר המוצרים.

מול צד ההוצאה במשוואת יוקר המחיה קיים צד ההכנסה והאי־שוויון בהכנסות. אחד הפתרונות לכך הוא חינוך מקצועי־טכני, שיאפשר לצעירים של היום להפוך לבעלי מקצוע מבוקש בשכר גבוה יחסית — ואולם המצע מתעלם מהחינוך המקצועי, ומכך שלא כולם יכולים לעבוד בהיי־טק, ומתמקד בחינוך למקצועות ההיי־טק.

בתחום התעשייה מבטיח המצע לפעול לשינוי החוק לעידוד השקעות הון, כך שיעניק תמיכות גם למפעלים שאינם מוטי יצוא, על בסיס מבחני חדשנות, פריון והיקפי תעסוקה. בהיעדר פירוט קריטריונים, נראה כי השינוי ישרת את חברות המזון הגדולות, שהוחרגו מהחוק לפני כמה שנים.

חינוך: סייעת נוספת והקטנת כיתות / ליאור דטל

מצע החינוך של המחנה הציוני כולל מענה למחאת ההורים נגד מצב הגנים הציבוריים, ובמפלגה מבטיחים להוסיף סייעת נוספת לגילאי 3–4 כבר בשנת הלימודים הקרובה, שתחל בספטמבר. במפלגה התחייבו גם להפחית את הצפיפות לכ–25 תלמידים בכיתה בתוכנית רב־שנתית. כבר קיימת תוכנית ממשלתית מ–2008 להקלת הצפיפות בכיתות, אך משרד החינוך לא עמד ביעדיה, והממשלה האחרונה לא תיקצבה אותה.

בנוסף, מבטיחים במחנה הציוני להגדיל את תקציב משרד החינוך ב–2.1 מיליארד שקל בבסיס התקציב, ולהעביר את האחריות על מערך המעונות לגיל הרך למשרד. במפלגה מבטיחים גם להפחית את תשלומי ההורים, לאחר שהממשלה האחרונה הגדילה אותם, ולגבש תוכנית לצהרונים בסבסוד ממשלתי בשעות אחר הצהריים — בדומה להמלצה שהופיעה בדו"ח טרכטנברג, ובוטלה כמעט לחלוטין על ידי הממשלה האחרונה.

בנוגע למדיניות החינוך, במפלגה מציעים — בדומה לכוונת מפלגת יש עתיד, שלא יצאה לפועל — להקים מועצה לאומית לחינוך, שתופקד על גיבוש מדיניות ממשלתית בתחום לטווח הארוך, וכן ליישם תוכנית ממשלתית לביטול האפליה התקציבית בין תלמידים ממגזרים שונים.

בתחום תנאי העסקת המורים, במפלגה מבטיחים לבטל את העסקת מורי הקבלן ולקלוט את כל המורים במערכת החינוך הציבורית. גם זאת בדומה להבטחת יש עתיד מלפני הבחירות הקודמות, שגם לא יצאה לפועל. בנוסף, המצע מבטיח גיבוש תוכנית רב־שנתית לשיפור תנאי ההעסקה של המורים.

משפטים: "נגן על הרשות השופטת" / אפרת נוימן

במחנה הציוני מצהירים כי יפעלו להגן על מעמדה של הרשות השופטת ושל גופי אכיפת החוק, ויפעלו לעיגון העיקרון של מינוי נשיא בית המשפט העליון על פי ותק, וכן לתיקון חוק יסוד השפיטה, באופן שידרוש רוב מיוחס של חברי כנסת לשינוי הרכב הוועדה למינוי שופטים. במפלגה מבטיחים לפעול להגדלת תקציבי הסיוע המשפטי של משרד המשפטים והסנגוריה הציבורית, קיצור זמני ההמתנה לפסקי דין באמצעות הגדלת מספר התקנים לשיפוט, הקמת בתי משפט חדשים ומתן תמיכה תקציבית לרפורמות נדרשות בבתי המשפט.

בנוסף, צעד שמפלגות העבודה והתנועה הצהירו עליו גם בעבר — וייתכן שנמשיך לשמוע עליו גם במערכות הבחירות הבאות — הוא כינון חוקה, שבמסגרתה יעוגנו מרכיבי זהותה וערכיה של ישראל כמדינת העם היהודי. בכלל זה יעוגנו בחוקה חוק השבות וסמליה של המדינה, והזכות לשוויון זכויות מלא, לרבות בזכויות חברתיות, שיבטיחו את זכותו של כל אזרח לחינוך איכותי, לבריאות ראויה ולקיום אנושי בכבוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker