נתניהו פשוט מזלזל בכם

ראש הממשלה לא מתראיין, לא מפרסם מצע, לא עונה לשאלות התקשורת ונמנע מעימות עם מתחריו

רותם שטרקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ראש הממשלה בנימין נתניהו מזלזל בנו.

הוא מזלזל בנו כשהוא מתראיין ברדיו קול ברמה, כלומר רק שם, בצהרי שישי האחרון, אחרי חודשים ארוכים שהוא לא התראיין לאף עיתונאי רציני. זה היה ראיון עלוב וחנפני, שלא נשאלה בו אפילו שאלה אחת קשה (למשל על הוצאות המעון, בזבזנות בכסף ציבורי וקמצנות בפרטי, מינהל לא תקין או התעמרות בעובדים) - רק הרמות להנחתות. זה היה ראיון שבו לא עלו גם נושאים אחרים שמטרידים את הציבור, כמו יוקר המחיה, הפערים החברתיים, מערכת החינוך, הבריאות, הבטחון האישי, האלימות, הגזענות או אפילו מלים גדולות כמו מלחמה ושלום; לא הוזכר בו גם דו"ח מבקר המדינה על משבר הדיור, שפורסם רק יומיים קודם.

מה כן היה בו? שרשרת המלים הכל כך מוכרת לכל - שואה, איראן, השמדה, מדינת היהודים, קונגרס, נאום, תקשורת, הכפשות, עלי ועל משפחתי, שמאל, בוז'י וציפי, התנתקות, חמאסטן, חלוקת ירושלים.

בנימין נתניהוצילום: תומר אפלבאום

נתניהו מזלזל בנו, כי הוא מתעקש לקרוא למי שמתמודדים מולו על הנהגת המדינה - שעם כל הביקורת עליהם, הם בכל זאת מנהיגי ציבור גדול לפחות כמו הציבור שתומך בו, ויש הסוברים שאף יותר - רק בשמותיהם הפרטיים הנלעגים לכאורה. וגם בראיון המדובר, לא הוזכר אפילו פעם אחת השם הרצוג וגם לא השם לבני (גם לא על ידי המראיין שפנה אל המרואיין שלו בתואר המתבקש "אדוני ראש הממשלה") - רק ציפי ובוז'י, בוז'י וציפי. ראש הממשלה הוא אדוני, מי שמתמודד מולו הוא רק איזה בוז'י שמאלן.

נתניהו מזלזל בנו, כי התגובה שלו בנושא דו"ח המבקר בן 300 העמודים בשבוע שעבר נמשכה בערך 30 שניות, והיא כללה רק קלישאות וססמאות, שאחריהן הוא עבר מיד "לחיים עצמם", שהם כמובן איראן.

הוא מזלזל בנו, כי בתחילת קמפיין הבחירות דיבר נתניהו על הצורך בשינוי שיטת הממשל, ואפילו נתלו בהוראתו שלטים ונכתבו ססמאות, ועל הנהגת מע"מ 0% על מזון כדי לסייע לחלשים - ופתאום כל זה נשכח. האם הוא ירד משני הנושאים האלה כי הם לא הביאו מנדטים? האם הם כבר לא חשובים לו היום? לפחות שיפרסם לבוחרים תשובה אם שני העניינים האלה עדיין על הפרק, או שהם נקברו.

אפס התייחסות לעתידנו

נתניהו זילזל בנו כשפירק את הממשלה בלי הסבר מניח את הדעת, תוך שהוא מטרפד רפורמות חברתיות חשובות כמו שינוי מבני בקק"ל והגבלות על הרפואה הפרטית מבלי בכלל לומר לנו האם הוא בעדן או נגדן. ומה הוא אומר על השחיתות הציבורית שהתגלתה כאן בכמה משרדים בתקופת שלטונו? אין לדעת.

נתניהו וארדן בישיבת ממשלה בקריה, באוגוסטצילום: תומר אפלבאום

הוא זילזל בנו כשתמך בחוק המטורלל הקרוי מע"מ 0% על דירות, רק מכיוון שבאופן אישי זה היה לו נוח כלפי שר האוצר שלו יאיר לפיד, שהוביל את החוק; ועוד יותר זילזל בנו אחר כך, כשהחליט לטרפד את החוק כי רצה לפגוע בלפיד. הכל פוליטי, הכל אישי.

נתניהו מזלזל בנו כשהוא שומע בעימות טלוויזיוני (שאליו אפילו לא חשב לבוא, והוא יבוא, כך אומרים פרשנים, רק אם יהיה על הקרשים בסקרים) את שר החוץ שלו מוחק 20% מהאוכלוסייה בישראל במופע של גזענות חשוכה - ולא אומר דבר. ואם כבר אז לא יזיק לשאול איפה אורלי לוי אבקסיס, "הח"כית החברתית", שמעולם לא ביקרה את גזענותו של הבוס ליברמן.

הוא מזלזל בנו, כי לליכוד אין מצע ואין תוכנית באף נושא שעל הפרק, זו כבר מערכת הבחירות השנייה. במפלגה שלו אין דיונים אידאולוגיים או מעשיים - רק צוות של מגיבים ומנהלי קמפיין, שמנהלים הכל לפי מה שנכון פוליטית לבעל הבית באותו הרגע.

בכל פעם שמזכירים את עניין האין־מצע של הליכוד עולה הביקורת (הלגיטימית), שמצע ממילא אינו רלוונטי ואין לו משמעות מעשית ולכן זה עניין שולי. אבל זה לא מדויק. נכון שמצע לבדו, ללא מחויבות ההנהגה הוא רק נייר. אבל כשיש בסיס תיאורטי כתוב, וכשראשי המפלגה מצהירים, מקיימים מסיבות עיתונאים, מתראיינים ומבטיחים הבטחות בחירות; כשהמפלגה מתכנסת ומצביעה; כשהדברים עולים כדרישות במשא ומתן הקואליציוני אחרי הבחירות, ואפילו אם יש פשרות; וכשאחרי שנה־שנתיים, עיתונאים, יריבים פוליטיים, אנשי ציבור וסתם בוחרים בודקים מה הובטח להם ומה קוים - כשכל המערכת הזאת מתרחשת, אפשר לומר שהדמוקרטיה פועלת כמו שצריך.

אבל בליכוד אין כלום. אפס התייחסות לעתידנו כאן. הליכוד בתקופת נתניהו לא עונה לאף כלי תקשורת שמציג בפניו שאלות ענייניות בנושאים שונים, כאילו הכל הוא סתם הטרדה בדרך לעוד ניצחון בבחירות. הרי הם מנהלים את המדינה ושומרים על ביטחונה, ואנחנו שם בתקשורת מקשקשים. ועל כך אולי כדאי לשאול: מנהלים? אז למה עד היום אין לנו לא שר חינוך, לא שר רווחה ולא שר אוצר? ומה בכלל ידרוש נתניהו במשא ומתן הקואליציוני מ"השותפים הטבעיים" כשירכיב את הממשלה?

"נו, תיק האוצר בידנו"?

במה כן מצטיינים בליכוד? בלהגן על ראש הממשלה ומשפחתו בתקשורת. ביום פרסום דו"ח מבקר המדינה על ההוצאות במעון ראש הממשלה, יממה לאחר פרשת גלאמין־שרה־גייט, הופיע שר הפנים גלעד ארדן בראיון ליונית לוי בערוץ 2. ארדן הוא הדובר הטוב והרהוט ביותר של הליכוד, ולכן זה היה טבעי שלמרות שלוי צלבה אותו הוא נתן הופעה מרשימה. הוא כמובן לא שכח לשזור בתשובותיו את דף המסרים שחילקו מקורבי נתניהו, הכולל את "מני נפתלי סוחט כספים", "ראש ממשלה לא אמור לבחור חשמלאי", "גם שמעון פרס בזבזן", "איך אתם רוצים שיארחו את אובמה", "מה עם הבית של ברק בכוכב יאיר והבית של שרון בחוות שקמים" וכו' וכו'.

ומה אמר ארדן בקריצה, כשהמיקרופון נותק מדש חולצתו בדרך החוצה מהאולפן? "נו, תיק האוצר בידינו?". ארדן התלוצץ ככל הנראה, במסגרת בדיחה פנימית באולפן, אבל ברור שההגנה על נתניהו, שלו ושל אחרים בליכוד, היא חלק מהמרוץ לתפקידים בכירים במפלגה.

ברור גם שארדן נוצל להגיד דברים שלא חלם לומר בטלוויזיה, והשאלה הגדולה היא מתי הוא וחבריו בליכוד יחליטו שהזלזול ביריבים פוליטיים, בתקשורת, בעובדים ובבוחרים כולם הוא כבר לא אסטרטגי בעבורם, ויגידו "עד כאן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker