עוד מהלומה לנתניהו: המבקר יפרסם לפני הבחירות דו"ח על כישלון רה"מ בתחום הדיור

מבקר המדינה יוסף שפירא החליט שלא להמתין עם פרסום הדו"חות הללו עד לאחר הבחירות ■ ההערכה היא כי ימתח ביקורת על כשלונה של ממשלת נתניהו בהגדלת היצע הקרקעות הזמינות לבנייה למגורים

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, יפרסם בתחילת מארס 2015 דו"ח חמור על כישלון שתי ממשלות נתניהו בהוזלת מחירי הדיור. הדו"ח יתייחס לשאלת האחריות על עליית מחירי הדירות בתקופת ממשלת אולמרט 2009-2006, ממשלת נתניהו הראשונה 2013-2009 וממשלת נתניהו השנייה 2015-2013.

המבקר החליט שלא להמתין עם פרסום הדו"חות הללו עד לאחר הבחירות. בשבוע הבא ייקבע המועד המדויק לפרסום הדו"חות. במשרד מבקר המדינה בחנו לפרסם את הדו"ח ב-3 במארס ואולם, מאחר שבאותו המועד נתניהו בחו"ל בנאומו בקונגרס האמריקאי ייתכן שהמועד יידחה על מנת שהנאום באו"ם לא יאפיל על פרסום הדו"ח.

ראש הממשלה, בנימין נתניהוצילום: אילן אסייג

הגופים העיקריים שנושאים באחריות ונבדקו על ידי המבקר הם: הממשלה; משרד השיכון; משרד הפנים - רשות התכנון ומינהל מקרקעי ישראל. הטיוטת בעניין נמסרו לגופים המבוקרים. בימים הקרובים יערכו עיבודים אחרונים של הדו"ח בטרם פרסומו. יצויין כי שרי השיכון האחרונים הם אורי אריאל בממשלה היוצאת; אריאל אטיאס בממשלת נתניהו הראשונה; מאיר שטרית עד יולי 2007 ולאחר מכן זאב בוים ז"ל - בממשלת אולמרט.

הדו"ח צפוי למתוח ביקורת על ממשלת אולמרט שהחליטה לקדם תוכניות מגורים בפריפריה סמקום במרכז הארץ. לפני כחודש האשים נתניהו בראיון לערוץ 2 את ממשלת אולמרט באחריות לעלייה במחירי הדירות.

אשר לממשלות נתניהו ההערכות הן כי המבקר ימתח ביקורת על כשלונה בהגדלת היצע הקרקעות הזמינות לבנייה למגורים, חרף טענותיה על הגדלת השיווקים. היעדרה של תוכנית כוללת בעניין עד פרוץ המחאה החברתית בקיץ 2011 וגם לאחר מכן אי מימוש תוכניות שהתקבלו להרחבת היצע הדיור והוזלת המחירים.

עליית מחירי הדירות בשתי הקדנציות האחרונות של נתניהו כראש ממשלה הגיעו ל-65%, מתוכם כ-53% בקדנציה הקודמת, וכ-8% בקדנציה הנוכחית.

המבקר גם יתייחס לתוכניתו של שר האוצר הקודם יאיר לפיד להנהגת מע"מ אפס, תוכניותיו של "קבינט הדיור, בממשלה היוצאת בראשות לפיד, ו"תוכנית מחיר מטרה" שהועלתה על ידי שר הבינוי אורי אריאל.

המבקר יתייחס לרשות מקרקעי ישראל שיחד עם משרד השיכון לא עמדה במשך שנים ביעדי השיווק וגם לאחר הגברת קצב הקרקעות, אלה שווקו בעיקר בפריפריה ומעט מדי במרכז . לפי המבקר הממשלה נכשלה בישום תוכנית המתאר הארצית תמ,א-35. כמו כן נרשמו עיכובים גדולים באישור תוכניות בנייה גדולות למגורים ובמיוחד בועדות המחוזיות. המבקר מותח בקורת על פעולותיה של הממשלה בכל הקשר לדירות להשכרה לטווח ארוך כאשר מהלכי רשות מקרקעי ישראל לא הביאו לביקוש המקווה על ידי הגורמים המוסדיים. כמו כן מתח בקורת על פעולותיה בעניין דיור בר השגה.

גורמים פוליטים העריכו כי פרסום דו"ח כישלון הדיור של ממשלות נתניהו לפני הבחירות משקף את העובדה שהמבקר שפירא אינו נרתע מנתניהו. הם טענו כי מי שחשב ששפירא "חייב" לנתניהו בגין מינויו - טעה.

כזכור, שפירא נבחר לתפקידו בתמיכת נתניהו לאחר שעבר "ראיון קבלה" על ידי נתניהו במעון נתניהו ברחוב בלפור, שבגינו פירסם השבוע דו"ח ביקורת חריף.

מקורבי נתניהו תקפו ביום ג' את שפירא עם פרסום דו"ח המעונות. עם זאת, יצויין כי שני סעיפים מרכזיים שנבחנו בביקורת לא נכללו בדו"ח שפורסם: מדובר ב"פרשת מחזור הבקבוקים" ובהחזרת 4,000 שקלים על ידי משפחת נתניהו, ובפרשת "ריהוט הגן" לפיה נרכש ריהוט גן למעון בקיסריה. אנשי נתניהו טענו כי הריהוט הועבר למעון הרשמי.

שני הנושאים הללו הועברו לבדיקת היועץ המשפטי לממשלה כדי שישקול פתיחתה של חקירה פלילית. המבקר העביר באחרונה גם ממצאים נוספים לחקירת היועץ המשפטי לממשלה, ובהם העסקת החשמלאי אבי פחימה במעון הפרטי של נתניהו בקיסריה. לפי הדיווחים שנמסרו למבקר, פחימה הגיע לבית נתניהו בקיסריה גם ביום הכיפורים, כשבאותה עת שהו בני משפחת נתניהו בירושלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker