שפירא מבקר מתי שנוח

מדוע דחוף פתאום לפרסם את דו"ח הדיור שבועיים לפני הבחירות?

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

אין צורך להמתין לפרסומו של דו"ח מבקר המדינה על משבר הדיור, בעוד כשבועיים, כדי לדעת ששתי הממשלות האחרונות בראשות בנימין נתניהו וממשלת אולמרט שקדמה להן לא עשו די כדי לבלום את עליית מחירי הנדל"ן.

מבקר המדינה, יוסף שפירא, הודיע כבר בנובמבר 2012 שהוא מגבש דו"ח על עליית מחירי הדיור. הדו"ח אמור היה להיות מוכן בסוף 2014, אך הכנתו התעכבה, ולטענת משרדו גם בשבועיים שנותרו לפרסומו יש צורך בעריכתו ובעדכונו. אם כך, ולנוכח העובדה שרק הממשלה הבאה תידרש ליישם את הליקויים, מדוע התעוררה לפתע הדחיפות לפרסם את הדו"ח שבועיים לפני הבחירות? האם ייתכן שהמבקר משתמש בדו"ח הדיור לשיפור תדמיתו הציבורית, לאחר שספג ביקורת על עיכוב הדו"ח על ההוצאות במעונות ראש הממשלה?

מבקר המדינה, יוסף שפיראצילום: אוליבייה פיטוסי

במערכת הפוליטית טוענים כי שפירא העדיף למשוך את הזמן עם פרסום דו"ח המעונות, שמראה את הבזבוזים של בני משפחת נתניהו - ובכך למעשה ריצה את אנשי נתניהו. אלא שאסור היה לשפירא לגרור רגליים בעניין ולהסתתר מאחורי התכתבויות עם היועץ המשפטי לממשלה, או מאחורי עמדתו כי שרה נתניהו אינה גוף מבוקר.

האם כשבא שפירא לראיון קבלה לעבודה במעון הרשמי ברחוב בלפור, בטרם החליט נתניהו לתמוך בו, זכה גם הוא לסיור בבית כדי שיתרשם מהשטיח הקרוע והמנורה השבורה? כך או כך, הממצאים בדו"ח המעונות אולי מרגיזים, אבל הביקורת רפה למדי. מבקרת המדינה לשעבר, מרים בן פורת ז"ל, שהטביעה את המונח "לקנות שלטון בכסף", היתה בוודאי משתמשת בביטויים נחרצים יותר מהשפה המכובסת שנקט שפירא, שקבל על "חוסר מידתיות, סבירות, חיסכון ויעילות".

למעשה, עד לשבוע האחרון נתניהו יכול היה להיות מרוצה מהמבקר שבחר. שפירא התגלה כמבקר נוח, במיוחד אחרי מיכה לינדשטראוס, שהיה אימת השרים והפקידים. מאז מונה שפירא לתפקיד בקיץ 2012, הפקידים במשרדי הממשלה נושמים לרווחה. היחיד שנתון בלחץ הוא נתניהו.

ראש הממשלה, שהולך להזיע בעקבות הממצאים על מעונותיו, האשים את ממשלת אולמרט בעליית מחירי הנדל"ן. שפירא, שימתח ביקורת על שלוש הממשלות האחרונות, צריך לשאול את עצמו מדוע העבודה על הדו"ח נמשכה זמן רב כל כך.

הדו"ח צפוי למתוח ביקורת על ממשלת אולמרט, שהחליטה לקדם תוכניות מגורים בפריפריה במקום במרכז הארץ. באשר לממשלות נתניהו, ההערכות הן כי המבקר ימתח ביקורת על כישלונה בהגדלת היצע הקרקעות לבנייה למגורים, על היעדר תוכנית כוללת להוזלת המגורים ועל אי מימוש תוכניות שהתקבלו להרחבת היצע הדיור והורדת המחירים.

בליכוד לוחצים לדחות את פרסום דו"ח המבקר על הדיור עד לאחר הבחירות. "לא ייתכן שהמבקר משמש ככלי ניגוח פוליטי", טענה ח"כ מירי רגב (ליכוד).

המבקר יתייחס גם לתוכנית מע"מ 0% של שר האוצר הקודם, יאיר לפיד, ולתוכנית מחיר מטרה של שר הבינוי, אורי אריאל. מחירי הדירות בשתי הקדנציות האחרונות של נתניהו כראש ממשלה עלו ב–65%, מהם כ–53% בקדנציה הקודמת וכ–8% בקדנציה הנוכחית.

כדי לייעל ולחזק את הביקורת של מבקר המדינה ולנתקה מהתניות פוליטיות, יש לחוקק חוק שיחייבו להציג בעת הדיון לאישור תקציבו בכנסת תוכנית עבודה שנתית עם לוחות זמנים לפרסום הדו"חות המיוחדים שבהכנה. במצב כזה, המבוקרים לא יוכלו ללחוץ על המבקר להחביא דו"חות נגדם, ואילו המבקר לא יואשם בכניעה פוליטית עם פרסום דו"ח במועד מסוים, למשל לפני הבחירות. אחרת, לנוכח תכיפות הבחירות, המבקר לא יוכל לפרסם אף דו"ח, גם אם תוכנן מראש.

ממשרד מבקר המדינה נמסר בתגובה: "מבקר המדינה אינו שחקן בזירה הפוליטית. כאשר דו"ח מיוחד מוכן, מן הדין לפרסמו. יודגש כי מועד פרסום הדו"ח נקבע זה מכבר, הבחירות לכנסת הן שהוקדמו. עבודת הביקורת מתבצעת במקצועיות ועל פי שיקולים ענייינים בלבד, ואין זה ראוי שעבודת המבקר ומשרדו יושפעו מלוח זמנים פוליטי. המבקר קורא לא לעשות שימוש ציני ופוליטי בדו"חות ומדגיש כי הוא משרת את הציבור כולו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker