המצע של לפיד מתעלם מהיוזמות שיש עתיד טירפדה בממשלה היוצאת - כללי - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המצע של לפיד מתעלם מהיוזמות שיש עתיד טירפדה בממשלה היוצאת

יאיר לפיד, יו"ר יש עתיד, הציג אתמול את מצע המפלגה - שממשיך לדחוף את יוזמת מע"מ 0%, מתחייב למאבק בשכר הבכירים, שלא מומש בממשלת נתניהו, ומבטיח יום חינוך ארוך - שגם הוא מוסמס

6תגובות

"הכל קשור. אין ביטחון בלי חינוך, אין חינוך בלי כלכלה, אין כלכלה בלי תפישה מדינית", אמר יאיר לפיד, שהציג אתמול את מצע מפלגתו, יש עתיד, במסיבת עיתונאים בבית סוקולוב בתל אביב.

המצע, ספר בן 273 עמודים - יותר מפי שניים מאורך המצע שהציגה המפלגה בבחירות 2013, שרובו לא יושם או שהמפלגה פעלה בניגוד אליו - נפתח בתוכנית למלחמה בשחיתות, אחד הנושאים שלפיד מדגיש במערכת הבחירות הנוכחית. "השחיתות השלטונית נהפכה לאיום אסטרטגי על החברה ועל הדמוקרטיה הישראלית. המדינה שלנו צריכה להיות שייכת למעמד הביניים ולאלה שנאבקים להיות חלק ממנו. לא למושחתים, לפוליטיקאים שעסוקים בעצמם, לבעלי אינטרסים, לתאגידים הגדולים או לוועדים הגדולים", נכתב במצע.

במפלגה מציעים לקבוע בחקיקה כי אדם שהורשע בעבירה שיש בה קלון, כמו יו"ר ש"ס אריה דרעי או ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, לא יוכל להתמודד לכל משרה ציבורית, בין אם נבחר ציבור או כבכיר במשרד ממשלתי. המפלגה מציעה לאמץ כללי אתיקה לחברי הממשלה, שבין היתר אוסרים על חברים בממשלה להשתמש בזכות השתיקה בחקירה.

חברי יש עתיד התנגדו בוועדת השרים לחקיקה לחוק שיגביר את השקיפות על הצבעות השרים בוועדה, אך במצע הם מבטיחים "להגביר את השקיפות השלטונית" - וכותבים כי "שקיפות היא בלם הכרחי מפני שחיתות".

דודו בכר

1. יוקר המחיה: "נמשיך לקדם את רפורמת הקורנפלקס"

המצע בנושא יוקר המחיה, תעשיה ועסקים קטנים מפורט במיוחד ונוגע ברוב הנקודות הבעייתיות. עם זאת, בחלק לא מבוטל לפיד לוקח קרדיט ממהלכים שהוביל משרד הכלכלה, כמו בנושאי יבוא ועסקים קטנים.

בנושא יוקר המחיה מבטיח המצע לקדם את רפורמת הקורנפלקס שהובילו מנכ"ל משרד ראש הממשלה היוצא, הראל לוקר ושרת הבריאות, יעל גרמן (יש עתיד). עוד מבטיח לפיד לצמצם את פערי התיווך ברשתות השיווק, בכלל זה במוצרים חקלאיים.

הוזלות נוספות מבטיח לפיד באמצעות פתיחת תחום הכשרות לתחרות. הכשרות נחשבת לגורם המייקר מוצרים לעתים בעשרות אחוזים. עוד מציע לפיד למשוך כניסת רשתות שיווק זולות מחו"ל, כדי להגביר את התחרות בתחום בשוק הנשלט עדיין במידה רבה על ידי מגה ושופרסל, אף שרשתות אלה נקלעות לקשיים כתוצאה מהתחרות בענף וירידת הצריכה הפרטית.

חקלאות: הורדת מכסים, עידוד יצוא ותמיכה ישירה ברפתנים

לפיד מבטיח רפורמה בתחום החלב והבקר, מעבר לשיטת סבסוד ישירה כמקובל במדינות המפותחות, במטרה להוריד מחירים לאלה המקובלים באותן מדינות. המחיר הגבוה יחסית בישראל מיוחד לשיטת ההגנה על החקלאים, לא לרווחיות החקלאי. בנוסף מבטיח לפיד לפתח שוקי יצוא ולהפחית מכסים ביבוא מוצרי חלב.

כמו כן מוצע לקדם הקמת שוקי איכרים בשולי הערים ולהאיץ את הקמת השוק הסיטוני, שנתקע בגלגלי משרד הפנים.

תעשיה: אין התחייבות לשינוי חוק עידוד השקעות הון

בתחום התעשיה, לפיד מזכיר את חשיבות החזרת החינוך המקצועי ואת התכנית המבורכת שעשה שר החינוך, שי פירון (יש עתיד) עם התאחדות התעשיינים לחידוש החינוך המקצועי. עם זאת, המצע אינו כולל הבטחה לקדם את התכנית, שנמצאת על הנייר בלבד. כמו כן לא מוזכר בו שינוי חוק עידוד השקעות הון, שמשרד האוצר בראשות לפיד ניסה לקדם חרף התנגדות התעשיינים. לפיד התחייב לקדם חיבור מפעלים לגז טבעי ולקדם את המלצות ועדת ששינסקי 2 להגדלת התשלומים למדינה בגין משאבי טבע.

לפיד מציע להגדיל את היבוא הפטור ממכס ל-500 דולר לחבילה, ואינו מזכיר, כי את הרפורמה ביבוא האישי הוביל משרד הכלכלה, כשמשרד האוצר לא שיתף פעולה בהגדלת הפטור ממכס. קושי נוסף בזכרון של לפיד מתעורר מול עסקים קטנים, כשהוא מבטיח לקדם מתן פיצויי פיטורים, כאשר יש עתיד טירפדה חקיקה בנושא בממשלה היוצאת.

2. דיור: דובקים בתוכניות שנתקעו

לפני כשבוע וחצי פירסמה יש עתיד את מצע הדיור שלה באירוע נפרד. המסר הבולט ביותר בתחום היה המשך קידום חוק מע"מ 0% - על אף הביקורת החריפה שהוטחה מכל עבר ביוזמה. עוד כולל מצע הדיור העברה של קרקע בלתי מתוכננת בפריפריה לידי יזמים פרטיים, כדי שיקדמו תוכניות בנייה במהירות, עיגון קבינט הדיור בחוק ואיחוד רשות מקרקעי ישראל ומינהל התכנון תחת השר הממונה. ביש עתיד גם מבטיחים שיפעלו להלאמת קק"ל ולהפיכתה לחברה ממשלתית מחויבת לשקיפות ופיקוח על ידי מבקר המדינה.

במפלגה מציעים להקצות קרקע ללא עלות לקבלנים בפריפריה, לבניית עד 1,500 יחידות דיור. בתמורה הקבלנים יתחייבו לבנייה מהירה ולקביעת מחיר תקרה. כמו כן, ביש עתיד מבטיחים להכפיל את גודל ועדות התכנון להאצת תהליכים, ולבטל הליכים ביורוקרטיים באישור תוכניות לבנייה למגורים, לצד תוכנית לחילוץ פרויקטים שנתקעו בשל בעיות פיתוח תשתיות.

ביש עתיד מבטיחים ליישם גם את תוכנית מחיר מטרה - תוכנית שלפי גורמים בממשלה נתקעה בגלל חברי יש עתיד. חוק מע"מ 0% מכונה בתוכנית "סיוע ממוקד לזוגות צעירים", ומופיע במצע המפלגה לצד מתן תמריצים לרשויות מקומיות להקמת יחידות דיור קטנות לזוגות צעירים. במפלגה מבטיחים ליישם גם תוכנית לבניית 150 אלף דירות להשכרה לטווח ארוך ולאשר חוק לשכירות הוגנת, שכולל איסור על העלאת שכר הדירה משנה לשנה למשך שלוש שנים ביותר מ–2%

3. חינוך ותעסוקה: יום ארוך אלטרנטיבי

מצע יש עתיד כולל התייחסות נרחבת לתחום החינוך, כמו גם לתחום הבריאות והרווחה. יש עתיד אישרה דחייה נוספת של חוק יום חינוך ארוך עד 2021, וביטלה כמעט לחלוטין את הצהרונים המסובסדים ברחבי המדינה - אך במצע החדש מובטח לפעול ליישום יום חינוך ארוך אלטרנטיבי, על ידי הקמה נוספת של צהרונים מסובסדים. המפלגה מציעה גם "ספרי לימוד ללא עלות", כחלק מלמידה באמצעות טאבלטים ומחשבים אישיים, ביטול של הבחינה הפסיכומטרית והחזרת מערך החינוך המקצועי.

בתחום התעסוקה יש עתיד מצהירה שתפעל לעידוד השתלבות הציבור החרדי בתעסוקה, ותעודד את התעסוקה בפריפריה. כמו כן, המפלגה מבטיחה לסייע לעסקים קטנים על ידי הקלה בנטל המס, ביטול חישוב המס המאוחד לזוגות נשואים באותו עסק, צמצום העלייה הצפויה במס מעסיקים והגברת הנגישות של עסקים למכרזים ממשלתיים.

4. בנקאות:
 פתרונות דלים לבעיות המערכת

המצע הכלכלי שפירסמה מפלגת יש עתיד לא מספק מענה ענייני לחוסר התחרות במערכת הבנקאות. המפלגה מדגישה את בעיית הריכוזיות במערכת הבנקאות ואת יוקר השירותים הבנקאיים, וקובעת כי "הציבור הישראלי משלם כיום עמלות אשראי יקרות מדי וריביות גבוהות מדי".

אך יש עתיד מציעה שלושה פתרונות דלים: הקמת בנק אינטרנטי, מתן רישיון בנקאי לבנק הדואר ועידוד גופים חוץ־בנקאיים להיכנס לפעילות בתחום האשראי. המצע לא מציג דרך אופרטיבית ליישום ההמלצות, ולא מציג את הכלים שבאמצעותם תעודד את הכניסה של גופים חוץ־בנקאיים לפעילות אשראי. בהתחשב בעובדה שליעקב פרי, המשובץ במקום החמישי ברשימה, היכרות קרובה עם המערכת הבנקאית - מתוקף תפקידו הקודם כיו"ר בנק מזרחי טפחות - ניתן היה לצפות כי המפלגה תהיה מסוגלת לנסח תוכנית רצינית יותר לטיפול בכשלי המערכת הבנקאות.

5. פנסיה: ניהול עצמי ובחירת סוכן

בלב המצע של יש עתיד בתחום הפנסיה עומדים ניהול עצמי של קרן הפנסיה על ידי החוסכים ומתן אפשרות לבחירה בין סוכני ביטוח. "הציבור משלם עבור דמי ניהול פנסיוניים מאות מיליוני שקלים בכל שנה", נכתב במצע, שמבטיח הקמת מסלול פנסיה ממלכתי בכל קרן פנסיה, שיהיה ברירת מחדל עבור החוסכים ויגבה דמי ניהול מינימליים. "מהלך זה יביא להורדת דמי הניהול של 750 אלף החוסכים לפנסיה שמשלמים כיום דמי הניהול מקסימליים, ובעקבותיו יגדלו קצבאות הפנסיה שלהם בכ–10%–15%", קובעים ביש עתיד.

אבל ביש עתיד מתעלמים מכך שכבר כיום דמי הניהול בפנסיה נמוכים - כ–0.6% - ומרבית הגופים אף גובים פחות מכך. גם לקופות הגמל יש תקרה - 1.05% מהצבירה. ואולם דמי ניהול הם רק חלק מהבעיה בפנסיה, בעידן של ריבית אפסית שלא תניב למשקיעים תשואה אלא אם יגדילו את הסיכון, ולכך ביש עתיד אין פתרון.

בתחום הניהול האישי של החיסכון הפנסיוני נכתב כי הוא "מונע ניגודי אינטרסים ועסקות בעלי עניין שעלולים להתרחש כשהמוסדיים ובעלי השליטה משקיעים את כספי החוסכים על פי שיקול דעתם הבלעדי”. ואולם מסלולים של ניהול פנסיה עצמאי קיימים כיום, ולא זוכים לפופולריות כלל. בנוסף, לפיד היה שר האוצר שהפחית את תקרת השכר לחישוב הטבות מס פנסיוניות, פרט שמשום מה מושמט שמשמעותי הרבה יותר לחוסך ממסלול פנסיה עצמאי. במפלגה מציעים עוד לעודד מעבידים להעניק לעובדיהם ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי. עצה טובה - אבל לא תורמת דבר לחוסכים.

6. הגבלת השכר בשוק ההון

ביש עתיד מבטיחים לפעול לקידום הצעת החוק לתגמול נושאי משרה במוסדות פיננסיים, שתגביל את שכר הבכירים על ידי קביעה כי הוצאות שכר של יותר מ–3.5 מיליון שקל בשנה לא יוכרו לצורכי מס. כמו כן, ההצעה כוללת שורה של הגבלות לאישור שכר של יותר מ–3.5 מיליון שקל על ידי אישור של ועדת תגמול, דירקטוריון ואסיפה כללית - וגם את הסכמת רוב הדירקטורים החיצוניים בתאגיד. לפי החוק, כל גוף פיננסי ידווח על כל נושא משרה שהוצאות השכר שלו עולות על 3.5 מיליון שקל בשנה.

ביש עתיד טוענים כי הצעת החוק נבלמה על ידי נתניהו, כשהחליט לפרק את הממשלה. מעניין יהיה לראות כיצד חברי מפלגתו של לפיד, כמו פרי, שהרוויח מיליונים כיו״ר במשרה חלקית של בנק מזרחי, יגיבו ליוזמה כזאת - ואם היא אכן תמומש או תיוותר רק כסיסמת בחירות.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#