הציון של נתניהו בכלכלה: "נכשל מסוג מיוחד"

אם מישהו חרד לעתידו הכלכלי - הכתובת המרכזית שלו צריכה להיות ראש הממשלה

איתן אבריאל

ואולי, רק אולי, בנימין נתניהו סיפק לציבור הישראלי בדיוק את החזון שלו - את מה שהבטיח לבוחריו - ובצורה מושלמת?

התזה הזו ודאי לא תמצא חן בעיני כל מי שנמצא במרכז ושמאלה מראש הממשלה בשאלות מדיניות, אבל אם ה"חזון" של נתניהו הוא למנוע הסכם עם הפלסטינים, למנוע כל אפשרות של פינוי שטחים ולהמשיך את מפעל ההתנחלויות - הוא סיפק את הסחורה.

לו רק היה יכול, נתניהו היה כנראה עומד היום בכיכר העיר ומצהיר: "פוצצתי כל משא ומתן! סגרתי כל חריץ להסכם! תבחרו בי שוב!" הוא כמובן אינו יכול לעשות זאת - אבל רק מכיוון שהאמירות האלה לא ייראו טוב בעיני הקהילה הבינלאומית. זה לא יהיה "ממלכתי".

אלא שבין אם סיפק את הסחורה המדינית (ואולי גם הצבאית) ובין אם לא - נתניהו נכשל כמעט בכל יוזמה כלכלית וחברתית שמדינת ישראל זקוקה לה. זהו ציון "נכשל" מסוג מיוחד. יש מי שמנסה, משתדל - ופשוט לא הולך לו. אבל לא אצל נתניהו: ה"נכשל" שלו הוא על כך שבכלל לא הגיע לכיתה, לא ישב בשיעורים - וכמובן שלא ניגש למבחן.

גם בנראטיב של נתניהו על יאיר לפיד - שר האוצר לשעבר בממשלתו - שלטענתו, "נכשל בניהול הכלכלה ולכן פוטר" - יש הרבה רוע ומניפולציות. נתניהו, פחות או יותר, תימרן את לפיד למשרד האוצר, בדיוק כדי שייכשל וייאבד מנדטים - בין אם בחבלה אקטיבית ובין אם באי־התערבות ובאי־תמיכה. ובמדינת ישראל צריך את התמיכה הפעילה של ראש הממשלה כדי לעשות משהו. אין ספק שלפיד הגיע לאוצר חף מכל הבנה בכל הקשור למהות התפקיד, אבל נתניהו רצה שהוא ייכשל - ועזר לזה. לכן, הפיטורים של לפיד בתירוץ של סכנה לכלכלה הם נבזיים.

נתניהו אינו יכול להסתתר מאחורי הטיעון ש"זו הפוליטיקה - מי שרוצה להישאר למעלה, צריך לקלקל למאיימים עליו", ולהוסיף כי "לפיד הרי הכריז שבקרוב ישלח את ביבי ושרה לבית גיל הזהב". למה לא? כי בדרך נתניהו פוגע, מדכא ומוריד את רמת החיים ואת סיכוי הקידום של הרוב המוחלט של תושבי ישראל - ובאופן מיוחד, את רמת החיים של הבוחרים שלו עצמו, שרבים מהם בני מעמד הביניים.

מחירי הדיור זינקו במהלך כהונתו בשיעור מטורף, שברו כנראה שיא עולמי ודחקו את הבנים והבנות של "ליכודניקים" וכל השאר מהשוק. יוקר המחיה זינק, כמעט כל הרפורמות שעלו על השולחן - החל מדו"ח טרכטנברג מ-2011, דרך טיפול במחירים הגבוהים בענפים רבים, ועד ליוזמות התמימות הבודדות של לפיד - טורפדו. מחיר הגז? הדואופול הבנקאי? מחירי המזון? המגזר הציבורי המושחת והלא־מתפקד? הפנסיה שלא תהיה כשהציבור יזדקק לה? נתניהו התרחק מכל הנושאים האלה.

צילום: אילן אסייג

הניתוח של הפרשנים הוא שנתניהו בחר בנבצרות כלכלית־חברתית כדי לא להתלכלך במאבקים חברתיים ולא לפגוע בתדמיתו כמבוגר אחראי בענייני ביטחון ומדינאות. אבל הספק מתגנב: אולי זה היה לו נוח, על רקע קרבתו לטייקונים ובעלי הון שנהנים מהמציאות הקיימת? אחרת, מדוע פגש את נוחי דנקנר (מלך הריכוזיות) כמה פעמים בביתו? ואת יצחק תשובה (נסיך הגז)? ואולי אחרים?

אם מישהו בישראל חרד לעתידו הכלכלי, אינו יודע איך יגמור את החודש, מיואש ממחירי הדיור או מתקשה להירדם בלילה כשהוא חושב על עתיד ילדיו - הכתובת המרכזית לתסכולים שלו צריכה להיות ראש הממשלה. הוא הרי היה המלך בשש השנים האחרונות.

יאיר לפידצילום: אילן אסייג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker