משרד המשפטים ממליץ להפסיק לתקצב את החטיבה להתיישבות

בחוות דעת חריפה, תחת הכותרת "ככה לא בונים חומה", ממליץ המשרד להחזיר את סמכויות שהופרטו לחטיבה להתיישבות לידי המדינה

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירב ארלוזורוב

חוות דעת חריפה של משרד המשפטים, שרוכזה בידי המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר, ממליצה לממשלה הבאה להחזיר לידיה את סמכויות ההתישבות שהועברו לידי החטיבה להתישבות.

שמה של החטיבה להתישבות עלה לכותרות בחודשים האחרונים בשני הקשרים בעייתים מאוד. האחד היה התקצוב הגדול שקיבלה החטיבה במהלך חודש דצמבר, במה שנראה כמחטף רגע לפני הבחירות, כאשר בפועל אין כל קשר בין תקציב החטיבה שאושר בתקציב לשנת 2014 ובין התקציב שהיא מקבלת בפועל במהלך השנה. ההקשר השני היה זה של  חקירת פרשת ישראל ביתנו, כאשר בין החשדות לגבי העברת כספים לא תקינה לרשויות בשטחים בתמורה לשוחד הוזכר גם שמה של החטיבה להתיישבות כגורם שאיפשר את העברת הכספים הלא תקינה.

שני ההקשרים הבעייתיים הגיעו בעיתוי יוצא דופן, מאחר שכבר לפני כחצי שנה החל צוות שמשרד המשפטים לעסוק במעמדה של החטיבה להתיישבות, לאחר שמשרד המשפטים החל להרגיש שלא בנוח בשל מעמדה המוזר של החטיבה. מדובר בגוף ההתישבות הכפרי העיקרי שמפעילה ממשלת ישראל, ושניזון כולו מתקציבים ממשלתיים. אבל מדובר בגוף השייך להסתדרות הציונית, שממנה את ראשיו לפי מפתח פוליטי ושחלק ניכר מהפיקוח הממשלתי לא חל עליו. כך, בחטיבה להתיישבות אין יועץ משפטי הכפוף למשרד המשפטים, יש חשב של החשב הכללי אבל כל עובדי החשבות אינם כפופים לו, אין כפיפות לחוק חופש המידע וגם לא לחוק חובת המכרזים. התוצאה, לכן, שמדובר בגוף עם מחזורי פעילות של עד חצי מיליארד שקל בשנה, המטפל במרבית ההתיישבות בגליל, הנגב והשטחים - אבל  הוא גוף פרטי, הפועל בדרך לא שוויונית (אינו מעביר תקציבים לישובים ערביים), ושהפיקוח הממשלתי עליו הוא דל בלבד.

דינה זילברצילום: אמיל סלמן

בין השאר, העובדה שהחטיבה להתיישבות לא מחוייבת להקצות את משאביה לפי חוק חובת המכרזים, התבררה כפירצה שעשויה היתה להיות מנוצלת לרעה. חשדות כאלו, כאמור, עלו במסגרת החקירות של פרשת ישראל ביתנו.

משרד המשפטים, בחוות הדעת שלו, התייחס למבנה החריג של החטיבה להתיישבות תחת הכותרת "ככה לא בונים חומה". חוות הדעת מדברת על אנומליות בקשר שבין החטיבה להתיישבות ובין המדינה, וקובעת כי הכתובת לתיקון הליקויים היא הממשלה לבדה.

בחוות הדעת נקבע כי "להסתדרות הציונית העולמית ולחטיבה להתיישבות שמורה מניית זהב על פועלן וחלקן המשמעותי בפיתוחה של ההתיישבות ובחיזוקו של המפעל הציוני. עם זאת, סבורה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה כי דפוסים שהתאימו לתקופת 'המדינה שבדרך' אינם יכולים להוסיף ולהתקיים עוד במתכונתם המקורית במדינה שכבר עברה את תקופת התבגרותה והמתיימרת לפעול כמדינה מתוקנת".

"אזור דמדומים ממשלי"

חוות הדעת מתארת במילים קשות את הקשר הלא תקין שהתפתח בין המדינה ובין החטיבה להתיישבות. הקשר מתואר כ"אזור דמדומים ממשלי" וכן  כי "חצר אחורית" במסגרתה מופעלות סמכויות שלטוניות רחבות ומשמעותיות לצד תקציבי ענק המחולקים בהתאם לפרמטרים פנימיים וללא בקרה אפקטיבית באופן המקל על התפתחותן של פתולוגיות מובנות".

חוות הדעת קובעת כי המדינה התפרקה מקביעת מדיניות ההתיישבות בפריפריה, ובפועל הפריטה פעילות זאת לחטיבה להתיישבות, וכי ראוי שהמדינה תחזיר לידיה את הסמכויות בנוגע להתיישבות ומדיניות התיישבות.

דני קריצ'מן, יו"ר החטיבה להתיישבותצילום: מיכל פתאל

לאור זאת, משרד המשפטים ממליץ לממשלה הבאה לשקול את פירוקה דה פקטו של החטיבה להתיישבות. משמע, להפסיק לתקצב אותה באמצעות תקציב המדינה. בלי תקציב ממשלתי, החטיבה הופכת לחסרת משמעות. חוות הדעת ממליצה למנות גוף ממשלתי שיהיה אחראי על קביעת מדיניות ההתיישבות (היחידה לפיתוח הכפר במשרד השיכון, משרד רה"מ או משרד הנגב והגליל שיהפך למשרד הנגב, הגליל ויו"ש). משרד כזה יכול להמשיך ולהעסיק את החטיבה להתיישבות, שנחשבת לגוף ביצוע יעיל מאוד, אבל רק כקבלן ביצוע ממשלתי - ולא כגוף שקובע היום את המדיניות ומחליט בעצמו איזה ישוב לקדם ואיך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker