בית המשפט: 
אברהם נניקשווילי ייחשב תושב ישראל לצורכי מס

נניקשווילי טען כי מ-2002 מרכז חייו ברוסיה וצירף תצהיר חתום על ידי ח"כ לשעבר בנימין בן אליעזר התומך בגרסתו - אך טענתו לא התקבלה

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אפרת נוימן

איש העסקים אברהם נניקשווילי הפסיד בערעורים על שומות מס שהגיש נגד רשות המסים. בסוף ינואר קבע נשיא בית המשפט המחוזי בבאר שבע, יוסף אלון, כי הוא ייחשב תושב ישראל לצורכי מס. רובו של פסק הדין נאסר לפרסום.

על פי ההחלטה, בשנות המס הרלוונטיות, 2005–2007, מרכז חייו של נניקשווילי היה בישראל, ולכן הדיון הוחזר לפקיד שומה אשקלון על מנת שיקבע את הסכום לתשלום. בנוסף לכך, חויב נניקשווילי בהוצאות משפט לא מבוטלות על סך 120 אלף שקל.

עו"ד זיו שרון, המייצג את נניקשווילי, מסר בתגובה: "אנו מכבדים את החלטת בית המשפט, אף שאנו חולקים עליה מבחינה משפטית. על כן, בכוונתנו לערער לבית המשפט העליון".

אברהם נניקשווילי, ובנימין בן אליעזר צילום: אוליבייה פיטוסי ואילן אסייג

בין הראיות שהגיש נניקשווילי, היה תצהיר עדות ראשית התומך בגרסתו, שחתום על ידי חבר הכנסת לשעבר בנימין (פואד) בן אליעזר, החשוד בפלילים. בן אליעזר ונניקשווילי נחשבים לחברים קרובים.

לתצהיר זה היה חלק חשוב בחשדות נגד בן אליעזר, אשר חקירתו נערכה בשיתוף רשות המסים. זאת, לאחר שהתברר כי קיבל מאות אלפי דולרים מנניקשווילי בעת שכיהן כחבר כנסת מטעם מפלגת העבודה.

בן אליעזר טוען כי הכסף הועבר לו מנניקשווילי כהלוואה - לצורך מימון רכישת ביתו היוקרתי ביפו, שעלותו הסתכמה ב–9 מיליון שקל.

ככל הידוע, הפרקליטות צפויה להגיש בקרוב כתב אישום נגד בן אליעזר, בכפוף לשימוע, בחשד לעבירת שוחד. המשטרה המליצה להעמיד לדין בעבירת שוחד גם את נניקשווילי, ואת בן טיפוחיו ג'קי בן זקן - המקורב אף הוא לבן אליעזר.

עדיין לא נמסרה החלטה בעניין מטעם הפרקליטות.

נניקשווילי, אב לארבעה, אשר עלה לישראל עם משפחתו מגיאורגיה בגיל 10, הצהיר כי החל ב–1991 הוא הפסיק את פעילותו הכלכלית בישראל, ופנה לעסקים בתחום רכישות ומכירות נפש ושינוע נפט בגיאורגיה וברוסיה.

ב–2002, בעקבות מצב פוליטי בעייתי, הוא עזב את גיאורגיה ובחר להמשיך לחיות ברוסיה ולהפעיל ממוסקווה את עסקיו בתחום הנפט, רכישתו, מכירתו והובלתו. "לא חשבתי מעולם על האפשרות לחזור לחיות בישראל", הצהיר. לטענתו, מ–2002 ועד היום הוא מתגורר במוסקווה: "שם ביתי הקבוע, שם מרכז עסקיי, שם נמצאים חברי ואין בכוונתי לעבור למקום אחר".

כשנחקר במשטרה בקיץ 2011 בפרשת חברת מנופים פיננסיים, שבה הואשם בהמשך בן זקן בהרצת מניות (המשפט עדיין מתנהל), אמר נניקשווילי, שהונו מוערך במאות מיליוני דולרים, כי אין לו מושג כמה כסף יש לו בבנק ("אשתי מתעסקת בזה"), וכי הוא מחזיק חשבון בנק בשווייץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker