למי העביר נתניהו 145 אלף דולר מחשבון הבנק שלו?

"מת'יו יקר – אנא העבר לליהמן ברדרס בניו יורק 145 אלף דולר מחשבוני ברויאל בנק אוף סקוטלנד". השולח: בנימין נתניהו. התאריך: 3 בפברואר 2002 ■ העיתונאי אורי בלאו פירסם את המכתב בבלוג שלו ■ משרד רה"מ: "ב-2002 נתניהו היה אזרח פרטי"

TheMarker Online
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
TheMarker Online

מי עומד מאחורי חשבון מספר 831-33748-14-719 אליו העביר ראש הממשלה בנימין נתניהו 145 אלף דולר ב-2002? שאלה טובה, עליה מסרב ראש הממשלה לענות.

העיתונאי אורי בלאו פירסם אתמול פוסט בבלוג שלו, שם העלה את השאלה הזאת. בלאו פירסם מכתב ששלח נתניהו ב-3 בפברואר 2002, שבו כתב ראש הממשלה (באותו זמן - אדם פרטי): "מת'יו יקר - אנא העבר לליהמן ברדרס בניו יורק סכום של 145,000 דולר מחשבוני ברויאל בנק אוף סקוטלנד". מקבל הכסף: לא ידוע.

בלאו כותב כי "דיווחים הקשורים בהדלפות השווייציות ממשיכים לחשוף חברות במקלטי מס וחשבונות בנקים. כדאי לזכור כי גם נתניהו החזיק חשבון בנק במקלט מס. מסמכים הקשורים בחשבון זה נחשפים כאן לראשונה.

ראש הממשלה, בנימין נתניהוצילום: אילן אסייג

"בשנה שעברה, חשפה העיתונאית לילך ויסמן ב"גלובס" כי בין השנים 1998-2003 החזיק נתניהו חשבון בנק בסניף רויאל בנק אוף סקוטלנד בג'רזי באיי התעלה, הידועים במשטר המס הנוח שלהם. במשך מרבית תקופה זו, נתניהו היה מחוץ לפוליטיקה, אף כי חזר להחזיק במשרה ציבורית כשר החוץ בסוף 2002. לפי ויסמן, נתניהו השתמש בחשבון זה כדי לשלם 2,468.45 דולר למשרד עורכי הדין א.ש. שמרון, י. מלכו, פרסקי ושות'; כדי להעביר 8,000 דולר לחשבון הבנק של אל"מ (מיל) יהואר גל, שהיה ראש לשכתו בשנת 2000; וכדי להעבר 1,800 דולר לאביב בושינסקי, דוברו לשעבר.

"אך הסכום הגדול ביותר שהועבר מחשבון הבנק של נתניהו", כותב בלאו, "הועבר ליעד בלתי ידוע. ב-3 בפברואר 2002, נתניהו ביקש מ"מת'יו היקר" מרויאל בנק אוף סקוטלנד להעביר 145 אלף דולר מחשבונו ללקוח בסניף ליהמן ברדרס בניו יורק, לקוח המזוהה רק במספר.

המסמך ששלח נתניהו

"חודשים ספורים לאחר העברה זו, חזר נתניהו לעולם הפוליטי. ביוני 2003, טס לניו יורק כשר האוצר של ישראל, שם נפגש עם הנהלת ליהמן ברדרס".

בלאו מציין כי חשבון ממוספר הוא חשבון שבעליו מזוהה באמצעות סדרת ספרות במקום שם. מנהג זה, שכיום כבר אינו חוקי במרבית העולם, נועד לשמור על זהותו של בעל החשבון.

ליהמן ברדרסצילום: אי פי

בלאו פנה למשרד ראש הממשלה כדי לשאול מי עמד מאחורי חשבון זה, ולשם מה היה התשלום. משרד ראש הממשלה סירב להשיב לשאלות אלה, בטענה כי "ב-2002 נתניהו היה אזרח פרטי. כל פעולותיו בוצעו כחוק, והוא לא חייב הסבר על פעולותיו האישיות".

תגובת ראש הממשלה ל"גלובס" לפני שנה היתה: "אנחנו מדברים על חשבון שלא היה פעיל מאז 2003. ב-1999, לאחר כהונתו הראשונה של נתניהו כראש ממשלה, הוא ביצע השקעה באמצעות חשבון זה, לה לא היה יתרון מס על פני ישראל. החשבונות והפקדונות דווחו במלואם לרשויות בישראל, בהן גם רשות המסים, ונכללו גם בהצהרת ההון שהגיש נתניהו לרשויות בישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker