הבכירים במשרד רה"מ נהפכו לחותמת גומי לכל גחמה כספית של משפחת נתניהו

היועצת המשפטית, החשב והסמנכ"ל, כולם שכחו שתפקידם להיות "שומרי הסף" ולא חותמת גומי לכל גחמה שהגיעה מהזוג נתניהו

צבי זרחיה

המעון הרשמי של ראש הממשלה ברחוב בלפור אומנם דולף, השטיח קרוע, והדלתות חורקות- אבל המימון הממשלתי לאחזקת בני הבית גבוה, לא חסכוני, לא סביר ובמקרים רבים  מערבב לעיתים בין הוצאות אירוח פרטיות לרישמיות בלא בקרה נדרשת.

אי אפשר שלא להתעצבן מהממצאים החמורים העולים מדו"ח מבקר המדינה על ניהול המעון הרשמי ברחוב בלפור, והמעון הפרטי בקיסריה של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

רה"מ נתניהוצילום: אי־אף־פי

כשרואים את ההוצאות, המסקנה העולה מהדו"ח היא שמדובר בכסף ציבורי אשר בוזבז בשיטת "היד קלה על ההדק", הן על ידי מי שמוציאים את הכסף והן על ידי מי שמאשרים את התקציב, כשבעצם לא נקבעה תקרה להיקף ההוצאות השונות.

המבקר יוסף שפירא קבע כי "הוצאות הכלכלה של ראש הממשלה, משפחתו ואורחיו במעון הרשמי לא עלו בקנה אחד עם עקרונות היסוד של מידתיות, סבירות, חיסכון ויעילות" (בהתייחסו לשנים 2010-2011 ובמידה פחותה ב-2012).

התקציב של מעונות רה"מ (כולל שינויים במהלך השנה ועודפים) עלה מ 3.02 מיליון שקל ב-2009 ל-5.4 מיליון שקל ב-2012. כלומר גידול של 80% בין השנים 2012 לעומת 2009. רק אחר כך, ב-2013, בעקבות הביקורת הציבורית גילה נתניהו רגישות והורה להפחיתו ל-4.25 מיליון שקל (כמו ב-2011).

הבית של בנימין נתניהו בקיסריה צילום: אלון רון

תקציב ההוצאות עצמו (מזון ואירוח רשמי, ניקיון, גינון, תחזוקה, רכש רהיטים וכלי בית, תפעול, דמי ייצוג והוצאות הביתים בקיסריה וברחוב עזה) גדל מ-1.86 מיליון שקל בשנת 2009 ל-2.864 מיליון שקל בשנת 2012 (גידול של 54% ) ורק ב-2013 הופחת ל-2.4 מיליון שקל (כמו 2010).

כל זה קרה כשהתקציב לא נקבע (עד 2013) בהליך מסודר שנקבע על פי הצרכים, אלא, לפי הדרישות. בעצם, דומה שכמעט כל הוצאה שהועלתה למימון המעון הרשמי או המעון הפרטי מומנה ביד רחבה על ידי הקופה הציבורית, בלי ביקורת נדרשת ועם יצירתיות רבה של הפקידים הכפופים, שבעצם כפופים ישירות לראש הממשלה: היועצת המשפטית, החשב והסמנכ"ל. הם כנראה שכחו שתפקידם להיות "שומרי הסף" ולא חותמת גומי לכל גחמה.

לפיכך, יש לעגן נוהל מחייב שלפיו תקציב מעונות ראש הממשלה צריך להיקבע בהליך מסודר ועל ידי גורמי המקצוע במשרד ראש הממשלה, בשיתוף החשכ"לית.

רה"מ נתניהו ורעייתו שרהצילום: מוטי מילרוד

התקציב הזה גם צריך להיות שקוף ולהיחשף לציבור בפירוט לפי סעיפי הוצאה (מזון,  הזמנות ממסעדות, ניקיון, ועוד) אחת לשנה בעת הגשת התקציב השנתי להצבעה בקריאה הראשונה בכנסת. כך הציבור ישפוט אם ראש הממשלה ובני משפחתו מבזבזים כספי ציבור. אם ראש הממשלה לא מתבייש בסכומים וחושב שהוא חסכן למה לא לגלות את זה לציבור?

זאת ועוד, מן הראוי לקבוע תקרה להוצאות המעון של ראש הממשלה, כפי שמציע המבקר, על מנת להימנע ממצב של בזבזנות וחוסר רגישות בכספי ציבור. ניתן לקבוע תקרה למשל להוצאות על ניקיון, מים, הזמנת מזון ממסעדות וכיו"ב.

עבור הזמנת ארוחות למעון הרשמי, למשל ממסעדות ובתי מלון, הוקצו ב-2010 כ-71,851 שקל (5,987 שקל בממוצע לחודש) למרות שאחת מעובדות הניקיון היתה אז גם מבשלת, וב-2011 הוקצה סכום של 92,781 שקל (7,731 שקל בממוצע לחודש).  ב-2012 (כשהיא כבר לא הועסקה) הגיע הסכום ל-158,000 שקל (13.1 אלף שקל בממוצע לחודש) וב-2013 ל-64 אלף שקל (5.3 אלף שקל בממוצע לחודש).

שלומית ברנע פרגוצילום: אבי אוחיון/ לע"מ

אף אחד לא רוצה שראש הממשלה, בני ביתו ואורחיו, יישארו רעבים. אבל, הגיע הזמן להגביל את המימון להזמנת קייטרינג ואוכל מבתי מלון ומסעדות במיוחד אם יש מבשלת. יש גבול לא?

משנת 2009 ועד שנת 2012 גדלו הוצאות הניקיון במעון הרשמי פי 1.8, והוצאות הניקיון במעון הפרטי גדלו משנת 2010 לשנת 2012 פי 1.4. הוצאות הניקיון של המעון הפרטי בשנים 2010, 2011 ו-2012 היו 85 אלף שקל, 87 אלף שקל ו-122 אלף שקל בהתאמה, כלומר כ-8,166 שקל לחודש בממוצע תלת-שנתי. זאת אף על פי שנתניהו ומשפחתו שוהים במרבית ימות השנה במעון הרשמי, ואילו במעון הפרטי הם שוהים בעיקר בסופי השבוע.

וזה עוד לא הכל: עיון בדו"ח המבקר מגלה עובדה מקוממת לא פחות והיא היצירתיות של היועצת המשפטית של משרד רה"מ עו"ד שלומית ברנע-פרגו בהגדלת תקציב הייצוג של רה"מ.

צילום: אלכס ליבק

לפי החלטתה של ועדת הכספים, המדינה מממנת מדי שנה סכום של כ-50 אלף שקל למימון הוצאות ביגוד וייצוג של רה"מ ורעייתו. ההיגיון שעמד בפני חברי ועדת הכספים היה שראש הממשלה זקוק לחליפה בהופעתו בקונגרס האמריקאי, ורעייתו לשמלת ערב מהודרת ומן הראוי שהקופה הציבורית תממן זאת.

עד כאן הכל בסדר, אלא, שבמשרד ראש הממשלה מצאו דרך לעקוף את החלטת ועדת הכספים ולממן לנתניהו הוצאות איפור ושיער מתקציב התיפעול של משרד רה"מ (ולא מהתקציב שהוקצה בין היתר לצורך כך על ידי ועדת הכספים), ואילו התקציב לרעייתו הועבר מתקציב דמי הייצוג. לכן, ההוצאה בפועל בממוצע היתה יותר מפי 2.5 מהסכום שנקבע על ידי ועדת הכספים. התקציב הכולל של ייצוג, איפור ושיער של בני הזוג נתניהו הגיע ב-2010 לכ-144 אלף שקל ובשנת 2011 ל-121.7 אלף שקל.

יש איפוא לחזור להחלטתה המקורית של הוועדה כך שתקציב האיפור, טיפוח ותספורת של רה"מ ימומן מאותו סעיף שעליו החליטה ועדת הכספים, כ-53 אלף שקל בשנה.

אם הכסף הזה לא מספיק - שיואיל רה"מ לפנות לוועדה ולהסביר מדוע סכום של כ-4,472 שקל לחודש (כגובה שכר המינימום בערך) לתספורת, לבוש, איפור וכיו"ב לא עונה על הצרכים.

בעצם, מי שייבחר לראשות הממשלה - ויתגורר במעון הרשמי צריך להתייחס אל התקציב שמקצה לו המדינה כאילו מדובר בהוצאת כספים מכיסו הפרטי. אף אחד לא רוצה שרה"מ יגור במעון רשמי ישן כפי שמנסים כעת להסביר לציבור (למשל בסרטון של מושיק גלאמין המסייר עם שרה נתניהו, שהוא בעייתי כי בעצם מהווה סרט פרסומת למיזם של גלאמין שבו שותפים רה"מ ורעייתו) אבל מן הראו לדרוש שמי שיגור בקדנציה הבאה ברחוב בלפור יגלה רגישות ציבורית להוצאותיו מהקופה הציבורית.

יתרה מכך, בנוסף להגברת השקיפות, קביעת נוהל מקצועי לגיבוש התקציב, והגבלת חלק מההוצאות במעון הרשמי - יש להפסיק את המימון הציבורי למעון הפרטי של רה"מ, לא רק בגלל הקצאת הכספים אלא בגלל ניקור העיניים.

בשנים 2013-2011 שילמה המדינה 670 אלף שקל על בתיו הפרטיים של רה"מ. (בשנים שקדמו להן לא היתה הפרדה ברישום בינם לבין המעון הרשמי).

כשחלק גדול מהאזרחים מתקשה לקנות דירה, אחרים נאלצים לגור בשכירות ומי שרוכש דירה נאנק תחת עול המשכנתא ויוקר המחיה - יש משהו מקומם בלצפות בראש הממשלה קופץ בסופי שבוע מהמעון הדולף ל"מעון הקיץ" הממומן בחלקו (מים לבריכה) על ידי הציבור וגם מחזיק "דירת רפאים" יוקרתית בלב שכונת רחביה בירושלים.

ראש הממשלה הבא - יהיה מי שיהיה- צריך להתגורר ברחוב בלפור בירושלים, ולא לקפץ בין הבתים (קיסריה או צהלה) בסופי שבוע. ומי שלא יכול לעמוד בכך, שישאר בבית הנופש הפרטי ולא יבקש את קולו של הציבור.

תגובות