בלעדי

גם מנכ"לית הבורסה לשעבר החזיקה חשבון בנק בשווייץ; ומיהו הישראלי עם 1.5 מיליארד דולר?

האדם שלשמו מקושרים חשבונות ובהם סכום הכסף הגדול ביותר בשווייץ, 1.5 מיליארד דולר, נחשב למקורב לרב יאשיהו פינטו ■ גם איש העסקים דניאל יאמר ומנכ"לית הבורסה לשעבר, אסתר לבנון, החזיקו חשבון ב-HSBC

אורי בלאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי בלאו

בשבוע שעבר נחשף ב–TheMarker כי כ–6,200 חשבונות בסניף ז'נווה של בנק HSBC הוחזקו או היו קשורים ללקוחות ישראלים בין 1988 ל–2007. הסכום הכולל שהצטבר בחשבונות האלה היה כ–10 מיליארד דולר ב-2006 ו–2007. החשבונות מקושרים לכ–6,500 לקוחות בעלי זיקה ישראלית, כלומר כאלה שזוהו על ידי דרכון ישראלי, נולדו בישראל או רשומים תחת כתובת בישראל.

חשוב לציין כי אין בהחזקת חשבון בבנק זר משום עבירה על החוק הישראלי. זאת בתנאי שהחשבון - אם נשא ריבית או הכנסות - דווח למס ההכנסה ושולם עליו מס כחוק. אמש חשפנו כי גם יו"ר בנק הפועלים יאיר סרוסי ומשפחת לבנת החזיקו חשבונות בנק בשוויץ. כעת אנחנו חושפים כי גם איש העסקים דוד גולדפרב ואסתר לבנון, שכיהנה כמנכ"לית הבורסה, החזיקו חשבונות ב-HSBC.

אסתר לבנון פותחת את המסחר בבורסה, 2010צילום: ניר קידר

אסתר לבנון: פגישה במילאנו

אסתר לבנון, שכיהנה כמנכ״לית הבורסה לניירות ערך בין 2006 ל–2013, החזיקה עם בעלה בחלק מאותה התקופה חשבון שבו מאות אלפי דולרים בסניף HSBC.

לבנון הצטרפה לבורסה ב–1986. כאשר פתחה את חשבון הבנק, באפריל 2005, כיהנה כמנהלת מחלקת טכנולוגיות מידע ותפעול, וכמשנה ומ"מ מנכ"ל הבורסה לניירות ערך. על פי רישומי הבנק, כחצי שנה לאחר פתיחת החשבון היא נפגשה עם נציגי הבנק במילאנו, איטליה, הביעה שביעות רצון רבה מביצועי הכספים ואמרה שתנסה להעביר לחשבון סכומים נוספים בשנה שלאחר מכן.

בשיחת טלפון עמה אישרה לבנון שהיא החזיקה חשבון בבנק, שעליו דיווחה באופן קבוע למס הכנסה. לבנון הוסיפה שהחשבון נסגר לפני כמה שנים, מכיוון שבסופו של דבר לא היתה מבחינתה כדאיות להחזיק בו.

דוד גולדפרב: 1.5 מיליארד דולר

בין הנוגעים לישראל ברשימה, האדם שלשמו מקושרים חשבונות ובהם סכום הכסף הגדול ביותר, 1.5 מיליארד דולר, כמעט אינו מוכר בישראל - דוד גולדפרב. גולדפרב הוא טייקון בינלאומי, שייסד ומנהל קרן השקעות בשם Gems Advisors.

לגולדפרב תואר דוקטור בפיננסים מאוניברסיטת קולומביה בניו יורק — שקיבל עבור מחקר בנושא ניהול סיכונים במוסדות פיננסיים. בקרן מתמקד גולדפרב בהערכה של מנהלי כספים בינלאומיים, כולל קרנות גידור ונאמנות. הקרן הוקמה ב–1987, מנהלת מיליארדי דולרים בעולם ופועלת גם מישראל.

בכתבה של שלום ירושלמי ב"מעריב" מ–2009 מוזכר גולדפרב כמקורב מאוד לרב יאשיהו פינטו וכאחד ממלוויו בטיסה לקבר הרב אליעזר יצחק פאפו בסיליסטרה, בולגריה. במסמכי הבנק, גולדפרב, כמו גם כמה מבני משפחתו, רשומים גם בכתובות בישראל.

בתשובה לשאלות על החשבונות האלה נמסר מחברת ההשקעות Gems כי מדובר בחברה אנגלית המשלמת מס חברות באנגליה בשיעור של 20%. ״החברה מספקת שירותי ניהול השקעות למוסדות ולמאות משקיעים מרחבי העולם״.

דניאל יאמר צילום: מוטי קמחי

דניאל יאמר: 46 מיליון דולר

איש העסקים הגרמני־ישראלי דניאל יאמר מופיע ברישומי HSBC כקשור לחשבונות שבהם יותר מ–46 מיליון דולר — יותר מ–40 מיליון דולר מתוכם תחת חשבון חברה בשם Sarnen Ventures Inc.

יאמר, שהיגר לישראל ב–2006 והחזיק בקבוצת הכדורגל מכבי נתניה עד 2010, הוא בעליה של חברת Nation E, העוסקת באגירת אנרגיה. בהשקת החברה, ב–2012, אמר יאמר כי הטכנולוגיה שבה משתמשת Nation E משלבת סוללות ליתיום־יון ומערכת לניהול צריכת החשמל, וטען שבאמצעותה ניתן יהיה לייצב את הביקוש לחשמל וליהנות מחיסכון ניכר.

חברת Sarnen הוזכרה בתביעה שהגיש יאמר נגד איש העסקים הלונדוני ניק לוין ורעייתו. יאמר טען באותה תביעה כי לוין קיבל ממנו כספים דרך החברה, הונה אותו — וגרם לו להפסדים של כ–40 מיליון שקל. לוין פשט את הרגל ב–2009 והפסיד עשרות מיליוני ליש"ט מכספי משקיעים.

תרשומות הבנק כוללות סיכום של פגישות עם יאמר ב–2005, שלעתים הגיע אליהן עם אחיו או עם שותפים עסקיים. במארס 2005, למשל, הוא דיווח בפגישה על 400 אלף דולר נוספים שעומדים להיכנס לחשבון, וביקש לארגן פגישה עם אחיו בגרמניה, במקום בשווייץ, בשל עומס העבודה שלהם. בין השאר צוין בסיכום הפגישה כי המשפחה משקיעה בפיתוח המטוס איירבוס A380. באותה פגישה אמר יאמר גם שהוא מעוניין להשקיע בזהב, ומשך מחשבונו 65 אלף דולר ל״הוצאות אישיות״.

מטעמו של יאמר נמסר בתגובה כי הוא איש עסקים פרטי שאינו משתף בפרטים על עסקיו. ״עם זאת, הוא ביקש להבהיר כי כל הכנסותיו ורווחיו מדווחים לרשויות המס בישראל כנדרש על פי חוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker