הכנסת בדרך לבחירות - אבל ארבעה ח"כים שפרשו נהנים מלשכה חוץ פרלמנטרית

גם במהלך פגרת הבחירות ממשיכים 22 חברי כנסת לשכור לשכות מחוץ למשכן, בעלות של כ–126 אלף שקל

צבי זרחיה

הכנסת תמשיך לממן דמי שכירות ללשכה חוץ־פרלמנטרית לארבעה חברי כנסת שיפרשו ממנה בסוף החודש - שאול מופז (קדימה), אמנון כהן (ש"ס), ניצן הורוביץ (מרצ) ומוחמד ברכה (חד"ש). המימון לשכירת הלשכות נעשה לפי הכללים, ומסתכם ב–17,193 שקל. בסך הכל, שוכרים 22 חברי כנסת לשכות חוץ־פרלמנטריות גם בתקופת הבחירות. המימון ללשכות בתקופה זאת הוא 125,817 שקל. כל הח"כים הוגבלו בתקופת השכירות עד סוף מארס 2015.

הסכום אמנם אינו גבוה, אך הכנסת ה–19 התפזרה לפגרת הבחירות בדצמבר 2014 ונשאלת השאלה לשם מה זקוקים הח"כים הפורשים ללשכה מחוץ לכנסת במימון תקציב המדינה בתקופת הבחירות, שבה ממילא מרביתם עסוקים במערכת הבחירות. עם זאת, בעבר נקבע שהכנסת מממנת את הלשכות החוץ־פרלמנטריות לכל אורך הקדנציה.

בכנסת מציינים שלאחר כינון הכנסת ה–20 אחרי הבחירות ישכרו ח"כים ותיקים וחדשים לשכות חוץ־פרלמנטריות. באתר הכנסת אמנם ניתן למצוא את כתובותיהן של הלשכות החוץ־פרלמנטרית ברחבי המדינה, אבל לא את שעות הקבלה של הח"כים בהן.

ח"כ מופז מקבל מהכנסת 2,566 שקל, מ–1 בדצמבר עד 31 במארס, לצורך שכירת לשכה במלון דן עסקים בתל אביב. מלשכת מופז נמסר כי מופז מקיים במלון פגישות עבודה בהתאם לכללים, עם אנשים ש"לא היה נעים להביאם למשרדי קדימה". מופז אמנם אינו מתמודד בבחירות לכנסת ה–20, אך הוא עדיין פעיל כיו"ר מפלגת קדימה.

שאול מופזצילום: תומר אפלבאום

לפי נתוני הכנסת, הורוביץ שוכר לשכה בתל אביב בעלות חודשית של 1,564 שקל, והלשכה היתה מושכרת לינואר־פברואר 2015. יתר חברי הכנסת של מרצ שוכרים באותו בניין לשכות חוץ־פרלמנטריות באותו מחיר ואצל אותה חברה, מרום פאר־נדל"ן. ח"כ כהן הפורש שוכר לשכה ברמלה, בעלות חודשית של 1,583 שקל לינואר־מארס. ח"כ ברכה שוכר לשכה בנצרת בעלות חודשית של 2,250 שקל. לא היה ניתן להשיג את תגובתם של הורוביץ, כהן וברכה.

הכנסת מעמידה לרשות הח"כים תקציב שנתי של כ–49 אלף שקל לצורך יצירת קשר עם הציבור. ח"כ ששוכר לשכה פרלמנטרית מחוץ לכנסת זכאי לסכום שנתי של 69 אלף שקל.

מקורות בכנסת הסבירו כי "כלל החוזים הקיימים כיום הם עד 31 במארס, מועד סיום כהונת הכנסת ה–19. חוזי הלשכות הפרלמנטריות החיצוניות תמיד בתוקף לתום שנה או לתום קדנציה, לפי המוקדם. עם תחילת כהונת הכנסת הבאה יוכלו חברי הכנסת לשכור לשכות חיצוניות בהסכמים עד סוף 2015".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker