בלעדי |

החשבונות הסודיים בשווייץ: כמה כסף החזיקו מאיר שמיר, סמי סגול - ויו"ר בנק הפועלים?

לאחר שנחשף ב-TheMarker כי 6,500 ישראלים החזיקו חשבונות בסניף בנק HSBC בז'נבה בין 1988 ל-2007 - מתפרסמים לראשונה שמות נוספים: מאיר שמיר, משפחת לבנת ועוד ■ מחר ב-TheMarker: כמה כסף החזיק בשווייץ כוכב הטלוויזיה הישראלי

אורי בלאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי בלאו

בשבוע שעבר נחשף ב–TheMarker כי כ–6,200 חשבונות בסניף ז׳נווה של בנק HSBC הוחזקו או היו קשורים ללקוחות ישראליים בין 1988 ל–2007. הסכום הכולל שהצטבר בחשבונות האלה היה כ–10 מיליארד דולר ב-2006 ו–2007. החשבונות מקושרים לכ–6,500 לקוחות בעלי זיקה ישראלית, כלומר כאלה שזוהו על ידי דרכון ישראלי, נולדו בישראל או רשומים תחת כתובת בישראל. חשוב לציין כי אין בהחזקת חשבון בבנק זר משום עבירה על החוק הישראלי. זאת בתנאי שהחשבון - אם נשא ריבית או הכנסות - דווח למס ההכנסה ושולם עליו מס כחוק.

הרשימה המלאה, שחלקה מתפרסמת כעת, כוללת מנהלי ובעלי בנקים, יהלומנים שעסקיהם חובקי עולם, אנשי נדל״ן ושוק ההון, בעלי חברות ציבוריות ופרטיות, אנשי היי־טק שהתעשרו מאקזיטים, עורכי דין מוכרים, אמנים, שחקני כדורגל מצליחים, סוכני ספורט, שופטת בית משפט מחוזי, פרקליטה בכירה לשעבר, אנשי צבא בעבר, רופאים, אנשי תקשורת ורבים נוספים. להלן כמה מהם.

לכתבות נוספות באתר TheMarker:

האם נחשף ההסכם הסודי בין בני הזוג נתניהו למעצב מושיק גלאמין?

לא מי שחשבתם: האיש העשיר בעולם - עם 200 מיליארד דולר

משפחת לבנת: 
400 אלף דולר

כמה מבני משפחת לבנת, אחת המשפחות העשירות בישראל, היו קשורים גם הם לחשבונות 
ב–HSBC. אברהם (בונדי), צבי, רחל, שי וזאב לבנת — כולם מוזכרים ברישומי HSBC כקשורים לחשבונות שבהם היו ב–2007 כ–400 אלף דולר. בני משפחה מוזכרים כקשורים לשני חשבונות ממוספרים שנפתחו ב–1990 ו–1991.

משפחת לבנתצילום: אייל טואג

אברהם לבנת ייסד ב–1955 את חברת תעבורה אחזקות, שנהפכה מאז לחברת ההובלה והלוגיסטיקה הגדולה בישראל. ממשפחת לבנת נמסר בתגובה כי "כל החשבונות מנוהלים, מדווחים ומשולם עליהם מלוא המס כמתחייב".

יאיר סרוסי: 
"החשבון נסגר"

יאיר סרוסי, יו״ר דירקטוריון בנק הפועלים מאז 2009, שכיהן כיו״ר ועדת ההשקעות של קרן הפנסיה מבטחים מ–2003 ועד למינויו ליו״ר, מופיע ברישומי HSBC כמי שמקושר לחשבון שהסכום הכולל בו היה ב–2007 קרוב לרבע מיליון דולר.

יאיר סרוסיצילום: מוטי מילרוד

סרוסי מסר בתחילה באמצעות דוברת בנק הפועלים, עפרה פרייס, כי ״אין לי חשבונות בנק בחו"ל ומעולם לא פעלתי באמצעות מיופי כוח. כל הכנסותי וחשבונותי דווחו לרשויות״. במענה לשאלה מה טיבם של החשבונות שמופיעים ברשימות של סניף HSBC בז'נווה מ–2007, הוסיפה פרייס כי ״לסרוסי היה חשבון ב–HSBC בשווייץ שנסגר. ההכנסות מהחשבון דווחו למס הכנסה בישראל ושולם בגינן מס בישראל״.

חוץ מהחשבון הפרטי היה קשור שמו של סרוסי לחשבון שנפתח בסוף 1994 תחת חברה שהוקמה בליבריה ושמה ״New Middle East Development Company״. סרוסי לא השיב לשאלות על הקשר לחשבון הזה, שנסגר בינתיים.

לאותו החשבון היתה קשורה גם אישה בשם אמיליה מוסרי, אשת עסקים ישראלית. בשיחת טלפון עמה היא סיפרה שבאותן שנים, לאחר חתימת הסכמי אוסלו ובתקופת הפריחה של מיזמי ״המזרח התיכון החדש״, נעשה ניסיון לקדם פרויקטים משותפים בין ישראל למצרים. ״מטעמים פוליטיים״, הסבירה, ״היה צריך להקים את החברה הרחק מכאן. ליבריה היתה מקום זול״. סרוסי, איש מורגן סטנלי בישראל באותה העת, היה קשור לפרויקט. מוסרי אמרה כי בסופו של דבר הרעיונות לא קרמו עור וגידים והחברה נסגרה.

מאיר שמיר: 
3 מיליון דולר

חברת האחזקות הציבורית מבטח שמיר, בשליטתו של איש העסקים מאיר שמיר, החזיקה בחשבון תחת שמה יותר מ–3 מיליון דולר בסניף HSBC שבשווייץ. מבטח שמיר מחזיקה 21% ממניות תנובה, ונמצאת במשא ומתן מתמשך על מכירתן לחברת ברייטפוד הסינית.

מאיר שמירצילום: דניאל צ'צ'יק

החשבון של מבטח שמיר בז'נווה, שנפתח ביולי 2005, מקושר למאיר שמיר וללימור אבידור, המשנה למנכ״ל החברה. קיום החשבון לא מוזכר בדיווחי מבטח שמיר לבורסה.

בתגובה לשאלות בנושא מסרה אבידור כי החשבון עודנו פעיל. ״החברה פתחה את החשבון כדי לנהל את השקעתה בקרנות הון גידור, הפועלות בחו"ל. כל חשבונות החברה, לרבות חשבון זה, מדווחים כחוק למס הכנסה. המוטב בחשבון הוא החברה עצמה".

לשאלה בדבר אזכור החשבון בדיווחים לבורסה השיבה אבידור כי ״דו"חות כספיים של חברה ציבורית אינם כוללים ביאור חשבונאי שעניינו פיצול יתרות המזומנים של החברה בין המוסדות הפיננסיים השונים. היתרות האלה, ככל שקיימות, מופיעות במאזן על בסיס מצטבר בסעיף מזומנים ושווי מזומנים ובנכסים פיננסיים זמינים למכירה".

סמי סגול: 
"לקוח עם פוטנציאל"

בחשבונם של סמי סגול, בעלי כתר פלסטיק, ואשתו טובה היו ב–2007 כרבע מיליון דולר, אך בתכתובות אודותיו נאמר כי ללקוח יש ״פוטנציאל רב״ וכי במשך הזמן הוא מתעתד להעביר לחשבון מיליונים.

מטעמו של סגול נמסר כי ״החשבון המדובר של סמי סגול, כמו כל חשבונותיו, מדווחים באופן שוטף במסגרת הדו"חות השנתיים והצהרות ההון שלו לרשויות ככלל ולמס הכנסה בפרט. משרדו של רני עטר אמון באופן דיסקרטי על ניהול תיקו האישי".

ברק רוזן ואסף טוכמאייר: 3 מיליון דולר

שמותיהם של ברק רוזן 
ואסף טוכמאייר, בעלי החברה הפרטית קנדה־ישראל והמנכ״ל והיו״ר (בהתאמה) של החברה הציבורית ישראל־קנדה, מופיעים כבעלי חשבונות בבנק ביחד ובנפרד.

ב–2007 היו השניים רשומים כמוטבים בבנק בחשבון שבו יותר מ–3 מיליון דולר של חברה בשם Sunhill International Limited, הרשומה באיי הבתולה הבריטיים. טוכמאייר קשור לחשבון בשם Reed Estate, גם הוא של חברה הרשומה 
באיי הבתולה, ובו היו כ–1.3 מיליון דולר. רוזן קשור לחשבון של חברה מאיי הבתולה בשם Classic Estates ובו כ–2.1 מיליון דולר.

השניים לא השיבו לפניות אליהם בעניין.

מחר ב-TheMarker: כמה כסף החזיק בשווייץ כוכב הטלוויזיה הישראלי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker