הגברת השקיפות? הליכוד, הבית היהודי, ישראל ביתנו וש"ס שומרות על שתיקה - כללי - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הגברת השקיפות? הליכוד, הבית היהודי, ישראל ביתנו וש"ס שומרות על שתיקה

במשאל של עמותת שקיפות בינ"ל ו-TheMarker התחייבו מרבית המפלגות להגביר את השקיפות - אבל לא כולן מתלהבות מחשיפת הצהרות ההון

2תגובות

האם בקדנציה הבאה של הכנסת יפעלו נבחרי הציבור להגברת השקיפות בפעילות הגופים הציבוריים? במשאל שערכו עמותת שקיפות בינלאומית ישראל 
ו–TheMarker, השיבו מרבית המפלגות בחיוב. אך האם הן יקיימו את ההבטחות לאחר הבחירות?

המפלגות שהשיבו לשאלון שנשלח אליהן הן המחנה הציוני, יש עתיד, כולנו, מרצ, הרשימה המשותפת ויהדות התורה. הליכוד הודיע כי לא ישיב על השאלות. הבית היהודי, ישראל ביתנו, ש"ס ויחד לא הגיבו — ואולי הדבר מרמז על עמדתן בסוגיה.

אוליבייה פיטוסי

לדברי יו״ר עמותת שקיפות בינלאומית ישראל, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, "ישראל זקוקה לטלטלה אמיתית, עמוקה ויסודית שתרחיב את מעגל השקיפות. נושאים רבים מדי נוהלו במשך שנים תחת מעטה של שתיקה, ולעתים בסודיות מוחלטת. מעטה זה מונע מאתנו לעקור מן השורש תופעות של שחיתות, ופוגע בעיקרון החשוב כל כך של טוהר המידות". 

לדבריו, "במקום שבו אין שקיפות אין טוהר מידות. ברור לחלוטין כי הסרת מעטה הסודיות תפתח את ספרי התקציב בפני כולנו. נדע כיצד הצביעו הקברניטים בשאלות הנוגעות בגבול הקיום שלנו כמדינה דמוקרטית. נדע, למשל, מי תומך בהעברות הכספים לחטיבה להתיישבות. 

"פרסום הצהרות ההון של נבחרי הציבור איננו בגדר עיסוק ברכילות. אין זו קרתנות לדרוש הארכה של תקופת הצינון במעבר של אנשי ציבור מהמגזר הציבורי לפרטי. ומדוע לא נוכל לדעת את לוח הזמנים של כל שר או מנכ"ל משרד ממשלתי, או של אישים אחרים שנפגשים עם טייקונים, אנשי עסקים ולוביסטים? הכל צריך להיות פתוח וגלוי, הכל צריך להיות נתון לוויכוח, להחלפת דעות, כדי שישראל תהיה מדינה טובה יותר, ישרה יותר, ונקייה יותר". 

האם תתמוך בפרסום הצבעות השרים בוועדת השרים לחקיקה?

כולנו: "כן. ההצבעות על הצעות חוק פרטיות וממשלתיות אמורות להיות שקופות. כפי שמחוקקים בכנסת, כך צריך לחוקק גם בממשלה. שר הוא נציג ציבור, וזכותו של הציבור צריך לדעת מה הן עמדותיו האמיתיות".

מרצ: "כן. בכנסת האחרונה מרצ יזמה והגישה הצעת חוק לחשיפת הצבעות השרים בוועדת השרים לחקיקה, אך ההצעה הופלה בידי הוועדה. בכנסת הבאה אנו מתכוונים להגיש את ההצעה מחדש, בתקווה שהמודעות הציבורית הגוברת תביא לתמיכה בה".

יש עתיד: "הפיכת הצבעות השרים בדיוני הוועדה לפומביות תייצר דיונים פופוליסטיים. עמדותינו, הבאות לידי ביטוי במגוון רחב של אפיקים, מובאות ומבוטאות באופן ברור ומדויק גם ללא פרסום ההצבעה בוועדת השרים".

המחנה הציוני: "ציפי לבני הודיעה כי הנושא יהיה אחד מקווי היסוד במשא ומתן להקמת ממשלה בראשות יצחק הרצוג".

מוטי מילרוד

האם תתמוך בחיוב נבחרי ציבור לפרסם הצהרות הון?

המחנה הציוני: "כן, נתמוך בשקיפות וב​פרסום הצהרות ההון של נבחרי הציבור, לרבות מקורות ההון".

יש עתיד: "כמפלגה המחויבת למאבק למען שקיפות שלטונית וציבורית, אנו רואים חובה בשמירה על אמון הציבור במערכות השלטוניות והציבוריות. לכן יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, וח"כים נוספים, פירסמו את הצהרות ההון שלהם מבלי שהיו מחויבים לכך".

כולנו: "אנו תומכים בהגברת השקיפות במערכת הפוליטית, ולראיה משה כחלון, יו"ר המפלגה, פירסם את הצהרת ההון שלו".

מרצ: "כן, אנו רואים חשיבות בחשיפת הצהרות ההון של נבחרי ציבור, שיכולות לספק לציבור מידע חשוב על אינטרסים שעלולים להניע את פעילותם. מרצ היא המפלגה היחידה שכל המועמדים לכנסת מטעמה חשפו את הצהרות ההון שלהם".

הרשימה המשותפת: "נתמוך בהרחבת חובת גילוי ניגוד העניינים של נבחרי הציבור ובגילוי מלא של האינטרסים שלהם בגורמים כלכליים למיניהם". 

יהדות התורה: "בוודאי".

האם תפרסם את לוח הזמנים שלך, ובכלל זה פגישות עם טייקונים, אנשי עסקים ולוביסטים?

כולנו: "לוח הפגישות של הח"כים יהיה חשוף ושקוף".

המחנה הציוני: "נפעל בשקיפות מלאה בהתאם להוראת הביטחון של הכנסת".

יש עתיד: "שקיפות היא תנאי מוקדם והכרחי לאמון הציבור ביושרתן של מערכות השלטון. יו"ר מפלגת יש עתיד, יאיר לפיד, היה הראשון לפרסם את לוח הזמנים שלו".

הרשימה המשותפת: "אנחנו לא נפגשים עם טייקונים. מוכנים לפרסם פגישות עם לוביסטים, אם יתקיימו". 

האם תתמוך בהרחבת חוק הלוביסטים כך שיחול גם על פגישות מחוץ למשכן הכנסת?

יש עתיד: "נפעל להגברת האכיפה וחומרת הכללים בתחום השדלנות, הנותנת בידי בעלי הון גישה ישירה למקבלי ההחלטות ומאפשרת ריכוז השפעה גדולה בידי קבוצה מצומצמת של אנשים. נגביל את מרחב הפעילות המותר לשדלנים מסחריים, שעיסוקם שכנוע חברי הכנסת והשרים בענייני חקיקה והחלטות הכנסת, ונמנע את כניסתם למשרדי הממשלה.

"נרחיב את חובת הגילוי הנאות, כך ששדלנים יידרשו לציין גם את העניין המסוים שלשמו הם פועלים ולא רק את זהות לקוחותיהם. ייאסר על גופים ציבוריים להשתמש בשדלנים לשם השגת כספים ציבוריים. יוגברו הפיקוח, האכיפה והענישה בכל הנוגע להפרות דין וכללים בידי שדלנים רשומים ולא רשומים. נדרוש חובת שקיפות מחברי הכנסת בכל הנוגע לקשר שהם מנהלים עם לוביסטים ומייצגי אינטרסים אחרים. החובות המוטלות על חברי הכנסת יעוגנו בהחלטה של ועדת האתיקה של הכנסת".

כולנו: "נתמוך בחקיקה להגברת השקיפות בפעילותם של לוביסטים, ובהגדלת השקיפות בהעברת כספים קואליציוניים".

מרצ: "כן, בהחלט. אנו רואים הכרח בהגברת השקיפות בעבודת הלוביסטים במגזר הציבורי כולו — בכנסת, במשרדי הממשלה ובגופים הרגולטוריים, כחלק מהמאבק לצמצום השחיתות הציבורית וקשרי ההון־שלטון".

המחנה הציוני: "מקובלות עלינו ההגבלות שקבע יו"ר הכנסת באשר להתנהלות מול השדלנים".

מוטי מילרוד

האם תפעל להרחבת חוק חופש המידע, כך שיחול גם על גופים כמו החטיבה להתיישבות וקק"ל?

המחנה הציוני: "נפעל לשקיפות מלאה במוסדות בעלי אינטרס ציבורי, ובכללן קק"ל והחטיבה להתיישבות".

יש עתיד: "מפלגת יש עתיד מחויבת ליושרה, לשלטון החוק, להגינות ולמאבק שיטתי ובלתי מתפשר בשחיתות השלטונית".

כולנו: "אנו תומכים בפיקוח מלא על קק"ל, תוך החלת שקיפות מלאה. העברת כספי קק"ל באופן קבוע ושנתי ישמשו לטובת פתרון משבר הדיור ולמטרות ציבוריות נוספות".

מרצ: "כן, בהחלט. מרצ הובילה את המאבק להחלת שקיפות על החטיבה להתיישבות ועל קק"ל, ותפעל לקדם שקיפות בכל גוף בעל נגיעה נרחבת לכספי הציבור או לנכסיו. בעקבות פנייתה של יו"ר מרצ, זהבה גלאון, שרת המשפטים דאז, ציפי לבני, הוציאה צו להחלת שקיפות על החטיבה להתיישבות, ומרצ נאבקה בוועדת החוקה כדי להביא ליישומו.

"גם המאבק למען הכנסת קק"ל לפיקוח התחיל במכתב ששלחה גלאון לשרת המשפטים, ובו דרשה להחיל את חוק חופש המידע על קק"ל, דרישה שנענתה בחיוב — אך לצערנו הממשלה נכשלה בקידומה".

יהדות התורה: "חברי הכנסת של יהדות התורה דוגלים בשקיפות בצורה מתמדת, וראיה לכך היא הדרישה של המפלגה לבטל כליל את הכספים הקואליציוניים ולהעביר הכל לבסיס התקציב. זו דרישה שבוצעה בעבר כאשר ח"כ גפני כיהן כיו"ר ועדת הכספים והעביר את כל תקציב החינוך והישיבות החרדיות לבסיס התקציב לראשונה בהיסטוריה, וכך נפעל גם בעתיד".  

הרשימה המשותפת: "כמובן. אנחנו תומכים בהחלת שקיפות מלאה על כל הגופים בישראל הנהנים מכספי ציבור".

דודו בכר

האם תתמוך בהארכת תקופת הצינון במעבר למגזר הפרטי? 

המחנה הציוני: "נבחן בחיוב את הצורך להאריך את תקופת הצינון, בהתאם לתפקידו של עובד הציבור".

יש עתיד: "חוק הצינון חשוב לשמירה על ניקיון הכפיים ולמניעת שחיתות. החוק כיום מגדיר תקופת צינון של שנה עד שלוש שנים, בהתאם לסמכויות התפקיד. זהו חוק חשוב ויש לכבדו ולשמור עליו".

כולנו: "הבעיה אינה רק אורך התקופה, אלא העובדה שבעלי תפקידים בכירים במגזר הציבורי, שכיהנו כרגולטורים וכבעלי השפעה על תחומים מסוימים, עוברים למלא תפקידים בגופים שפיקחו עליהם. נבחן את הנהלים בנושא הצינון, את אורכו ואת ההגבלות הנדרשות על בעלי תפקידים".

מרצ: "כן, ובפרט במקרים כמו מעבר מהמגזר הציבורי למונופולים ולקבוצות ריכוז, ומעבר של בכירים מרשויות הרגולציה לגופים שעליהם פיקחו מתוקף תפקידם. מרצ הגישה בכנסת האחרונה כמה הצעות חוק בנושא, ובהן הצעה להארכת תקופת הצינון במעבר למונופולים לשלוש שנים".

מהו מצע המפלגה בעניין המאבק בשחיתות הציבורית והגברת השקיפות?

המחנה הציוני: "נפעל למען שקיפות מלאה ונרחיק מן הזירה הציבורית נבחרי הציבור שמעלו בתפקידם. רק כך נשיב את אמון הציבור במערכת השלטונית".

יש עתיד: "מפלגת יש עתיד תניח על שולחן הכנסת הבאה תוכנית חקיקה אגרסיבית נגד השחיתות. כפי שכבר הודיע לפיד בעבר, אימוץ התוכנית יהיה תנאי להצטרפותה של יש עתיד לכל קואליציה שתקום. התוכנית מורכבת מסדרת חוקים למיגור תופעות שאין להן מקום בדמוקרטיה הישראלית".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#